Záhradná kosačka a jarná údržba

Využite prvé jarné dni na jarnú údržbu

Reklamný článok - 12. marca 2019 - 448. zobrazení

Oficiálne pripadá prvý jarný deň až na záver marca, no v niektorých lokalitách na Slovensku už vidieť prvé náznaky jari. Ak vlastníte rodinný dom s terasou a záhradou, jarnej údržbe v exteriéri sa nevyhnete. Ak chcete, aby vaša záhrada a terasa nabrala druhý dych po dlhej chladnej zime, myslite predovšetkým na tieto činnosti.

Vertikutácia

Súčasťou vašej záhrady je bezpochyby aj trávnik. Po zime býva zničený, vysušený, nezdravý. Aby vám trávnik s príchodom prvých jarných dní začal rásť, musíte sa pustiť do tzv. vertikutácie. Jedná sa o prevzdušňovanie trávnika – odstránenie odumretých zvyškov. Vďaka dôkladnej vertikutácii bude váš trávnik počas teplých ročných období hustý. Táto činnosť nie je náročná, musíte si len kúpiť kvalitný prevzdušňovač trávnika, čiže vertikutátor.

Vertikutácia

Jarnú vertikutáciu absolvujte ideálne koncom marca, resp. na začiatku apríla. Vrchná vrstva vegetačnej vrstvy musí byť dôkladne suchá a trávnik sa musí začať zelenať. Vďaka jarnej vertikutácii odstránite odumreté časti trávnika, ktoré bývajú zväčša napadnuté hubovými chorobami. Pozor však, okrem jarnej vertikutácie musíte absolvovať aj jesennú. Vertikutácia sa odporúča dvakrát za rok – na jar a na jeseň.

Vertikutáciu budete mať problém zrealizovať, ak máte na trávniku nejaké prekážky, napríklad kamenné skalky, či septik.

Čistenie exteriérovej dlažby

Prvé jarné dni využite aj na čistenie exteriérovej dlažby. Po zime je dlažba zašpinená najmä od sadzí a od posypovej soli, ktorú ste používali, aby ste sa po zamrznutej a zasneženej dlažbe mohli pohybovať.

Pokreslená zámková dlažba

Na čistenie exteriérovej dlažby vám odporúčame skôr vysokotlakový čistič, ktorý vyčistí aj zažraté špiny a dlažba tak bude vyzerať ako nová. Tlakovou wapkou, alebo ak chcete vysokotlakovým čističom, vyčistíte nielen exteriérovú dlažbu (chodník), ale aj terasovú dlažbu a dokonca aj fasádu.

Natieranie striech

Ak vaša strešná krytina dostala počas zimy zabrať, vyjdite na strechu a spravte jarnú údržbu aj tam. Odporúčame vyčistenie povrchu vysokotlakovým čističom, odmastnenie, odhrdzenie povrchu pomocou odhrzovacieho prípravku a na záver si ponechajte natieranie strechy.

Natieranie striech

Natieranie striech však môžete zveriť firmám, ktoré sa špecializujú na rôzne výškové práce.

Využite prvé jarné dni a nezabúdajte predovšetkým na tieto činnosti. Pripravte vašu záhradu na príchod teplejšieho ročného obdobia.

  • Kategórie

Podobné články