Murujeme bytové jadro

Redakcia - 9. októbra 2014 - 5707. zobrazení

Nachádzate sa pri prerábaní Vášho príbytku v štádiu, kedy potrebujete materiál na murovanie bytového jadra? Na trhu je niekoľko výrobcov, ktorý poskytujú tovar na murovanie. Dôležité je vedieť, podľa čoho si vybrať ten najlepší výrobok. Dnes sa budeme venovať práve materiálom, z ktorých sa bytové jadro muruje.

Prečo je potrebné venovať zvýšenú pozornosť výberu materiálu?

Nastal časť vymeniť staré umakartové jadro za murované. Kúpeľňa je miesto, kde sa stretáva vlhkosť, para a voda a hlavne mení sa v nej teplota. Ďalšou dôležitou vecou je, že pri stavaní bytoviek sa nerátalo s tým, že v budúcnosti sa budú hromadne meniť umakartové jadrá.

Murované priečky predstavujú väčšie zaťaženie, preto je dobré hľadať odľahčené materiály.

V tomto prípade sa Vám ponúka viacero možností. Môžete si vybrať napríklad ytong alebo biely pórobetón termalicu alebo sadrokartón, alebo iné na trhu dostupné materiály, ktoré sú lacnejšie ale aj menej kvalitné.

ytong
Zdroj foto: (link)

Pórobetónové tvárnice ytong predstavujú klasický stavebný materiál, ktorý Vám ponúka tepelnú izoláciu, mimoriadnu stabilitu a odolnosť. Tvárnice sa vyrábajú z prírodných materiálov ako piesok, vápno, cement a voda. Biely pórobetón Termalica je zhotovený z mletého kremenného piesku, vápna a vody. Dozrieva v atmosfére stlačenej vodnej pary a autokláve. Je čisto bielej farby, čo je výsledkom používania čistých prírodných surovín. Obsahuje milióny rovnomerne rozptýlených vzdušných medzier, ktoré tvoria dokonalú tepelnú izoláciu. Je to materiál, ktorý prepúšťa vodnú paru a tým pádom nespôsobuje kondenzáciu vodnej pary vo vnútri steny, čiže stabilizuje vlhkosť interiéru.

Aké hrúbky tvárnic sú k dispozícii?

aka-hruba-tvarnica
Zdroj foto: (link)

Tvárnice sú spravidla vyrábané v určitých hrúbkach. Najtenšie sú 5 cm, potom je to 7,5 cm, 10 cm a viac. Pre vymurovanie bytového jadra stačí 10 cm hrubá tvárnica. Tvárnice v hrúbke 7,5 cm sa využívajú prevažne pri stavaných sprchovacích kútoch a tvárnice v hrúbke 5 cm prevažne na murované poličky a pulty.

Prečo si vybrať tvárnice?

Odpoveď je jednoduchá. S tvárnicami sa pracuje mimoriadne ľahko a tiež sa dajú bez problémov obkladať. Pokiaľ máte na prerábanie zajednanú stavebnú firmu alebo majstrov, stačí ak sa ich na to opýtate a určite Vám potvrdia, že práca s týmto druhom materiálu je bežná a obľúbená.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články