Ako zariadiť kúpeľňu

Super tipy, ako si zariadiť kúpeľňu

Reklamný článok - 17. marca 2023 - 840. zobrazení

Kúpeľňa je miestnosť, v ktorej trávime pomerne veľa času. Preto nie je na zahodenie, keď ju zorganizujete tiež tak, aby ste v nej mohli relaxovať. V tomto článku nájdete niekoľko praktických tipov, ktoré vám pomôžu pri zariaďovaní kúpeľne, ktorá bude presne podľa vašich predstáv.

1. Nezanedbajte svoj inštinkt

Inštinkt a váš pocit je veľmi dôležitý. Pretože záleží, aby ste sa v každej miestnosti svojho domu či bytu cítili dobre. Kúpeľňa by mala byť miesto, ktoré bude mať príjemnú atmosféru a vy sa v nej zrelaxujete. Aktuálna interiérová móda diktuje trend estetiky a pohodlia. Na trhu nájdete veľké množstvo rôznych produktov, ktoré sa pohybujú v rôznych cenách, takže je si z čoho vyberať. Kúpeľňu podľa vašich predstáv si dokážete vytvoriť, aj keď je váš rozpočet menší.

2. Veľké obklady do kúpeľne

Pýtate sa prečo? Je to taktiež jeden z aktuálnych trendov a nielen takých, ktoré sú populárne pre túto sezónu. Veľké obklady sú aj praktické. Budú sa vám ľahšie udržiavať, a to predovšetkým preto, lebo majú menej špár. Celkový vzhľad kúpeľne lepšie vynikne s veľkými dlaždicami. Nezabudnite však, že je lepšie, ak vám im umiestni na steny skúsený obkladač.

3. Závesný kúpeľňový nábytok

Keď hovoríme o praktickosti v kúpeľni, určite skvele pomôže aj závesná sanita a nábytok. Okrem toho vyzerajú tieto kusy lepšie, miestnosť opticky zväčšia a pôsobí vzdušnejšie. Toto riešenie je vhodné predovšetkým v malých kúpeľniach. Takisto bude jednoduchšia aj celková údržba. Podlaha sa vám bude umývať oveľa jednoduchšie a nebudete musieť umývať tesné rohy okolo skriniek a toalety.

4. Otvorené priestrianstvo

Už sme spomínali vzdušnosť miestnosti. V takomto priestore sa človek cíti oveľa lepšie. Preto sa snažte pri organizovaní vašej kúpeľne hľadať police, ktoré sú voľne otvorené.

5. Zrkadlo v kúpeľni

Zrkadlo je bežnou súčasťou každej kúpeľne. Je dôležité preto, aby ste sa v ňom mohli vidieť, ale na druhej strane tiež opticky zväčšuje priestor, a to predovšetkým vtedy, ak je správne umiestnené. Za týchto okolností dokáže zväčšiť aj malú kúpeľňu. Vhodné a estetické sú aj zrkadlá s podsvietením.

6. Špeciálna sprcha Walk-in, sprchový box a sprchový kút

Sprchové boxy a rôzne iné riešenia sa tešia čoraz väčšej popularite. Takéto riešenie je príjemné a vhodné predovšetkým vtedy, ak preferujete svieži pocit po sprche. Navyše, sprchové boxy na trhu v súčasnosti doprajú aj tým, čo milujú relax. Sú špeciálne doplnené aj o rôzne masážne či parné systémy. Poďme si v krátkosti popísať rozdiel medzi rôznymi riešeniami, ktoré existujú.

Počuli ste už o Walk-in? Toto riešenie má veľkú výhodu v tom, že dodá vašej kúpeľni luxus.Tiež má jednoduché a čisté línie, čo ešte umocní vzdušný a priestranný ráz miestnosti. Taktiež sa výborne udržiava. Walk-in je tiež vhodný systém, ktorý slúži ako bezbariérové riešenie.

Oproti tomu sa sprchový kút líši predovšetkým v tom, že ide o riešenie, ktoré obsahuje dve predné sklá alebo steny. Tie sa dajú zavrieť, aby do miestnosti neunikala voda. Najčastejšie sú vytvorené mozaikou alebo iným dizajnom.

V neposlednom rade sprchový box pozostáva najčastejšie zo štyroch stien, ktoré majú samostatnú pevnú konštrukciu. Toto riešenie má výhodu v tom, že nie je potrebné vŕtať do obkladov. Taktiež poskytuje dokonalý komfort, pretože sa dá doplniť o stropnú sprchu, trysky, sedátko alebo tiež rádio, osvetlenie, špeciálne odvetrávanie či parnú saunu.

Sprchové boxy sú tiež ekonomickejším riešením, pôsobia esteticky a sú zmontované za niekoľko hodín, čo je skvelé. Sprchový box je doplnený o klasickú vaničku alebo mramorovú vaničku. Vďaka moderným systémom bezsilikonovej montáže nebude v sprchovom boxe vznikať žiadna pleseň ani hrdza. Niektoré modely sa dajú tiež položiť priamo na podlahu. Najčastejšie nájdete na trhu rozmer sprchového boxu 90×90 alebo 80×80. Komfortnejšie verzie majú rozmer 100×100 a 120×80.

V prípade, že by ste chceli sprchový box neskôr po rokoch vymeniť, nie je nič jednoduchšie. Systém sa dá jednoducho demontovať a vymeniť. Sprchový box pôsobí tiež mimoriadne esteticky a elegantne, vyžaduje si iba minimálnu údržbu.

7. Samostatne stojace vane

Miesto, kde sa umývate, je nevyhnutnou súčasťou vašej kúpeľne. Jednou z možností je vaňa, ktorá by mala pôsobiť esteticky. Dotvára tiež vzhľad celej kúpeľne. Jednou z možností je voľne stojaca vaňa. Práve tá pôsobí moderne a štýlovo.

8. Dekorácie sú dôležité

Aj keď ste možno fanúšikom minimalizmu, dekorácie sa do kúpeľne rozhodne hodia. Miestnosť by však nemala byť preplnená. Vkusné dekorácie zvýraznia miestnosť a dodajú jej atmosféru.

9. Čo tak podlahové kúrenie?

Podlahové kúrenie je tiež jednou zo skvelých možností. Predovšetkým v zimných mesiacoch je príjemné kráčať po vyhriatej podlahe. Existuje teplovodné alebo elektrické podlahové kúrenie a obe možnosti sú veľmi príjemné. Podlahové kúrenie tiež prispieva k šetreniu energie.

10. Vhodne zvolené osvetlenie

Dobré svetlo je v kúpeľni veľmi dôležité. V ideálnom prípade sa zamerajte na to, aby ste mali viac než len jednu lampu. Porozmýšľajte napríklad nad bodovým osvetlením, vďaka ktorému svetlo dočiahne aj do tmavších kútov. Toto riešenie taktiež opticky zväčšuje celkový priestor a tiež vám vám dodá lepší pocit.

Môžete napríklad investovať do kvalitného LED osvetlenia, ktoré šetrí aj energiu.

Ak máte v kúpeľni okno, môžete si tiež zvoliť tienenie, napríklad pomocou roliet. Vnútorné rolety majú výhodu v tom, že dokážu regulovať slnečné lúče, ale zároveň nebudú prehrievať interiér. Sú vhodné pre všetky typy okien a dodajú vám pocit súkromia. Taktiež nevyžadujú takmer žiadnu údržbu.

11. Odvetrávanie kúpeľne

To je veľmi dôležité. Ak chcete mať automatizovaný systém, treba naň myslieť však a naplánovať si ho. Existujú pri ňom totiž viaceré možnosti. Ak si zvolíte kvalitný vetrací systém, zabezpečíte si tiež lepšie zdravotné podmienky. Skúste sa poobzerať po ponuke tichých ventilátorov, ktoré majú automatický dobeh.

12. Stránka udržateľnosti

Udržateľnosť je v súčasnosti veľmi dôležitá a dá sa zabezpečiť aj vo vašej kúpeľni. Okrem toho však vďaka tomu dokážete ušetriť. Na trhu existujú mnohé inovatívne riešenia a technológie, ktoré budú šetriť prírodu, ale aj vašu peňaženku. Vďaka nim nebudete plytvať energiou. Takéto riešenia však vyzerajú rovnako skvele ako tie bežné, preto rozhodne nezmenia výsledný dojem z kúpeľne. Investícia do týchto riešení sa vám vráti do pár rokov.

Plánovanie kúpeľne nie je jednoduché. Je treba zvážiť množstvo možností, od sprchovacieho boxu až po dekorácie. Výsledok však rozhodne stojí za to!

Zdroj obrázkov: ImageFlow / Shutterstock.com

  • Kategórie

Podobné články