Obkladať až po strop alebo iba do určitej výšky?

Redakcia - 26. septembra 2014 - 5308. zobrazení

Zvažujete obložiť Vašu kúpelňu alebo toaletu nanovo, ale neviete sa rozhodnúť, či máte obkladať až po strop alebo pokládku spraviť iba do určitej výšky? Na nasledujúcich riadkoch Vám ponúkame pár faktov, ktoré Vám v tomto rozhodovaní môžu pomôcť.

Ako správne zvoliť výšku obkladu

Na začiatok je potrebné rozlišovať podľa toho, či ide o rodinný dom alebo o kúpelňu v byte. Začneme s rodinným domom. Pokiaľ ide o novostavbu je tu predpoklad, že stavba bude ešte sadať a ak budete obkladať až po strop, mohli by Vám obklady v určitých miestach popraskať, ale pravdepodobnosť je nízka. Pokiaľ ide o starší dom, tam nehrozí žiadne riziko. Záleží iba na Vás čo sa Vám bude páčiť. Niektorí ľudia majú zaužívaný názor z minulosti, že obkladať stačí iba po výšku zárubne. Je to najčastejší prípad. Treba však skutočne veľmi citlivo zvážiť, či je to rozumné riešenie. Niekedy bol nedostatok materiálu, tak to riešili takýmto spôsobom. Dnes je všetkého dostatok.

moderna-kupelna
Zdroj foto: (link)

Pri rozhodovaní si treba uvedomiť, že kúpelňa je miesto, kde je vysoká vlhkosť. Tvorí sa v nej para, čo má priaznivý vplyv na tvorbu plesní, ktoré sú pre naše zdravie veľmi škodlivé. Pokiaľ budete obkladať iba napr. po zárubňu dverí a na zvyšok steny dáte iba omietku, môžu Vás nemilo prekvapiť práve tieto plesne, ktorých odstránenie je problematické. Existujú aj špeciálne omietky, určené do vlhkého prostredia, tzv. sanačné omietky, sú však cenovo náročnejšie. Použiť tiež môžete vápenno – cementové omietky. Tie sú vo väčšine prípadov dvojvrstvové.

kúpeľňa

Kúpelňa v byte

Pokiaľ bývate v byte, odporúčame radšej obkladať až po strop. Jedným z najzávažnejších dôvodov sú už spomínané plesne. Ďalším dôvodom je skutočnosť, že neraz sa v bytovom dome stane, že sused vytopí suseda. Čo myslíte, je lepšie poutierať obklad a premaľovať iba strop, alebo sa trápiť aj s omietkami? Odpoveď je jednoduchá. Sami uznáte, že druhá možnosť je určite ľahšia.

obklad-kupelka
Zdroj foto: (link)

Toaleta

Toaleta je osobitou kapitolou pri obkladaní. Nie je v nej para, ktorá stenám škodí, preto stačí obkladať iba do určitej výšky. Rozhodnutie závisí iba na Vašom zvážení. Stále však hrozí možnosť vytopenia, ale pravdepodobnosť oproti kúpelni je nižšia.

wc
Zdroj foto: (link)

Niekto by povedal, že spraviť rozhodnutie, do akej výšky bude Vaša kúpelňa obložená nie je nič strašné. Pre niekoho to však môže byť problematické. Najprv si treba zvážiť všetky okolnosti a až tak sa rozhodnúť. Pokojne si to nechajte prejsť hlavou a až potom sa rozhodnite.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články