Ako obkladať kúpeľňu

Obkladať kúpeľňu až po strop alebo iba do určitej výšky?

Redakcia - 24. apríla 2019 - 17049. zobrazení

Premýšľate nad tým ako obkladať vašu kúpeľňu alebo toaletu nanovo? Neviete sa rozhodnúť, či máte obkladať až po strop alebo iba do určitej výšky? V dnešnom článku vám prezradíme niekoľko faktov, ktoré vám pri rozhodovaní o tom, do akej výšky obkladať, môžu pomôcť.

Ako správne zvoliť výšku obkladu?

Ešte pred samotným začatím obkladania vašej kúpeľne, prípadne toalety, je potrebné rozlíšiť, či sa jedná o kúpeľňu, resp. toaletu v rodinnom dome alebo byte. Pokiaľ ide o novostavbu rodinného domu je tu predpoklad, že stavba bude ešte „sadať“. Ak v tomto prípade budete obkladať až po strop, mohlo by sa stať, že vám obklady v určitých miestach popraskajú. Pokiaľ ide o starší rodinný dom, nehrozí tam žiadne riziko. Niektorí ľudia však majú vžitý názor z minulosti, že obkladať stačí iba do výšky zárubne. Odporúčame vám však veľmi citlivo zvážiť, či je to naozaj rozumné riešenie…

Moderná kúpeľňa - ako obkladať

Náš TIP na obklady do kúpeľne

Premium Mosaic

Premium Mosaic

Premium Mosaic

Premium Mosaic čierna
Hodnotenie

Cena: 10.99 €

Premium Mosaic sivá
Hodnotenie

Cena: 10.99 €

Premium Mosaic koliečka
Hodnotenie

Cena: 5.49 €

Pri rozhodovaní do akej výšky a ako obkladať si treba uvedomiť, že kúpelňa je miestom s vysokou vlhkosťou. Tvorí sa v nej para, čo má priaznivý vplyv na tvorbu plesní, ktoré sú škodlivé pre naše zdravie. Pokiaľ budete obkladať iba do výšky zárubne dverí a na zvyšok steny dáte iba omietku, môžu vás nemilo prekvapiť práve rôzne druhy plesní, ktorých odstránenie je veľmi problematické.

Ak sa rozhodnete obkladať iba do výšky zárubne na zvyšok steny vám odporúčame použiť tzv. sanačné omietky, ktoré sú určené práve do vlhkého prostredia. Či už obkladáte do výšky zárubne alebo až po strop, nemali by ste podceniť výber kvalitnej a flexibilnej škárovacej hmoty, ktorá svojimi vlastnosťami dokáže veľmi efektívne predchádzať tvorbe rôznych druhov plesní.

Náš TIP na kvalitné flexibilné škárovacie hmoty

Ceresit CE40 5 kg

Ultracolor Plus

Ceresit CE40 2 kg

Škárovacia hmota Ceresit
Hodnotenie

Cena: od 10.49 €

Škárovacia hmota Mapei
Hodnotenie

Cena: od 6.85 €

Škárovacia hmota Ceresit
Hodnotenie

Cena: od 5.89 €

Ako obkladať kúpeľňu?

Pokiaľ bývate v byte, odporúčame vám radšej obkladať až po strop. Jedným z najzávažnejších dôvodov sú už spomínané plesne. Ďalším dôvodom je skutočnosť, že neraz sa v bytovom dome stane, že sused vytopí suseda. Čo myslíte, je lepšie poutierať obklad a premaľovať iba strop alebo sa trápiť aj s omietkami? Odpoveď je jednoduchá. Sami uznáte, že prvá možnosť je určite jednoduchšia a praktickejšia.

Obklad v kúpeľni - ako obkladať

Náš TIP na kúpeľnovú izoláciu pod obklad a dlažbu

Izolácia Hasoft

Izolácia Hasoft

Izolácia S-T8

Kúpeľňová izolácia pod obklady - ako obkladať
Hodnotenie

Cena: od 22.49 €

Kúpeľňová izolácia Hasoft
Hodnotenie

Cena: od 20.21 €

Kúpeľňová izolácia S-T8
Hodnotenie

Cena: od 17.49 €

Ako obkladať toaletu?

Toaleta je osobitou kapitolou pri obkladaní. Nie je v nej para, ktorá stenám škodí, preto stačí obkladať iba do určitej výšky. Rozhodnutie závisí iba na vašom estetickom vnímaní. Stále však hrozí možnosť vytopenia, ale pravdepodobnosť oproti kúpeľni je omnoho nižšia.

Ako obkladať toaletu

Niekto by povedal, že rozhodnutie, do akej výšky a ako obkladať kúpeľňu, prípadne toaletu, nie je nič strašné. Pre niekoho to však môže byť problematické. Najskôr je potrebné dôkladne zvážiť všetky výhody a nevýhody obkladania až po strop alebo iba do určitej výšky a až následne sa rozhodnúť.

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články