Tipy na zariadenie obývačky

6 jednoduchých pravidiel, ktoré premenia vašu obývačku na oázu pokoja

Reklamný článok - 28. januára 2021 - 1098. zobrazení

V posledných mesiacoch nadobudol pojem domov úplne iný rozmer. Pre mnohých z nás už nie je len oázou pokoja a pohodlím, ale aj vzácnym a bezpečným prístavom, v ktorom 24 hodín denne a 7 dní v týždni nachádzame svoj pokoj a istotu. Z dôvodu neľahkej situácie sme zrazu ale viacerí z nás zistili, že mu predsa len niečo chýba. Niečo čo mu dodáva osobitosť, šarm, vytvára v ňom harmóniu a dostatočne veľký priestor pre život celej rodiny.

Poďte to všetko spolu s nami znova objaviť, aby ste si mohli takýto krásny a útulný domov plný lásky zariadiť. Moderné obrazy na stenu alebo kvalitné sedačky, sú predsa tie najdôležitejšie doplnky do vašej vysnívanej a milovanej obývačky.

Pohrajte sa s farbami

Farby sú pre náš život rovnako dôležité ako svetlo pre fotosyntézu rastlín. Ich potreba sa preto odzrkadľuje aj v interiéri. Ak sa teda rozhodujete pre zmenu alebo rekonštrukciu k lepšiemu, začnite práve s nimi.

Nezabudnite pritom, že tmavé farby v dekorácii miestnosť opticky zmenšujú, zatiaľ čo svetlé naopak zväčšujú. Avšak, ak použijete bielu a jej odtiene, miestnosť nielen zosvetlíte, ale aj odbúrate hranice, ktoré vám bránili užiť si priestor naplno.

Béžová, hnedá a sivá sú zasa farby, ktoré sa dnes považujú za klasický základ interiéru a ako dokonalé neutrálne pozadie pre rôzne dizajnové experimenty. Navrhujeme vám ale prehodnotiť použitie týchto farieb a ozvláštniť ich zaujímavými sviežimi kombináciami a textúrami.

Napríklad vaša obývačka určite nezostane bez povšimnutia, ak v interiéri skombinujete niekoľko odtieňov sivej a dnes už veľmi módnej púdrovej ružovej. Vyhrať môžete aj vďaka kontrastu pokojných farieb a vybavenia industriálneho štýlu, čo sú napríklad betónové steny alebo stropy, tehly a veľké okná, ktoré dodajú miestnosti nielen originalitu, ale aj vzdušnosť a eleganciu.

Uprednostnite multifunkčný nábytok

Pokiaľ máte farebné kontrasty interiéru za sebou, vrhnite sa do výberu nábytku. Uprednostnite ale ten, ktorý vám v prípade potreby poslúži na viac účelov. Uvidíte, že multifunkčné modely uvoľnia priestor a dodajú mu iný rozmer.

Presne tak, ako konferenčný stolík, ktorý nie je len odkladacím priestorom na knihy, časopisy a diaľkové ovládanie televízora, ale aj niečo, vďaka čomu môže byť interiér neobvyklý a zaujímavý.

Jasné farby, výrazné geometrické tvary, netriviálne materiály – nebojte sa vyskúšať niečo nové a vyniknúť na prvý pohľad nepodstatným detailom. Použite pri svojom online nákupe takýchto originálnych doplnkov TEMPO KONDELA zľavový kód a ešte pritom aj ušetríte.

Skúste to s lepším svetlom

Zaužívaný stereotyp, že jeden zdroj jasného svetla vám bude stačiť pre celú miestnosť, je nesprávny. Je vždy lepšie, ak je svetla v priestore viac, pretože rovnako ako farby, ovplyvňuje našu psychickú aj fyzickú pohodu. Pokiaľ sa ale obávate, že to bude náročné na spotrebu, použite pri osvetlení šetrnú LED alternatívu.

Obývačka v modernom duchu - minimalizmus

Obklopte sa umením

Veľký, jasný, krásny – takýto obraz predsa musí upútať pozornosť. Umenie však nie je len o estetike, ale aj pocitoch, pretože je odrazom okolitej reality a vnútorného stavu človeka v obrazoch, ktoré môžu byť dynamické alebo statické, zvukové, vizuálne či audiovizuálne. Umenie je teda veľmi všestranné, vďaka čomu máte veľa možností, ako si ním spríjemniť aj svoj život.

Vyberte si krásne obrazy na stenu a vyzdobte si obývaciu alebo inú izbu neobvyklým portrétom, klasickou krajinou, impresionistickou reprodukciou alebo abstraktnou prácou, podľa vášho vkusu. Nezabudnite obraz zavesiť na viditeľné miesto, aby okamžite upútal pozornosť a vyrozprával príbeh priamo od dverí. Doplňte ho krásnym rámom alebo len tak zaveste na stenu či položte na poličku, ako je to dnes moderné.

Menej znamená viac

Mnoho ľudí nakupuje impulzívne. Skúste si však zaobstarať iba tie veci, bez ktorých sa skutočne nezaobídete. V prípade obývacej izby to môžu byť napríklad fotografie a významné predmety, ktoré sú vášmu srdcu blízke. Všetko ostatné iba zaberie už aj tak malý priestor.

Minimum predmetov v priestore tiež odľahčuje vašu myseľ a umožňuje jej sústrediť sa na to podstatné. Tak ako úsmev je najkrajšou ozdobou človeka, aj interiér najlepšie charakterizuje jeho dôvtipné a jednoduché zariadenie, ktoré vám zároveň plnohodnotne slúži.

Ako pestovať kalanchoe v interiéri?

Poznáte izbovú rastlinu s názvom kalanchoe? Akú starostlivosť si vyžaduje táto exotická izbová rastlina? Aké druhy kalanchoe poznáme?

Ružové kalanchoe

Využite podlahu aj koberce

Aj keď dnes veľa ľudí upúšťa od kobercov v prospech moderných podláh, vďaka tomuto dekoračnému prvku je miestnosť pohodlnejšia, útulnejšia a domáckejšia. Nenašli ste ale ten vhodný? Nevadí, pamätajte si, že módnym trendom je koberec ladiaci s podlahou. Pozor však na ich veľkosť.

Aj tu platí, že v jednoduchosti je krása. Malé koberce nakoniec dokážu v interiéri vytvoriť potrebné farebné akcenty alebo zvýrazniť určité oblasti oveľa jednoduchšie a vy pritom ušetríte. Aj obrovské koberce sú krásne a pútajú vašu pozornosť veľmi dobre. Môžete si ich ale dovoliť iba do izby vo väčšom priestore, inak bude efekt opačný.

Ako ďalšie vhodné príslušenstvo do vašej obývačky môžete použiť kvety, knihy, nádherné vázy alebo cestovné suveníry. Ale pozor! Vždy sa snažte nájsť rovnováhu medzi funkčnosťou a pohodlím s dekoratívnymi prvkami – a potom sa vaša obývacia izba stane skvelým miestom nielen na relax, ale aj prácu a zábavu. Prírodné materiály a organické tvary vám v zariadení takéhoto krásneho priestoru pomôžu tiež.

A na záver nezabudnite, že…

„Sladkosť domova nie je v pohodlí, ani v hojnosti, ale v tej tajomnej hudbe sŕdc, čo náležia k sebe.“

Martin Rázus

  • Kategórie

Podobné články