Murované sprchové kúty

Vaňa alebo sprchovací kút?

Redakcia - 24. novembra 2021 - 9030. zobrazení

Rekonštrukcia kúpeľne zahŕňa viacero krokov. Jedným z najčastejších je montáž novej vane alebo sprchovacieho kúta. V priestrannej kúpeľni a s dostatkom financií si môžete dovoliť obe možnosti naraz. V prípade menšej kúpeľne a obmedzeného rozpočtu na vás čaká voľba jednej z nich.

Obe ponúkané možnosti majú svoje za aj proti. Praktické aj estetické pozitíva prináša vaňa aj sprchovací kút. V oboch prípadoch však musíte rátať aj s možnými mínusmi, ktoré trochu znížia celkové pohodlie v kúpeľni. Výber medzi vaňou alebo sprchovacím kútom tak bude potrebné prispôsobiť vašim individuálnym požiadavkám a parametrom danej kúpeľne.

Mramorová kúpeľňa - mramor v interiéri

Vaňa alebo sprchovací kút? Podľa čoho vyberať?

Vane boli kedysi samozrejmosťou. Neskôr sa na trh dostali sprchovacie kúty, ktoré spočiatku slúžili skôr iba ako doplnok vaní. Inštalovali sa do domov s veľkými kúpeľňami, prípadne do domov, kde bolo viac kúpeľní, pričom v jednej bola vaňa, v druhej sprchovací kút. Časom sa zo sprchovacích kútov stala rovnocenná alternatíva. Vaňa alebo sprchovací kút sa vyberali podľa veľkosti kúpeľne. Do malej kúpeľne sa inštaloval sprchovací kút, do veľkej zas vaňa. Výber výhradne na základe veľkosti je však minulosťou. Majitelia bytov a domov sa už dlhší čas rozhodujú podľa niekoľkých faktorov, ktoré určujú, či sa do kúpeľne hodí viac vaňa alebo sprchovací kút.

5 faktorov pri výbere „vaňa alebo sprchovací kút“?

  • Veľkosť kúpeľne.
  • Mobilita v kúpeľni.
  • Praktická funkcia.
  • Účely využívania.
  • Dizajnové riešenie.
Murované sprchové kúty

1. Veľkosť

Vaňa

Na trhu sú vane v rôznych veľkostiach. Tie najväčšie sú dlhé okolo 2 metrov a zaberajú niekoľko m², obzvlášť pri rohových modeloch. Vhodné sú najmä do veľkých kúpeľní so štvorcovým alebo rohovým pôdorysom.

Sprchovací kút

Aj keď predajcovia v súčasnosti ponúkajú sprchovacie kúty väčšie ako vane, vo väčšine prípadov je táto voľba zárukou úspory miesta. Hodia sa najmä do užších kúpeľní, prevažne obdĺžnikového pôdorysu, prípadne do väčších kúpeľní, kde je potrebný voľnejší priestor kvôli umiestneniu práčky alebo iného vybavenia.

2. Mobilita

Vaňa

Z hľadiska mobility a pohybu v kúpeľni ťahajú vane za kratší koniec. Okrem toho, že zaberajú viac miesta, pri ich používaní je potrebné prekročiť obvodový okraj, ktorý je vo výške niekoľkých desiatok centimetrov. To sťažuje mobilitu najmä starým a hendikepovaným ľuďom.

Sprchovací kút

Vstup do sprchovacieho kúta je ľahší a bezpečnejší, no vo vnútri je menej priestoru. V tých najmenších sprchovacích kútoch je pohyb celkom obmedzený. To znižuje mieru pohodlia pri sprchovaní, ktorá je v prípade vane o niečo vyššia.

3. Praktickosť

Vaňa

Sprchovanie vo vani môže skončiť „potopou“. Voda zo sprchy prská do otvoreného priestoru a končí na podlahe kúpeľne. Pokiaľ obľubujete sprchovanie v horúcej vode, po celej kúpeľni sa šíri aj para.

Sprchovací kút

V uzatvorenom sprchovacom kúte si môžete dopriať horúcu sprchu bez toho, aby sa para šírila po kúpeľni. Ak má kút kvalitné tesnenie, funkčný odtok a dobré uzatváranie, pri sprchovaní vám nehrozí ani „potopa“.

4. Účel

Vaňa

Milovníci horúcich kúpeľov sa bez vane nezaobídu. Ak si chcete vychutnávať patričný relax vo vode, vaňa je jedinou možnosťou. Okrem toho môže slúžiť aj na iné účely, napríklad na ručné pranie.

Sprchovací kút

Ak nepatríte k tým, ktorí v kúpeľni relaxujú a táto miestnosť vám okrem iných hygienických úkonov slúži len na rýchlu sprchu, v takomto prípade vám úplne postačí sprchovací kút, v ktorom sa za niekoľko minút osprchujete a tým bude jeho účel splnený.

5. Dizajn

Vaňa

Keramické a po najnovšom aj drevené vane môžu byť nádherným estetickým doplnkom, ktorý skrášli každú kúpeľňu. O estetické oživenie priestoru sa stará aj tvar vane, ktorý najlepšie vynikne v klasickom oválnom, rohovom alebo v netradičnejšom obdĺžnikovom prevedení.

Sprchovací kút

Sprchovacie kúty prešli obrovským vývojom. Ten priniesol na trh mnohé elegantné prevedenia v rôznych tvaroch. Zákazníci s vyšším rozpočtom siahajú najmä po presklených kútoch, medzi ktorými nechýbajú sprchovacie kúty s dvierkami z nádherného kaleného skla.

Ako sa v našich podmienkach pestuje nenáročná izbová juka?

Viete, akú starostlivosť vyžaduje juka? Ako často ju zalievať a hnojiť? Kedy je ideálny čas na zálievku juky? Juka je nenáročná izbová…

Juka

Na základe uvedených faktorov môžete urobiť voľbu medzi vaňou alebo sprchovacím kútom. Ak výber prispôsobíte individuálnym nárokom a parametrom vašej kúpeľne, výsledkom bude krajšia, bezpečnejšia a pohodlnejšia kúpeľňa, ktorá vám poskytne potrebné bezpečie, komfort aj súkromie.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články