Tradeskancia

Tradeskancia ako okrasná a praktická rastlina do každého interiéru

Redakcia - 9. apríla 2021 - 13776. zobrazení

Nenáročnosť, odolnosť voči chorobám, rýchly rast aj bez častej starostlivosti. Ak k tomu prirátate aj elegantný vzhľad a dlhodobú trvácnosť, tradeskancia sa pri výbere izbovej rastliny schopnej oživiť akýkoľvek interiér stáva skvelou voľbou.

Pre niektorých milovníkov izbových rastlín je tradeskancia priam neodmysliteľnou súčasťou ich domácnosti. Tí, ktorí ju raz začali pestovať, nedajú dopustiť na jej pútavý vzhľad, ktorý na rozdiel od väčšiny iných izbových rastlín nemajú na svedomí kvety. V tomto prípade si plnia okrasnú funkciu listy, ktoré vzbudzujú pozornosť zaujímavým okrasným tvarom a pri väčšine druhov aj netypickým sfarbením.

Tradeskancia k nám prišla až z Ameriky

Obľúbená rastlina patrí medzi tie, ktoré sa radia medzi rody s neustále pribúdajúcim počtom druhov. Botanici totiž priebežne objavujú ďalšie nové druhy. Vďaka tomu je ich v súčasnosti známych už viac ako 70, pričom väčšina z nich má pôvod v Amerike. Výskyt jednotlivých druhov sa spája s oblasťami rozprestierajúcimi sa od južnej Kanady cez časť USA až po sever Argentíny. Výskyt vo viacerých oblastiach kontinentu a ich rozmanité podmienky sa pričinili o pestré druhové zloženie, vďaka ktorému boli do Európy privezené viaceré druhy, ktoré síce majú hlavné charakteristické znaky rovnaké, no v mnohom sa výrazne líšia.

Tradeskancia - izbové rastliny

Aké má tradeskancia charakteristické znaky?

  • Pri pestovaní v interiéri dosahuje výšku okolo 30 až 40 cm.
  • Šírka rastliny zvykne dosahovať o zopár cm viac ako výška.
  • Tradeskancia rozkvitá už v máji, rozkvet trvá do septembra.
  • Kvety sú vo väčšine prípadov ružové alebo výrazne fialové.
  • Okrasnú funkciu spĺňajú hlavne ťahavé a husto rastúce listy.
  • U viacerých druhov sú ozdobené peknou striebornou kresbou.
  • Niektoré z druhov sa vyznačujú listami s fialovým sfarbením.

Najznámejšie a najviac pestované druhy

Tradescantia zebrina

Tento druh nájdete v obchodoch ako Zebrinu previsnutú. Ide o jeden z druhov, ktoré disponujú uvedeným fialovým odtieňom na listoch objavujúcim sa na spodnej strane. Vrchná strana je zas ozdobená peknou svetlou textúrou.

Tradescantia pallida

Fialové listy má aj druh, ktorý je u nás známy ako tradeskancia bledá. Tá ale nie je známa fialovým sfarbením len na spodnej strane. Fialový je povrch celých listov, uprostred ktorých rozkvitajú malé ružové kvety.

Tradescantia rubra

Ružovými kvetmi sa môže pochváliť aj tretí z najznámejších a najviac pestovaných druhov. Tie na rozdiel od tradeskancie bledej vyniknú, pretože kvitnú uprostred zelených listov. Doba kvitnutia trvá pomerne dlho, prevažne od mája do septembra. Niekedy na nich kvety nájdete ešte aj v októbri.

Tradeskancia v kvetináči

Najlepšie miesta na pestovanie rastliny

  • Záhony alebo záhradné skalky.
  • Skleníky alebo zimné záhrady.
  • Skrine a poličky v interiéroch.
  • Závesné kvetináče na chodbách.

Aké podmienky na pestovanie tradeskancia potrebuje?

Poloha

Ako väčšina izbových rastlín, aj tradeskancia potrebuje k zdravému rastu dostatok svetla, no nesmie byť vystavená priamemu slnku. Pri výbere polohy tak vsaďte na polotieň, prípadne na miesto, ktoré je dostatočne presvetlené, no rastlina sa vyhne kontaktu s priamym slnečným žiarením.

Teplota

Vzhľadom na teplomilnosť sa tradeskancia dá celoročne pestovať iba v interiéri. Od jari do jesene by teploty v miestnosti, kde je posadená, mali dosahovať od 18 do 24 °C. V zime môžu byť o niekoľko stupňov nižšie, no v žiadnom prípade by nemali klesnúť pod 15 °C.

Substrát

Pri výbere pôdy môžete vsadiť na substrát pre izbové rastliny. Tradeskancia si na konkrétny druh zeminy veľmi nepotrpí. Pri správnej starostlivosti a optimálnych intervaloch hnojenia sa jej bude dariť aj v substráte pre sukulenty. Dôležité pre ňu bude, aby bola použitá pôda dostatočne priepustná a obsahovala dostatok živín.

Tradeskancia

Starostlivosť o tradeskanciu po výsadbe

Hnojenie

Potrebné živiny môžete rastline dopĺňať aj pravidelným hnojením. To by sa malo opakovať vždy raz za 2 týždne, výlučne však iba v období od marca do augusta, najneskôr do septembra. Počas vegetačného odpočinku sa rastlina nehnojí.

Zálievka

Suchý substrát je pre rastlinu rizikom rýchleho vyschnutia, prehnane vlhký zas vedie k zhnitiu korienkov. Ideálne bude hnojiť pravidelne, no v menších dávkach. Polievať môžete vždy po vyschnutí substrátu, keď je povrch zeminy na dotyk suchý.

Strihanie

Viaceré druhy tradeskancie sú typické hustým porastom, ktorý sa pomerne rýchlo rozširuje. Bujnému rastu zabránite práve pravidelným zostrihom, pri ktorom môžete skrátiť aj vrcholky listov. Tie sa dajú okamžite použiť aj ako odrezky vhodné na rozmnožovanie.

Jednoduché rozmnožovanie tradeskancie

Množenie pomocou odrezkov vám zaberie maximálne pár minút. Odrezané vrcholky môžete okamžite dať do kvetináča s pripravenou pôdou, kde sa vám uchytia už po niekoľkých dňoch. Niektorí pestovatelia ich nechávajú najprv zapustiť vo vode. V oboch prípadoch vám vyrastie nová mladá rastlinka, ktorou môžete dekorovať ktorúkoľvek izbu okrem tej, kde spávate. Čím máte doma tradeskancií viac, tým viac prispievate k tvorbe zdravšej vnútornej mikroklímy.

Tradeskancia pomáha čistiť vzduch v byte

Vplyv na zdravšiu mikroklímu má tradeskancia vďaka schopnosti pohlcovať rôzne škodlivé látky prítomné v ovzduší v danej miestnosti. Jedná sa najmä o látky, ktoré pôsobia dráždivo na sliznicu, napríklad prachové častice či anorganické čiastočky z parfumov. Rastlina však nepatrí medzi najúčinnejšie prírodné čističky, akými sú fikus či aloe vera. V porovnaní s nimi nedokáže pohlcovať tie najnebezpečnejšie toxíny ako benzén, xylén či formaldehyd. Vo svete je však známa ďalšími formami praktického využitia v rôznych oblastiach.

Kytica z tradeskancií

Využitie rastliny v rôznych kútoch planéty

Čaj

Napriek mierne jedovatým látkam sa v Mexiku, najmä v oblasti Tabasco, tradeskancia využíva na prípravu čaju. Ide o studený čaj známy pod názvom Matali, na ktorého prípravu sa používajú listy z druhu tradescantia zebrina. Bylinný čaj disponuje priaznivými účinkami na upokojenie nervovej sústavy.

Mazadlo

Číňania, pre ktorých je tradeskancia dlhoročne známou rastlinou najmä vďaka jej popularite v oblasti Zadnej Indie, si z nej urobili lacné a ľahko dostupné mazadlo. Po vzore najľudnatejšej krajiny sveta ho postupne začínajú využívať na tento účel aj v ďalších štátoch, kde v ňom takisto vidia nielen lacnejšie, ale tiež ekologickejšie riešenie.

Pozor na mierne jedovaté bunkové šťavy!

Častý kontakt s rastlinou pri jednotlivých formách spracovávania môže prinášať isté riziká. Tie súvisia s bunkovými šťavami, ktoré sú prítomné vo vybraných častiach rastliny. V týchto šťavách sa nachádzajú drobné šťavelové kryštály známe ako rafidy. Tie obsahujú látky, ktoré môžu pri priamom kontakte s kožou vyvolať slabšie zápaly či mierne podráždenie alebo sčervenanie pokožky. Kontakt s rafidmi v menších dávkach, aké tradeskancia obsahuje, však nie je smrteľne nebezpečný a zatiaľ neboli potvrdené žiadne prípady vážnejších zdravotných komplikácií.

Vianočný kaktus skrášli váš interiér počas celého roka

Viete, ako pestovať vianočný kaktus? Kedy vianočný kaktus kvitne? Aké podmienky na pestovanie sú ideálne? Ako ho rozmnožovať? Nezabudnite…

Fialový vianočný kaktus

Zaujímavosť na záver…

Rod tradeskancia so všetkými známymi druhmi nesie pomenovanie po Johnovi Tradescantovi a Johnovi Tradescantovi st. Obaja, otec aj syn, boli známi botanici pracujúci na dvore anglického kráľa Karola I., kde okrem iného pestovali aj niekoľko druhov tejto rastliny.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články