Murované sprchové kúty

Aké výhody a nevýhody ponúkajú murované sprchové kúty?

Redakcia - 7. októbra 2019 - 11789. zobrazení

Sprchové kúty majú v porovnaní s klasickými vaňami viacero plusov. Ich prítomnosť v domácnostiach sa tak postupne stáva samozrejmosťou. To ale tak celkom neplatí v prípade murovaných sprchových kútov, ktoré stále čakajú na svojich päť minút slávy.

Murované sprchové kúty sú…

Kvalitné, podstatne bezpečnejšie a ulahodia aj tomu najnáročnejšiemu vkusu. Napriek tomu si murované sprchové kúty získavajú priazeň majiteľov domácností pomalšie ako konkurenčné výrobky z iných materiálov. Dôvodov je hneď niekoľko. Vzhľadom na pozitíva murovaných sprchových kútov je však vyššia cena a náročnejšia realizácia prekážkou pre čoraz menej ľudí.

Murované sprchové kúty

Aké výhody ponúkajú murované sprchové kúty?

Originálny dizajn

Jednou z hlavných výhod murovaných sprchových kútov je ich originálny dizajn. Navrhnúť sa dajú v rôznych tvaroch, farbách a veľkostiach. Výhodou je aj možnosť aplikovať na múry sprchového kúta štýlové obklady alebo si vybrať trendy dvere, ktoré budú plniť estetickú aj praktickú funkciu.

Viacej pohodlia

S murovanými sprchovými kútmi sa zvykne spájať aj viacej pohodlia pri sprchovaní. To však samozrejme závisí od ich veľkosti, priestoru v kabíne a podlahy, aká bola použitá pri ich realizácii.

Dlhšia životnosť

Aj keď kvalita sprchových kútov z iných materiálov je nespochybniteľná, tie murované vydržia o niekoľko rokov dlhšie. Pri dobre odvedenej práci a vykonaní všetkých ochranných opatrení môžu murované sprchové kúty popri pravidelnej údržbe prežiť aj 2 generácie.

Úspora priestoru

Murované sprchové kúty síce budia dojem veľkých a priestranných, no v skutočnosti dokážu perfektne šetriť priestorom. Darí sa to vďaka polohe v niektorom z rohov kúpeľne, ktorá je smerodajná pre ich vymurovanie. Tým pádom nezaberajú zbytočný priestor niekde v strede miestnosti.

Náš TIP na kvalitnú kúpeľňovú izoláciu

Izolácia Hasoft

Izolácia Hasoft

Izolácia S-T8

Kúpeľňová izolácia pod obklady - ako obkladať
Hodnotenie

Cena: od 22.49 €

Kúpeľňová izolácia Hasoft
Hodnotenie

Cena: od 20.21 €

Kúpeľňová izolácia S-T8
Hodnotenie

Cena: od 17.49 €

Hlavné nevýhody murovaných sprchových kútov

Vyššie náklady

Šikovný dizajn, vyššia kvalita a maximálny komfort si doslova pýta daň v podobe vyšších finančných nákladov. Tie nerastú len kvôli drahším materiálom využitým pri realizácii. Zvyšujú sa najmä pre náročnosť realizácie ako takej, v rámci ktorej je potrebné absolvovať finančne náročnejšie rekonštrukčné práce.

Náročná realizácia

Práve proces realizácie brzdí mnohých majiteľov, ktorí by vo svojich kúpeľniach radi videli murované sprchové kúty. Pokiaľ sa nenamontujú hneď pri výstavbe nehnuteľnosti, čaká ich búranie, murovanie a ďalšie zložité rekonštrukčné úkony, po ktorých sa ešte treba zaoberať aj upratovaním a likvidáciou odpadu.

Pokladanie dlažby - murované sprchové kúty

Murované sprchové kúty na mieru a svojpomocne

Realizácia murovaného sprchového kúta bude o niečo lacnejšia, no zároveň náročnejšia, pokiaľ sa do nej pustíme sami. Šikovní domáci majstri to však so správnymi pomôckami a dobrým plánom zvládnu bez problémov. Svojpomocná realizácia nám zároveň umožní vybudovať si murovaný sprchový kút na mieru, teda presne s požadovanou veľkosťou a v požadovanom farebnom či tvarovom prevedení. Realizácia na mieru je ale možná aj pri oslovení firmy.

Obkladať kúpeľňu až po strop alebo iba do určitej výšky?

Viete, ako obkladať kúpeľňu alebo toaletu? Mali by ste obkladať až po strop alebo iba do určitej výšky? Tipy a rady, ako obkladať kúpeľňu…

Ako obkladať kúpeľňu

Na čo pri realizácii murovaných kútov nezabudnúť?

  • Na hydroizoláciu stien, ktorá sa dá aplikovať pomocou špeciálnych stierok a náterov.
  • Na škárovanie, ktoré je možné zvládnuť s pomocou škárovacej hmoty alebo silikónu.
  • V prípade vymurovania vaničky na vytvorenie správneho spádu podlahy s odtokom.
  • Pri využití obkladov na špeciálny ochranný náter, ktorý dokáže odolávať nasiakavosti.
Murované sprchové kúty

Ako si môžeme skrášliť murovaný sprchový kút?

  • Inštaláciou tónovaného LED osvetlenia.
  • Montážou praktických masážnych hlavíc.
  • Kúpou tvarovaného nerezového odtoku.
  • Posuvnými alebo skladacími dverami.

Dobre navrhnuté a kvalitne zrealizované murované sprchové kúty sa môžu stať praktickým aj estetickým pomocníkom v mnohých kúpeľniach. Na to, aby si plnili svoju úlohu, nám postačí trochu priestoru, zopár desiatok eur navyše a najmä ochota pustiť sa do väčšej rekonštrukcie. Výsledkom bude pekný a bezpečný sprchový kút s dlhodobou životnosťou.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články