Home office

Ako zariadiť home office v minimalistickom štýle

Redakcia - 25. novembra 2020 - 2460. zobrazení

V minimalizme platí jedno hlavné pravidlo – menej je viac. Každý z nás preferuje iné pracovné podmienky. Všetci sa však zhodneme na tom, že vhodné pracovné miesto podporuje našu efektivitu a produktivitu. Musíte si dvakrát premyslieť, čo do svojej kancelárie dáte. Minimalizmus sa drží jemných, zemitých a prírodných farieb. Červené steny s oranžovými ornamentmi si preto musíte rozmyslieť, pokiaľ chcete minimalistický home office. Ako začať zariaďovať minimalistickú pracovňu?

Stôl

Stôl je základným komponentom každého pracovného miesta. Môžete si vybrať väčší, menší stôl, stôl do L či do U. Výber je na vás. Čo hrá v minimalizme rolu, je ich prevedenie. Váš pracovný stôl by mal byť jednoduchý a bez sklenených povrchov. Držať by ste sa mali farieb ako sú biela, čierna, sivá, prípadne tmavohnedá.

Vyhnite sa masívnym, ťažkým stolom. Najlepšie urobíte, ak sa rozhodnete pre stôl na nožičkách. Jednoduché línie vám tak opticky nezaplnia celú miestnosť. Dbajte o to, aby bola vaša kancelária vzdušná. Rovnako sa snažte svoj písací stôl zbytočne nezapratať.

Tip

Ak ste zástancom zdravého životného štýlu, miesto klasického stola si vyberte standing desk. Ide o polohovateľný stôl, pri ktorom stojíte. Zdá sa vám neuveriteľné používať notebook postojačky? Za vyskúšanie nič nedáte.

Stolička

Dávajte si pozor na dlhé, niekoľko hodinové sedenie za počítačom. Vyhnete sa tak chronickým bolestiam chrbta. Ak nemáte na výber, odmeňte svoje telo aspoň vhodnou ergonomickou kancelárskou stoličkou a kvalitným spánkom. Opäť raz sa držte základnej farebnej škály. Rovnako sa zamerajte na stoličku na nožičkách, pokiaľ si nevyberiete klasickú kancelársku stoličku. Vyhnite sa mohutným koženým kreslám.

Pracovný stôl so stoličkou

Odkladací priestor

Uprataný stôl rovná sa uprataná myseľ. Ak nemáte žiadnu skriňu či komodu vo svojom pracovnom kráľovstve, nezúfajte. Určite pomôže, ak budete mať nejakú zásuvku v stole. Zamerajte sa však na minimalistické zakladače a boxy. Ak sa vyhráte s ich materiálom a farebným prevedením, raz-dva poslúžia ako dekorácia.

Vedeli ste, že…

… minimalistickým životným štýlom nepomáhame len sebe, našej peňaženke, ale aj životnému prostrediu? Vedeli ste, že v Amerike bežne ľudia minú na nákup zbytočných vecí až 1,2 bilióna dolárov?

Osvetlenie

Určite si zaobstarajte stolovú lampu. Na vašom pracovnom stole by sa mala vynímať jednoduchá biela alebo čierna lampička. Jej noha môže byť pokojne vyrobená z dreva či z kovu. Nič nepokazíte ani tým, ak bude jej prevedenie z nefarbeného dreva. Príjemným spestrením vášho pracovného miesta môže byť žiarovka spustená z vrchu. Nezabúdajte ani na dostatočne silné centrálne osvetlenie. Svetlo by malo byť chladnejšie. Teplé žlté svetlo má totiž tendenciu uspávať. A to predsa pri práci nechcete.

Stolová lampa na stole v pracovni

Dekorácie

Posledným krokom ako zútulniť váš home office sú dekorácie. Stále sa však držíme minimalistického pravidla – menej je viac. Vhodné sú jednoduché obrazy, v jemných farbách. Určite nič nepokazíte ani kvetmi vo váze. Nakoniec doťuknite interiér kobercom. Môže to byť iba behúň či okrúhly koberec. Dôležité je držať sa vo svetlých farbách. Inak sa môže stať, že vám koberec opticky zmenší kanceláriu.

Dekorácie na stole

Záver

Minimalizmus neznamená, že sa všetkého zbavíte a vám ostane v kancelárii iba stôl a stolička. Práve naopak. Znamená to, že si dobre premyslíte, čo potrebujete a čo je zbytočné. A tak sa z vašej kancelárie nestane sklad.

Zdroj obrázkov: Shutterstock.com

  • Kategórie

Podobné články