Detská izba podľa princípov feng – šuej

Detská izba podľa princípov feng – šuej

Redakcia - 10. marca 2014 - 2648. zobrazení

Detskou izbou rozumieme kráľovstvo našich predškolákov a žiakov základnej školy. Na rozdiel od dojčenskej izby, ktorá má predstavovať oázu pokoja, je táto skôr priestorom na bláznivé vyvádzanie, zároveň však aj na zber nových informácií a nočný odpočinok.

Detská izba podľa princípov feng – šuej

Spája v sebe toľko funkcií, že je potrebné zariaďovať ju s dostatočnou dávkou potrebných vedomostí o tom, čo v správnej detskej izbe nesmie chýbať na to, aby sa stala skutočným kráľovstvom šťastných detí.

Detská izba by mala byť orientovaná na východ a byť zdrojom pozitívnej, aktivizujúcej energie vychádzajúceho slnka.

Orientácia na západ môže byť čiastočne prospešná pre hyperaktívne deti, keďže má tendenciu utlmovať, celkovo sa však pre deti považuje za menej vhodnú. Čo sa týka aktivizujúceho účinku vychádzajúceho slnka, netreba sa obávať, že dieťa bude príliš čiperné, zvlášť v čase, keď by malo odpočívať alebo sa sústrediť. Stačí, ak do miestnosti zakomponujeme harmonizujúce prvky. Predovšetkým, je potrebné jasne vymedziť v miestnosti priestor slúžiaci na hru, učenie sa a odpočinok.

namornicka-detska-izba

Posteľ by mala byť umiestnená, rovnako ako v spálni, oproti dverám. Pokiaľ má dieťa dvere za chrbtom, cíti sa zraniteľné.

Poschodové postele sú vítanými pomocníkmi malých miestností, z hľadiska feng – šuej však nie sú vhodné ani pre dieťa spiace hore, ani pre to, ktoré spí bližšie pri zemi, nakoľko oslabujú priaznivú energiu – čchi. Pokiaľ je to možné, oddeľujte posteľ od ostatnej časti izby na noc paravánom. Docielite tým pokojnejší spánok.

dievcenska-izba

Rovnako ako pozícia postele je dôležité situovanie kútika na učenie. Písací stôl by sa mal nachádzať blízko pri okne, nie však tak, aby pohľad dieťaťa pri učení smeroval von oknom. To by mohlo odvádzať jeho pozornosť od učenia.

Ak ste si všimli, že sa malý školák učí radšej v inej miestnosti či na posteli, miesto karhania sa pokúste nájsť v miestnosti vhodnejšie miesto pre písací stôl. Je možné, že to aktuálne mu z nejakých dôvodov skrátka nevyhovuje a preto sa dieťa ťažšie koncentruje.

pisaci-stol

V detskej izbe by sa nemali nachádzať žiadne elektrospotrebiče. Určite neizolujme deti umiestnením televízora do ich izby, rovnako počítač nie je vhodným spoločníkom. Ak ho školáci využívajú na vzdelávanie, zvoľte radšej jeho prenosnú formu a na noc ho určite umiestnite do inej izby.

dievcenska-detska-izba

Hrací kút je priestor deťom najvlastnejší. Prispôsobte im ho tak, aby sa v ňom mohli do sýtosti zahrať a rozvíjať svoju tvorivosť. Na noc je potrebné hračky upratať a priestor nechať voľný pre pohyb energie v miestnosti. Pozor aj na ďalšie nepotrebné veci, ktoré narúšajú pozitívne pôsobenie, ako: nepoužívané či poškodené hračky, vypísané perá a fixky, poškodené a malé oblečenie… tieto by mali z miestnosti zmiznúť úplne.

deti

Deti v tomto veku sú veľmi intuitívne založené. Rozpoznávajú pôsobenie jednotlivých farieb a tvarov a vedia si sami zvoliť to, čo je pre nich najprirodzenejšie a preto by sme im mali ponechať slobodu rozhodovania pri výbere zariadenia svojej izby.

Nezabúdajme, že deti potrebujú svoje súkromie a pred vstupom do ich kráľovstva zaklopte. Okrem iného im dáte aj dobrý vzor, ktorý si osvoja aj oni pred vstupom do vašej spálne, čo nejedni rodičia iste ocenia.

chlapcenska-izba

Text: Nina Kvasňovská     Zdroj foto: Restoration Hardware

  • Kategórie

Podobné články