Ako si zariadiť kúpeľňu

Ako si zariadiť kúpeľňu a podľa čoho sa orientovať?

Reklamný článok - 10. januára 2019 - 4440. zobrazení

Plánujete vo svojom živote vlastné bývanie? Súčasťou každého bývania je aj kúpeľňa. Ako si zariadiť kúpeľňu a podľa čoho sa orientovať? Aké materiály použiť a na čo si treba dávať pozor? Zaujíma vás to? Všetko sa dozviete v tomto článku.

V krátkosti, sme firma, ktorá sa prebojovala na trh už v roku 1990 a do dnešného dňa sme predali tisíce kúpeľní. Ja, ako autor tohto článku, som jeden zo zakladateľov tejto firmy a rukami mi prešlo množstvo materiálov, ktoré som pochytal, poťažkal a samozrejme popozeral.

zariadenie kúpelne

Stretávam sa so zákazníkmi, ktorí už vzhľadom na ponuku majú tak pobláznenú hlavu, že sami nevedia, čo chcú. Na trhu je totižto toľko podobných produktov, že ten prvý, čo sa im páčil, si už ani nepamätajú. Ale záleží na produkte ako vyzerá? Určite záleží, ale podstatná je aj jeho kvalita.

Aké materiály použiť a na čo si treba dávať pozor?

Najskôr sa zamerajme na obklady a dlažby. Sú to produkty, ktoré vám pokryjú 90% kúpelne. Prečo sú také veľké rozdiely v cenách? Čím väčší rozmer, tým vyššia cena. Prečo?

Ako laik by som povedal, jedna veľká obkladačka nemusela byť rozdelená na veľa častí, a preto by mala byť nižšia cena. Opak je však pravdou. Každý jeden obklad a dlažba sa vypaľuje.

Pri vypaľovaní dochádza k skrúteniu. Čím je väčšia plocha, tým vznikajú väčšie prehyby. Takže sa dlažba buď musí vypáliť na viackrát alebo vznikajú väčšie množstvá odpadu, a práve toto sa prenáša do ceny. Do ceny sa prenáša aj kvalita materiálu a teplota vypaľovania.

dlažba do kúpelne

Ako si zariadiť kúpeľňu a aký materiál je najlepší?

Základný materiál je keramika. Ide o klasickú hnedú hlinu, ktorá po vypálení dosiahne červenú farbu. Takýto materiál nie je možné použiť do exteriéru. Samozrejme, ak neobsahuje zmes lepidiel, ktorú používajú už dnes niektorí výrobcovia.

keramická dlažba do kúpelne

Každopádne, ako človek so skúsenosťami, by som nikdy tento materiál nepoužil do exteriéru ako dlažbu. Nakoľko klasická keramika má vysokú vsiakavosť. Kvalitnejšie sú biele hliny. Keď otočíte kachličku a je biela, signalizuje to, že je kvalitnejšia ako červená, ale nemusí to byť tak vždy. Záleží to od teploty vypálenia. Slabo vypálená biela hlina, tiež nemôže byť použitá v exteriéri.

Používajte obklady a dlažby z bielej hliny

Každopádne je to najideálnejší materiál do kúpeľne. Obklady a dlažby z bielej hliny sú menej vsiakavé ako z červenej, tým pádom majú lepšiu tvrdosť a dlhšiu životnosť. Ak je biela hlina kvalitne vypálená, môžeme ju kategorizovať ako gres, či porcelán. Gres sa vypaľuje pri teplote zhruba 1100 stupňov. Porcelán vzniká pri výpale od 1350 stupňov. Porcelán je teda najkvalitnejší materiál, pretože uzavrie póry a nepustí do seba žiadnu tekutinu.

gresová podlaha

Rezaná alebo nerezaná dlažba?

Kvalitné obklady a dlažby sa režú vodným lúčom alebo laserom. Ak sú rezané, nazývajú sa rektifikované a ich hrana je robená na 90 stupňov. V tomto prípade sa dajú prikladať jedna k druhej, avšak mala by byť zachovaná dilatácia (špára), aspoň jeden milimeter.

Nerezané dlažby majú väčšinou odchýlky a ich hrana je oblá. Preto, ak sa vyšparujú, vznikne optická špára 3-4 mm. Takáto špára nevyzerá pekne a kvázi rozbije plochu steny na množstvo malých častí.

rezaná a nerezaná dlažba

Som veľmi rád, že som vás mohol informovať o kvalitách obkladov a dlažieb. Ďalšie odborné informácie vám poskytne mnou zaškolený personál na našej predajni.

tgb plast

Zdroj/foto: tgbplast.sk

  • Kategórie

Podobné články