Eklektika dobýja svet interiérového dizajnu

Eklektika dobýja svet interiérového dizajnu

Redakcia - 16. marca 2017 - 7120. zobrazení

Máloktoré interiérové smery sa odvážia spájať zdanlivo protikladné prvky. V bohatom zozname štýlov sa však nájde jeden, ktorý sa nebojí experimentov a čo je najdôležitejšie, vie, ako ich premeniť na pútavú formu vyhľadávanú dizajnérmi po celom svete. 

Eklektika alebo eklekticizmus, ako ju jeho priekopníci oficiálne pomenovali, patrí dlhé roky k najobľúbenejším interiérovým smerom. Popularitu získala najmä vďaka svojskému poňatiu návrhov, ktoré vsádzajú na netypické kombinovanie iných štýlov. Práve vďaka tejto stratégii mohol vzniknúť osobitý dizajnový smer vnášajúci do príbytkov inováciu.

eclectic style

Eklektika otvára brány pokroku

Prvé vážne kontakty s interiérmi v tomto štýle sa objavili pred zhruba 100 rokmi. Odvtedy sa milovníci netradičného dizajnu snažili hľadať ďalšie možnosti, ako vytvoriť nový pokrokový štýl. Najúčinnejším spôsobom bolo experimentovať s protichodnými smermi, čím nachádzali neobvyklé variácie. S tým začali miznúť hranice a brány pokroku sa mohli otvoriť dokorán.

eklektický štýl

Dôraz na individuálny prístup k dizajnu

V porovnaní s tradičnými štýlmi vsádzajúcimi na isté spektrum typických prvkov je eklektika o dosť náročnejším štýlom. V snahe spájať protiklady je potrebné hľadať konsenzus, ktorý by bol prienikom odlišných protipólov. To zároveň vyžaduje vysokú mieru individuality vedúcu k autentickému poňatiu návrhu.

Využitie eklektiky

Využitie eklektiky v interiéroch:

– gýčové predmety kombinované s prírodnými doplnkami

– v jednej miestnosti je aplikovaných viac farebných variácií

– popri starožitnostiach nájdu svoje miesto moderné dekorácie

– drevené podlahy obklopujú kamenné alebo betónové obklady

– izby zdobia ručne vyrobené doplnky z rôznych kútov sveta

individuálny prístup k dizajnu

Ak dizajnér disponuje kreativitou, dokáže skombinovať klasiku s modernou, monotónnosť s pestrosťou či vidiecke etno s mestským gýčom bez toho, aby to pôsobilo chaoticky. Práve to je cieľom eklektiky, ktorá zaujala spájaním rozdielov. Jej charakter už dávno prekročil všetky hranice a dodnes je štýlom, pre ktorý sú rozdiely pomôckou, nie prekážkou.

Text: Róbert Bosák      Zdroj foto: Hotel Bela Vista

  • Kategórie

Podobné články