Bezproblémové bývanie

Chyby, ktoré nás stoja bezproblémové bývanie…

Redakcia - 25. januára 2020 - 7097. zobrazení

Stačí jedná nezodpovedná chyba a sen o bezproblémovom bývaní sa môže v okamihu skončiť. Vedia to všetci majitelia nehnuteľností, ktorí si pri kúpe či následnom obývaní nedali pozor a zbytočne sa dostali do komplikácií.

Od investície vo výške niekoľkých desiatok tisíc čakáme, že splní naše očakávania a umožní nám využívať nehnuteľný majetok bez zbytočných problémov. Na to je, ale potrebné spraviť niekoľko dôležitých krokov už pred jej kúpou. Práve pri nich zistíme o stave a kvalite danej nehnuteľnosti čo najviac, čím sa vyhneme mnohým zásadným chybám.

Bývanie v nehnuteľnosti

Aké negatívne faktory ovplyvňujú naše bývanie?

  • Nevysporiadané vlastnícke vzťahy – Problémy s vlastníckymi vzťahmi sú pri kúpe bytov či domov celkom bežné. Niektorí majitelia ich taja schválne, iní o nich vôbec nevedia. Riešením je navštíviť kataster a zistiť, či sú vlastnícke vzťahy vysporiadané, aby sa nám časom neozvali nejakí iní vlastníci.
  • Vecné bremeno – Ďalším častým problémom obytných nehnuteľností býva vecné bremeno. To sa síce dá zrušiť buď stavebným úradom alebo súdom, no tým sa zapletiete do zbytočných administratívnych „sporov“. Radšej sa poobzerajte po objektoch, ktoré nie sú zaťažené vecným bremenom.

Vecné bremeno: Ako sa s ním vysporiadať?

Viete, čo je to vecné bremeno a ako sa s ním vysporiadať? Ako zrušiť vecné bremeno podľa Občianského zákonníka? Viete, aké sú jeho podoby?

Vecné bremeno
  • Zanedbanie technickej inšpekcie – Za technickú inšpekciu zaplatíte vyše 100 €, no vďaka tejto investícii sa vyhnete oveľa vyšším nákladom za renovácie. Inšpektori totiž dokážu zistiť rôzne skryté poškodenia statiky či rozvodov, ktoré treba urýchlene odstrániť.
  • Neplatenie hypotéky – Ak ste nehnuteľnosť financovali úverom, istotu pokojného bývania nadobudnete až po jeho úplnom splatení. Nakoľko mnohí žiadatelia ručia nehnuteľnosťou, ktorú splácajú, hrozba neplatenia záväzkov ich môže pripraviť o bývanie.
  • Zlá kúpa bytu z papiera – Do problémov sa dá ľahko dostať aj pri kúpe bytu z papiera. Rizikom tohto kroku je, že byt ešte nie je zrealizovaný a vy vidíte svoje budúce bývanie iba prostredníctvom vizualizácií. Takto sa môže stať, že postavený byt nakoniec nesplní vaše očakávania.
Kľúč od vlastného bývania

Ak si pred kúpou o danej nehnuteľnosti zistíte čo najviac, šanca na úspešnú kúpu bude hneď niekoľkokrát vyššia. Stojí to síce viac námahy, no v porovnaní s tým, čo vás môže čakať bez tejto prípravy, je to minimálne úsilie, ktoré sa určite oplatí vyvinúť.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články