Jedovaté izbové rastliny

Aké jedovaté izbové rastliny poznáte?

Redakcia - 3. mája 2019 - 7859. zobrazení

Venujete sa pestovaniu izbových rastlín? Ak áno, potom máte doma určite množstvo najrôznejších druhov izbových rastlín. Vedeli ste však o tom, že niektoré izbové rastliny sú jedovaté? Tento fakt môže spôsobiť komplikácie v prípade, keď doma máte malé deti, prípadne nezbedných domácich miláčikov. Poznáte tie najznámejšie jedovaté izbové rastliny? Ak nie, potom si prečítajte náš stručný prehľad najčastejších jedovatých izbových rastlín, ktoré sa nachádzajú skoro v každej domácnosti.

Svokrin jazyk (Sansevieria Tenura)

Najznámejšou a zároveň najodolnejšou jedovatou izbovou rastlinou, ktorá sa nachádza takmer v každej domácnosti je rastlina s názvom Sansevieria Tenura, ľuďovo nazývaná „Svokrin jazyk“.

Jedovaté izbové rastliny - Svokrin jazyk

Táto jedovatá izbová rastlina obsahuje veľké množstvo alkaloidov a saponínov, ktoré dokážu po požití spôsobiť nepríjemné podráždenie tráviaceho systému. Medzi najčastejšie príznaky otravy patrí vracanie alebo bolesť hlavy a brucha.

Potosovec zlatý (Scindapsus Aureus)

Pod menej známym názvom Scindapsus Aureus, slovensky Potosovec zlatý, sa skrýva pomerne známa popínavá izbová rastlina, ktorá je nenáročná na pestovanie. Práve preto ju obľubujú najmä ľudia, ktorí ešte len s pestovaním izbových rastlín začínajú.

Jedovaté izbové rastliny - Potosovec zlatý

Užitie listov tejto jedovatej izbovej rastliny má za následok opuch hrdla a úst, čo môže viesť až k smrti vášho domáceho miláčika. Obzvlášť si treba dávať pozor pri operencoch, ktorí môžu zatúžiť ochutnať listy tejto rastliny.

Dracéna (Dracaena Marginata)

Ďalšou z nenáročných, ale zároveň jedovatých izbových rastlín je Dracaena Marginata, slovensky Dracéna. Tá dokáže podobne ako „Svokrin jazyk“ nepríjemne podráždiť tráviaci trakt a vyvolať zvracanie.

Jedovaté izbové rasliny - Dracéna

Na upokojenie však môžeme dodať, že Dracéna nepatrí k prudko jedovatým izbovým rastlinám.

Náš TIP ako udržať jedovaté izbové rastliny bez škodcov

Kvapalné hnojivo

Prost Fast K

ND Neudosan AF

Kvapalné hnojivo - izbové rastliny
Hodnotenie

Cena: od 3.00 €

Hnojivo Prost Fast K - izbové rastliny
Hodnotenie

Cena: od 1.50 €

Hnojivo ND Neudosan AF - izbové rastliny
Hodnotenie

Cena: od 7.00 €

Obľúbené jedovaté izbové rastliny: Klívia a Narcis

Medzi najobľúbenejšie jedovaté izbové rastliny, ktoré mnohí z nás obdivujú, zaraďujeme aj Klíviu a Narcis. Klívia je len ďalšou z krásnych, ale za to jedovatých izbových rastlín. Pri Klívii si však treba dávať obzvlášť veľký pozor, nakoľko je celá jedovatá.

Celá rastlina obsahuje alkaloidy, ktoré sú nervovým jedom – čiže sú schopné ochromiť celý nervový systém vášho domáceho miláčika, ale aj človeka. Najviac jedu však obsahuje jej cibuľka.

Jedovaté izbové rastliny - Klívia

Povedali by ste aj o jednej z najobľúbenejších jarných kvetín, ktorú nájdeme skoro vo väčšine domácnosti a záhrad, že je jedovatou? Áno, je to skutočne tak.

Narcis

Narcis taktiež zaraďujeme medzi jedovaté izbové rastliny. Jeho listy a stonky obsahujú alkaloid scilain, kvety a cibule zase alkaloidy tazetin a lykorn, ktoré dokážu po užití spôsobiť nevoľnosť a hnačky.

Ikona žiarovkaUžitočný TIP na záver: Pri otrave akoukoľvek z týchto jedovatých izbových rastlín je potrebné vyhľadať, čo najskôr lekársku pomoc. Okrem toho by ste na mieste mali podať prvú pomoc – vyvolať vracanie a postihnutému podať, čo najviac tekutín. Na upokojenie tráviaceho traktu môžete podať živočíšne uhlie.

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články