Eklektický štýl

Eklektika dobýja svet interiérového dizajnu

Redakcia - 9. októbra 2019 - 11189. zobrazení

Máloktoré interiérové smery sa odvážia spájať zdanlivo protikladné prvky. V pestrom zozname interiérových štýlov sa však nájde jeden, ktorý sa nebojí experimentov a čo je najdôležitejšie, vie, ako ich premeniť na pútavú formu vyhľadávanú dizajnérmi po celom svete.

Čo je eklektika?

Eklektika alebo eklekticizmus patrí dlhé roky k najobľúbenejším interiérovým smerom. Svoju veľkú popularitu si eklektika získala najmä vďaka svojskému poňatiu návrhov, ktoré vsádzajú na atypické kombinovanie iných štýlov. Práve vďaka tejto stratégii mohol vzniknúť osobitý dizajnový smer vnášajúci do príbytkov a interiérov inovatívny rozmer.

Eklektika - interiér

Eklektika otvára brány pokroku

Prvé interiéry, ktoré boli zariadené v duchu eklektiky sa objavili pred zhruba 100 rokmi. Odvtedy sa milovníci netradičného dizajnu snažili hľadať ďalšie možnosti, ako vytvoriť nový a pokrokový štýl.

Eklektický štýl v interiéri

Najúčinnejším spôsobom bolo experimentovanie s protichodnými smermi, čím vznikali neobvyklé variácie. Vďaka takémuto spôsobu experimentovania začali miznúť hranice medzi jednotlivými štýlmi a brány pokroku sa mohli otvoriť dokorán.

Poznáte „Art deco“ štýl?

Poznáte Art deco štýl? Viete, aké sú jeho dejiny, charakteristické znaky a predstavitelia? Elegantný, funkčný a nadčasový štýl…

Poznáte "Art deco" štýl?

Dôraz na individuálny prístup k dizajnu

V porovnaní s tradičnými štýlmi, ktoré zväčša vsádzajú na isté spektrum typických prvkov je eklektika o dosť „náročnejším“ štýlom. Eklektika si kladie za cieľ spájať protiklady a hľadať konsenzus, ktorý by bol prienikom odlišných protipólov. To však vyžaduje vysokú mieru individuality vedúcu k autentickému poňatiu návrhu.

Eklektika - interiér

Využitie eklektiky v interiéroch

  • gýčové predmety v kombinácii s prírodnými doplnkami
  • v jednej miestnosti je aplikovaných viac farebných variácií
  • popri starožitnostiach si v interiéri nájdu svoje miesto aj moderné dekorácie
  • drevené podlahy dopĺňajú kamenné alebo betónové obklady
  • izby zdobia ručne vyrobené doplnky z rôznych kútov sveta
Eklektický štýl

Ak dizajnér disponuje potrebnou dávkou kreativity, dokáže skombinovať klasický s moderným štýlom, monotónnosť s pestrosťou či vidiecke etno s mestským gýčom bez toho, aby to pôsobilo chaoticky. Práve to je cieľom eklektiky, ktorá zaujala spájaním rozdielnych a protichodných štýlov. Jej charakter už dávno prekročil všetky hranice a dodnes je štýlom, pre ktorý sú rozdiely pomôckou, nie prekážkou.

Text: Róbert Bosák      Zdroj foto: Hotel Bela Vista

  • Kategórie

Podobné články