Stavebný pozemok

Ako si vybrať stavebný pozemok? 6 osvedčených tipov!

Redakcia - 29. júla 2019 - 14943. zobrazení

Recept na spokojné bývanie má veľa prímesí, medzi ktorými nesmie chýbať správny pozemok. Práve výberom stavebného pozemku sa začína príbeh každej a jednej stavby, pričom od jeho kvality závisí, ako sa ten príbeh v budúcnosti vyvinie… Ako si však vybrať ten správny a kvalitný stavebný pozemok?

Podľa čoho vyberať stavebný pozemok?

Každý stavebný pozemok robí dobrým kombinácia viacerých faktorov, vďaka ktorým sa vám podarí stavať rýchlo, za primeranú cenu a hlavne kvalitne. Keďže niektoré lokality začínajú trpieť nedostatkom stavebných pozemkov, nájsť ideálnu parcelu na výstavbu sa stáva čoraz náročnejšie.

Stavebný pozemok a projekt rodinných domov

Našich 6 osvedčených tipov vám však môže pomôcť pri rozhodovaní, ktorý zo stavebných pozemkov splní vaše požiadavky a bude skutočne kvalitným.

6 osvedčených tipov, ktoré vám pomôžu vybrať ten správny stavebný pozemok

  • 1. Nájdite atraktívnu lokalitu – Výber stavebného pozemku začína výberom atraktívnej lokality, od ktorej závisí, v akom prostredí budete žiť, koľko budete cestovať za prácou a či budete mať dostupné všetky služby.
  • 2. Zohľadnite výmeru a tvar – Od veľkosti a tvaru stavebného pozemku bude záležať samotný proces výstavby, takže si na výmere a tvare stavebného pozemku dajte záležať. Najlepšie stavebné pozemky sú tie v tvare obdĺžnika alebo štvorca, s pohodlným napojením na cestné komunikácie.
  • 3. Pozor na terén a polohu – Je rozdiel, či sa stavebný pozemok rozkladá na rovine alebo je členený na svahu. V kombinácii s polohou, to zohráva hlavnú úlohu v snahe nájsť čo najlepšiu parcelu.

Vecné bremeno: Ako sa s ním vysporiadať?

Viete, čo je to vecné bremeno a ako sa s ním vysporiadať? Ako zrušiť vecné bremeno podľa Občianského zákonníka? Aké sú jeho podoby?

Vecné bremeno: Ako sa s ním vysporiadať?
  • 4. Bez inžinierskych sietí príde trápenie – Napojenie na inžinierske siete je neoddeliteľnou súčasťou procesu výstavby každého rodinného domu. Viete si predstaviť to trápenie bez napojenia na vodu či plyn?
  • 5. Overte si vlastnícke práva – Môžete mať parcelu v najlepšej lokalite s najlepším tvarom a v ideálnom teréne, no nevysporiadané vlastnícke vzťahy vám prekazia všetky vaše plány. Pred kúpou si radšej overte, či nie je stavebný pozemok zaťažený právnymi a majetkovými nezrovnalosťami.
  • 6. Myslite trochu do budúcnosti – Dôležitým a posledným tipom je aj odporúčanie myslieť trochu vopred, čo platí hlavne pri lukratívnych lokalitách. Skúste predvídať, či sa bude v danej lokalite stavať, aký tam môže byť život o pár rokov a či bude cena vášho pozemku rásť do takej miery, aby ste v konečnom dôsledku získali.
Projekt rodinného domu

Osoh z výberu správneho stavebného pozemku nebudete mať len po praktickej stránke. Tento krok môže byť takisto výhodnou investíciou do budúcnosti, vďaka čomu na kúpe stavebného pozemku aj zarobíte. Veríme, že vám našich 6 osvedčených tipov pomôže a budete mať jasnejšie v tom, kde, kedy a za koľko vami vyhliadnutý stavebný pozemok kúpiť.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články