Murujeme bytové jadro

Murovanie bytového jadra (Tipy a rady)

Redakcia - 12. septembra 2019 - 15010. zobrazení

Nachádzate sa pri prerábaní vášho príbytku v štádiu, kedy si potrebujete vybrať materiál na murovanie bytového jadra? V súčasnosti je na trhu niekoľko výrobcov, ktorí vyrábajú kvalitný tovar a produkty potrebné na murovanie bytového jadra.

Dôležité je však vedieť, podľa čoho si vybrať ten najlepší výrobok. V dnešnom článku sa budeme venovať práve stavebným materiálom, z ktorých sa bytové jadro muruje.

Murovanie bytového jadra a výber materiálu

Ak váš byt ešte neprešiel komplexnou rekonštrukciou, pravdepodobne nastal čas vymeniť staré umakartové bytové jadro za to murované. Kúpeľňa je miestom, kde sa stretáva vlhkosť, para a voda. Predovšetkým sa v nej však, ale pravidelne mení teplota.

Ďalšou dôležitou vecou je, že pri stavaní bytoviek sa nerátalo s tým, že v budúcnosti sa budú hromadne meniť umakartové jadrá. Murované priečky predstavujú väčšie zaťaženie, preto je dobré hľadať odľahčené materiály. V tomto prípade sa vám ponúka viacero možností. Môžete si vybrať napríklad Ytong, biely pórobetón, sadrokartón alebo iné dostupné materiály, ktoré sú síce lacnejšie, ale aj menej kvalitné.

Ytong

Pórobetónové tvárnice Ytong predstavujú klasický stavebný materiál, ktorý vám ponúka tepelnú izoláciu, mimoriadnu stabilitu a odolnosť. Tvárnice Ytong sa vyrábajú z prírodných materiálov, akými sú piesok, vápno, cement alebo voda.

Biele pórobetónové tvárnice sú zhotovené z mletého kremenného piesku, vápna a vody. Dozrievajú v atmosfére stlačenej vodnej pary a autokláve. Sú čisto bielej farby, čo je výsledkom používania „čistých“ prírodných surovín.

Plánujete prerábať bytové jádro? Ak áno, nezabudnite na…

Rozhodli ste sa, že váš byt chcete renovovať a chystáte sa prerábať bytové jadro? Prerábanie bytového jadra krok po kroku. Na čo nezabudnúť?

Bytové jadro - vizualizácia

Obsahujú milióny rovnomerne rozptýlených vzdušných medzier, ktoré tvoria dokonalú tepelnú izoláciu. Je to materiál, ktorý prepúšťa vodnú paru, tým pádom nespôsobuje kondenzáciu vodnej pary vo vnútri steny, čiže stabilizuje vlhkosť interiéru.

Aké hrúbky tvárnic nájdete na trhu?

Hrúbka tvárnice - murovanie bytového jadra

Tvárnice sú spravidla vyrábané v určitých hrúbkach. Najtenšie majú rozmer 5 cm, potom je to 7,5 cm a nakoniec 10 cm a viac. Na murovanie bytového jadra sú optimálnymi tvárnice o hrúbke 10 cm. Tvárnice s hrúbkou 7,5 cm sa využívajú prevažne pri murovaných sprchovacích kútoch, zatiaľ čo tvárnice s hrúbkou 5 cm sa používajú prevažne na murované poličky a pulty.

Prečo si vybrať tvárnice?

Odpoveď je jednoduchá. S tvárnicami sa pracuje mimoriadne ľahko a tiež sa dajú bez problémov obkladať. Pokiaľ máte na prerábanie bytového jadra objednanú stavebnú firmu alebo majstrov, stačí, ak sa ich na to opýtate a určite vám potvrdia, že práca s týmto druhom stavebného materiálu je bežná a obľúbená.

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články