Obývačka zariadená v provensálskom štýle

Provensálske interiéry pre romantikov

Redakcia - 21. januára 2019 - 8772. zobrazení

Svieži morský vánok, vôňa rozkvitnutých lúčnych kvetov či hrejivé dotyky slnečných lúčov. Zažívať takúto ničím nerušenú idylku je snom všetkých romantikov. Provensálsky štýl vo vašom interiéri navodí romantickú atmosféru do ktorej sa zamilujete.

Provensálsky štýl

Za hľadaním pravej podstaty romantického spôsobu života, resp. provensálskeho štýlu, by ste mali ísť do Francúzska. Miestni obyvatelia sú známymi milovníkmi jedla, umenia, ale aj vkusného dizajnu.

Levandule v kvetináči

Nie náhodou tam vznikol jeden z najobľúbenejších interiérových štýlov, do ktorého sú aj po rokoch „zaľúbení“ skoro všetci dizajnéri. Provensálsky štýl je totiž pre romantikov ako stvorený.

Náš TIP na obľúbené provensálske dekorácie

Drevená bednička

Drevený lampáš

Umelá levanduľa

Drevená debnička - provensálsky štýl
Hodnotenie

Cena: od 10.00 €

Drevený lampáš - provensálsky štýl
Hodnotenie

Cena: od 17.00 €

Umelé levandule - provensálsky štýl
Hodnotenie

Cena: od 2.50 €

Krátko z histórie…

Počiatky provensálskeho štýlu vsádzajúceho na spojenie tradičných prírodných materiálov a svetlých farieb siahajú do 19. storočia. Práve vtedy sa v Provensálsku „vyformoval“ elegantný typ interiérového dizajnu, ktorého základy možno hľadať v inšpiratívnom prostredí čarovnej prírody neďaleko Stredozemného mora. Provensálsky štýl pôvodne zdobil vidiecke domy, no po rokoch expandoval aj do miest a takisto aj mimo Francúzska.

Provensálsky interiér

Charakteristické prvky provensálskych interiérov:

  • Hebké textílie – Sú všade, nájdeme ich ešte aj v kúpeľni či v predsieni. Stali sa symbolom provensálskeho štýlu a vďaka svojej hebkosti zútulňujú atmosféru.
  • Kvetinové motívy – Romantici milujú ruže a gerbery, no v takto zariadených príbytkoch nepohrdnú ani vôňou levandule alebo menej typickými tulipánmi. Kvetinové motívy zdobia obrusy, závesy a nájdu sa aj na posteľnej bielizni.
  • Nežné svetlé farby – Biela, smotanová, krémová a v modernejších príbytkoch vanilková, to všetko sú farby vládnuce provensálskym domácnostiam. Mierne ich dopĺňajú zelené odtiene pripomínajúce obyvateľom vzťah k prírode.
  • Drevený nábytok – Len ťažko si predstavíme provensálsky interiér bez dreveného nábytku. Často sa využívajú aj starožitné modely, väčšinou v snehobielej farbe, obohatené dekoráciami z tepaného železa.

Náš TIP na nábytok v provensálskom štýle

Komoda Poprad

Stolička Poprad

Stojan na kvety

Cena: od 260.00 €

Cena: od 69.00 €

Cena: od 85.00 €

Provensálsky nábytok je charakteristický svojimi čistými líniami a "jemnosťou". Vyrába sa prevažne z jaseňového, borovicového alebo brestového dreva. Nábytok v provensálskom štýle je charakteristický svojim umeleckým prevedením, často na ňom nájdete namaľované rôzne kvetinové vzory.

Kuchyňa provensálsky štýl

Provensálsky štýl vo svete interiérového dizajnu zastával dlhý čas popredné miesta. V súčasnej dobe plnej plastu a elektroniky sa stáva "únikom" za živším a vkusnejším dizajnom. Aj keď ho milujú najmä romantici, jeho šarm očarí každého, kto hľadá trochu klasiky a prirodzenosti.

Vedeli ste, že?

Provensálsky štýl dostal svoje meno na počesť rovnomenného regiónu, ktorý sa nachádza na juhu Francúzska.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články