Detská izba - 5

Detská izba, ktorá nadchne každého školáka

Reklamný článok - 24. septembra 2021 - 1349. zobrazení

Začiatok septembra a nástup do školy je najväčšou udalosťou medzi všetkými školákmi, no najvýznamnejšou je určite pre prvákov. V tomto veku je nevyhnutné zabezpečiť im takú izbu, študijný kútik, inšpiratívne prostredie, ktoré učenie premieňa na vzrušujúce dobrodružstvo. Je to dôležité aj preto, lebo adaptácia na školu je pre dieťa náročným procesom. Detská izba by mala byť preto aj útočiskom, pokojným miestom, kde si po ťažkom dni môže čerstvý školák oddýchnuť.

Detská izba - 4

Viete, podľa čoho spoznáte dobre zariadenú detskú izbu? V prvom rade podľa toho, že dieťa ju jednoducho miluje a rado v nej trávi svoj voľný čas. Ďalším, nemenej dôležitým faktorom je to, že nepriamo a správne podporuje vývin svojich obyvateľov. Najlepším návodom na vytvorenie jej dizajnu je to, že to urobíte v spolupráci s dieťaťom, pričom budete brať ohľad na to, aby bola funkčná, vkusná a neohrozovala zdravie.

Umiestnenie písacieho stola

Najprv sa pozrite na to, koľko miesta máte k dispozícii. Nezabudnite na to, že priestor bude potrebný nielen na písací stôl, ale aj na pohodlnú stoličku a na funkčný úložný priestor. To všetko samozrejme by malo byť umiestnené a skombinované tak, aby dieťa dokázalo sedieť a pohybovať sa pohodlne, bez námahy. Ak bývate v menšom byte, resp. z nejakého dôvodu sa písací stôl nezmestí do detskej izby, vyčleňte na tento účel najtichší kút, ktorý sa vo vašom obytnom priestore nachádza.

Okolie písacieho stola

Pri plánovaní umiestnenia písacieho stola je nevyhnutné brať ohľad na to, či je dieťa ľavák alebo pravák. Svetlo by nemalo byť pri písaní blokované rukou – či už ide o denné svetlo, lampu alebo luster. Ak samotný stôl nie je vybavený úložným priestorom, nainštalujte k stolu samostatnú poličku alebo kúpte malú skrinku s dvierkami na učebnice, zošity, zakladače atď. V tejto časti izby by mala mať svoje miesto aj školská taška, aby sa školák dokázal komfortne zbaliť na druhý deň bez toho, aby musel vyjsť zo „študijnej zóny“ do priestoru slúžiaceho na hru alebo oddych. Dobrým nápadom je to, ak sa školská taška hodí k dizajnu izby, ale, samozrejme nie je to nevyhnutné. Rôzne typy batohov nájdete v internetovom obchode Ramina.sk, kde produkty môžete filtrovať napríklad aj podľa vekových kategórií.

Detská izba - 3

Správna voľba farieb

Pred výberom farebného odtienu detskej izby zistite, aký účinok má daná farba na náladu a mentálny stav z pohľadu psychológie. Napríklad o zelenej je známe, že má upokojujúci účinok, červená povzbudzuje až rozrušuje a žltá je energizujúca, na psychické rozpoloženie vplýva zvyčajne veľmi pozitívne. Vyhnite sa tmavým tónom. Ak vaše dieťa túži aj po nejakej silnejšej farbe, stačí daným odtieňom natrieť iba menšiu časť steny.

Maľovanie stien a ich oživenie rôznymi motívmi, nálepkami alebo tapetou môže byť súčasťou spoločnej prípravy na školu ešte počas leta. Vytvorte v spolupráci s budúcim prvákom spoločný projekt, naplánujte, ako bude prebiehať táto rekonštrukcia. Kvalitné farby na stenu v trendových odtieňoch sú dostupné na Farlesk.sk, s ktorými sa bude pracovať ľahko a rýchlo aj tým najmenším rukám.

Detská izba - 2

Čo je riasoguľa a ako sa dá doma vypestovať?

Viete, čím je charakteristická riasoguľa? Aké druhy poznáme? Aká je ideálna teplota vody? Ako často by ste mali meniť vodu v akváriu?

Riasoguľa

Posteľ pre dobrý spánok

Rekonštrukcia detskej izby z dôvodu nástupu do školy nie je len o vytvorení študijného kútika. Deti v tomto období intenzívne rastú, no ich vkus sa tiež mení, preto výmena postele je opodstatnená z praktických aj estetických dôvodov.

Posteľ by mala byť predovšetkým pohodlná, najlepšie stredne tvrdá, ideálnym riešením je ortopedický matrac. Keďže váha dieťaťa sa bude meniť, čalúnená posteľ nebude tá najvyhovujúcejšia alternatíva, pretože jej tuhosť nie je možné modifikovať. Preferujte teda samostatný matrac 80×190 so samostatným rámom. Pre rôzne typy matracov vynikajúcej kvality navštívte internetovú stránku Zdravotne-matrace.sk. Samozrejme, veľa závisí od veľkosti izby a bytu ako celku.

Detská izba - 1

Zdroj fotiek: freepik.com

  • Kategórie

Podobné články