Ako si vyzdobiť kúpeľňu

Ako si vyzdobiť kúpeľňu? 3 veci na zapamätanie

Reklamný článok - 30. apríla 2023 - 651. zobrazení

Aj keď je kúpeľňa často miestnosťou, ktorá nemá primárne reprezentatívnu úlohu v byte, je možné i v nej vytvoriť prostredie, ktoré je príjemné na pohľad, vkusné a elegantné. Dekorácie, ktoré do kúpeľne zadovážite, bývajú značne obmedzené predovšetkým možnosťami priestoru. Najmä malé kúpeľne často budia dojem stiesneného priestoru a zdanlivo neumožňujú dosiahnuť unikátneho prevedenia. I s malým priestorom je však možné veľmi dobre pracovať ak viete, ako na to.

Na čo sa pri zariaďovaní kúpeľne zamerať

Ak sa chystáte zariaďovať celkom novú kúpeľňu, rekonštruovať tú starú, alebo by ste len radi už zariadenú miestnosť vylepšili unikátnym či dekoratívnym riešením, vždy je potrebné postupovať podľa jej skutočných dispozícií. Cieľom správnej a vkusnej výzdoby kúpeľne je dosiahnuť príjemnej a útulnej atmosféry a zároveň dotvoriť priestor tak, aby pôsobil aspoň opticky vzdušne a otvorene. Vždy je však nutné brať v úvahu podmienky, pri ktorých je miestnosť prevádzkovaná, tzn. zvýšená a veľmi premenlivá vlhkosť i teplota a často tiež neprístupnosť priameho slnečného svetla. Základné princípy zariaďovania a výzdoby kúpeľne tak zahŕňajú:

  • optickú prácu s priestorom prostredníctvom zvolených predmetov a vzorov,
  • výber zariaďovacích predmetov a dekorácií odolávajúcich vlhkosti a zmenám teploty,
  • prispôsobenie osvetlenia, aplikácia efektu viacerých zdrojov a zrkadiel,
  • vyžívanie kontrastov a farieb zdôrazňujúcich celkové riešenie kúpeľne,
  • dôraz na detail a zladenie dekoračných prvkov.

Vplyv na celkový dojem a pocit z miestnosti kúpeľne tak môžu mať i drobnosti, ktoré prispievajú k jej útulnosti.

Na čo si pri výzdobe kúpeľne dávať pozor?

Existuje niekoľko možností, ktorými dosiahnete vytúžený vzhľad interiéru kúpeľne. Pri ich aplikácii je však dobré mať na pamäti niekoľko špecifických zásad, ktoré vám pomôžu sa zorientovať v tom, ako správne postupovať.

1. Vyberajte odolné a ľahko umývateľné materiály

Zvýšená vlhkosť či usadzovanie vodného kameňa bývajú v kúpeľni problémom najmä u zariaďovacích a dekoračných predmetov, preto by mali byť volené z materiálov, ktoré výrazne nepodliehajú pôsobeniu vlhkosti či teplotných rozdielov. Dekorácie do kúpeľne by tak mali byť prevažne z keramiky, skla, kovu či plastu, ktoré sú trvácne a ľahko sa udržujú. Pre dotvorenie dekoratívneho dojmu je však možné využívať tiež prírodných materiálov vrátane prútených doplnkov, ktoré majú nižšiu tendenciu k navĺhaniu ako drevo.

2. Eliminuje chlad od dlážky

Predovšetkým keramická dlážka má v kúpeľni výrazný vplyv na tepelnú pohodu, ak si ráno čistíte zuby či idete z vane / sprchového kúta. Celoplošný koberec sa však do kúpeľne príliš nehodí hlavne kvôli údržbe, ktorá musí byť naozaj pravidelná, aby nedochádzalo k usadzovaniu nečistôt a rozvoju plesní. Ideálnym riešením je koberec do kúpeľne, ktorý má podobu predložky, dá sa jednoducho vyprať či vysušiť.

Super tipy, ako si zariadiť kúpeľňu

Kúpeľňa je miestnosť, v ktorej trávime pomerne veľa času. Preto nie je na zahodenie, keď ju zorganizujete tiež tak, aby ste v nej mohli relaxovať…

Ako zariadiť kúpeľňu

3. Laďte priestor do dvoch kontrastných tónov

Všetky zariaďovacie i dekoratívne predmety by mali byť zladené do určitej farby. Ak je kúpeľňa skôr svetlejšia (obklady i sanitárna keramika), je výhodné riešiť dekorácie tmavšie alebo výraznej farby či vzorov, ktoré im pomôžu vyniknúť. V tomto prípade sa môžete zamerať na už zmienené predložky k vani, alebo na úložné priestory na bielizeň a uteráky, ktoré je možné zadovážiť v látkovom prevedení. Pre ďalšiu inšpiráciu skúste navštíviť https://www.sinsay.com/sk/sk/.

  • Kategórie

Podobné články