Nórsko

Vylaďte si dom v škandinávskom štýle

Reklamný článok - 25. septembra 2019 - 2194. zobrazení

Škandinávsky, alebo tiež inak povedané severský štýl, sa v poslednom období drží stále v rebríčku popularity na predných pozíciách spoločne s retro alebo romantickým vintage štýlom. Koľkokrát už ste prechádzali webové stránky s nápadmi a doplnkami v týchto štýloch a hovorili si, že by ste radi niečo také vytvorili aj u seba doma?

Úpravy ľahšie, než by ste čakali

Čisté línie a svetlé farby, najčastejšie v odtieňoch šedej, bielej alebo hnedej, sú úplným základom interiérov a exteriérov ladených do nádychu Škandinávie. Môžete začať tým, že farebné steny, ktoré boli kedysi moderné, vymaľujete späť na bielo či svetlo hnedú. Vychádzať je možné z toho, akú farbu majú vaše okná. Ak ste majiteľom drevených, máte v podstate vyhrané.

Veľmi vkusne budú v tomto prípade vyzerať napríklad predokenné rolety v imitácii dreva. Farbu hliníkových alebo plastových okien zmeníte ťažko, na druhú stranu farebné prevedenie často nie je nijakou prekážkou a zvyšok interiéru môžete jednoducho doladiť aj k takýmto oknám.

Interiér v škandinávskom štýle

Ak navyše máte vnútorné parapety, nebojte sa ich využiť a umiestniť na ne vhodné dekorácie. Medzi tie klasické, ktoré nesmú chýbať v žiadnom škandinávskom interiéri, patria kvety, ktoré môžete vložiť napríklad do drevených kvetináčov. Tie si môžete s trochou fantázie alebo za pomoci internetu aj sami vyrobiť.

Často sú zaujímavé tiež rôzne prútené košíky, fotografie či len tak voľne položené knihy. Nielen, čo sa týka doplnkov, ale všeobecne by ste mali mať na pamäti pár základných pravidiel, ktoré je nutné pri zariaďovaní domu v škandinávskom štýle dodržiavať.

Príroda vládne

Všetky naturálne materiály majú zelenú. Či už siahnete po dreve alebo si do vázy vytvoríte kyticu zo sušených obilnín a kvetín, nemôžete šliapnuť vedľa. Nemusíte ale hneď prepadať panike, že musíte siahnuť napríklad po nákladných dverách z masívu.

Na trhu sú k dispozícii aj hliníkové dvere v dekore, ktorý je imitáciou dreva. A dôvod, prečo víťazia prírodné materiály nad tými umelými? Pretože podstatou škandinávskeho štýlu je práve prepojenie prírody a človeka.

Lomax - garážové brány, vchodové dvere, predokenné rolety a žalúzie

Dôraz je kladený tiež na svetlo. V nami diskutovanom type interiérov často vidíte nielen svetlé odtiene na všetkom vybavení, ale aj zrkadlá. Vnášajú do priestoru plastickosť a vhodne odrážajú slnečné lúče. Nemusíte sa však báť, že budete musieť robiť kompletne nové vybavenie, ak ste sa do tohto štýlu zahľadeli.

Interiér

Výhodou je, že škandinávsky ladené priestory sú minimalistické. Zložité obývačkové steny jednoducho nahradí pár obyčajných poličiek, na nevhodne farebnú sedaciu súpravu zaobstaráte svetlý prehoz a pred sedačku napríklad malý koberček. Potom už len stačí pár doplnkov a nový priestor vám pomaly začne rásť pred očami. Stačí začať a ono už to potom pôjde samo.

Zdroj/Foto: Lomax

  • Kategórie

Podobné články