Provensálske interiéry pre romantikov

Provensálske interiéry pre romantikov

Redakcia - 13. januára 2017 - 2256. zobrazení

Svieži morský vánok, vôňa rozkvitnutých kvetov či hrejivé dotyky slnečných lúčov. Zažívať takúto idylku je snom všetkých romantikov a keď už nie naživo, tak aspoň vďaka bývaniu v provensálskom štýle.

Za hľadaním pravej podstaty romantického spôsobu života by sme mali ísť do Francúzska. Miestni sú známymi milovníkmi žien, jedla, umenia aj vkusného dizajnu. Nie náhodou tam vznikol jeden z najobľúbenejších interiérových smerov, do ktorého sú aj po rokoch zaľúbení všetci vášniví dizajnéri. Provensálsky štýl je totiž pre romantikov ako stvorený.

provence

Krátko z histórie

Počiatky štýlu vsádzajúceho na spojenie tradičných materiálov a nežných farieb siahajú do 19.storočia. Vtedy sa v Provensálsku vyformoval elegantný typ dizajnu, ktorý čerpal najmä z inšpiratívneho prostredia čarovnej prírody neďaleko Stredozemného mora. Pôvodne zdobil vidiecke domy, no po rokoch expandoval aj do miest a takisto mimo Francúzska.

Starý provensálsky štýl

Typické prvky provensálskych interiérov :

Hebké textílie – Sú všade, nájdeme ich ešte aj v kúpeľni či v predsieni. Stali sa symbolom dizajnu v tomto štýle a vďaka svojej hebkosti zútulňujú zamilovanú atmosféru.

Kvetinové motívy – Romantici milujú ruže a gerbery, no v takto zariadených príbytkoch nepohrdnú ani vôňou levandule alebo menej typickými tulipánmi. Kvetinové motívy zdobia obrusy, závesy a nájdu sa aj na posteľnej bielizni.

Nežné svetlé farby – Biela, smotanová, krémová a v modernejších príbytkoch vanilková, to všetko sú farby vládnuce provensálskym domácnostiam. Mierne ich dopĺňajú zelené odtiene pripomínajúce obyvateľom lásku k prírode.

Drevený nábytok – Len ťažko si predstavíme provensálsky interiér bez dreveného nábytku. Dosť sa využívajú aj starožitné modely, väčšinou v snehobielej farbe, obohatené dekoráciami z tepaného železa.

Provensálsky štýl

Provensálsky štýl vo svete dizajnu zastával popredné miesto viackrát. V súčasnej dobe plnej plastu a elektroniky sa takisto stáva východiskom za živším a vkusnejším dizajnom. Aj keď ho milujú najmä romantici, jeho šarm očarí každého, kto hľadá trochu klasiky a prirodzenosti.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články