Jedovaté izbové rastliny

Kde pestovať najobľúbenejšie jedovaté izbové rastliny?

Redakcia - 3. mája 2019 - 12575. zobrazení

Pri hľadaní vhodných izbových rastlín, ktoré skrášlia našu domácnosť, máme na výber desiatky druhov. Medzi tie najkrajšie a najtrvácnejšie patrí aj niekoľko druhov, ktoré sú známe obsahom jedovatých látok. Ich pestovanie síce prináša riziká, no pri správnej starostlivosti splnia svoju estetickú funkciu bez toho, aby nás ohrozovali.

Koncentrácia nebezpečných látok v rastlinách, ktoré patria medzi jedovaté druhy, nie je príliš vysoká. Inak by každý z týchto druhov nepatril medzi najobľúbenejšie izbové rastliny, aké sa v bytoch, v domoch alebo v kanceláriách objavujú. Napriek tomu je potrebné k ich pestovaniu pristupovať s rešpektom a s patričnými znalosťami, obzvlášť v prípade, ak máme doma malé deti alebo domáce zvieratá.

Najobľúbenejšie jedovaté izbové rastliny

Dracéna

Exotická rastlina s dlhými tenkými listami, ktorá sa k nám dostala zo subafrických a subázijských ostrovov v Indickom oceáne, je pestovaná najmä kvôli svojej schopnosti čistiť ovzdušie v interiéri. Jej prítomnosť dokáže výrazne znižovať celkovú koncentráciu benzolu či formaldehydu v priestore. Kvôli obsahu alkaloidov a saponínov je však zároveň jedovatá. Aj keď nepatrí k nebezpečným rastlinám, aj malé oliznutie listov dokáže vyvolať zvracanie.

Svokrin jazyk

Alkaloidy a saponíny obsahuje aj ďalší z exotických druhov, ktorý sa usídlil v našich interiéroch. V tomto prípade je koncentrácia jedovatých látok vyššia ako u dracény, čo môže vyvolať ešte silnejšie podráždenie tráviacej sústavy. Okrem zvracania sa po oliznutí alebo zjedení časti rastliny objavujú aj bolesti hlavy a silné kŕče v bruchu.

Difenbachia

O jedovatých látkach v listoch latinskoamerickej krásky z dažďových pralesov vedeli už staré indiánske kmene. Tie využívali čiastočky šťavelanu vápenatého v listoch na výrobu jedovatej tekutiny, ktorou natierali hroty šípov. Kryštály tejto látky môžu spôsobovať zdravotné problémy aj pri izbovom pestovaní. V lepšom prípade hrozia iba opuchy a pálenie úst, v tom horšom môže nastať smrteľná otrava.

Difenbachia - jedovaté izbové rastliny
Difenbachia.

Krotónovec

Podobne ako difenbachia, aj krotónovec je obľúbený hlavne kvôli svojej bielo-žltej textúre uprostred veľkých oválnych listov. Zloženie mliečnej šťavy v listoch aj v častiach stonky ho však radí medzi jedovaté izbové rastliny. Kontakt tejto šťavy s očami alebo ústami zvykne končiť opuchmi, podráždením sliznice až opakovaným zvracaním.

Antúria

V prípade antúrie sú dôvodom pestovania hlavne výrazné červené kvety s lesklým povrchom. Rastlina so srdiečkovým tvarom listov je nebezpečná najmä pre svoj vyšší obsah šťavelanu vápenatého a niekoľko ďalších látok, ktoré dráždia sliznicu, spôsobujú opuchy či vyvolávajú zvracanie. Pri kontakte s vyšším množstvom jedov hrozia aj ťažkosti s dýchaním a zápaly v tráviacom trakte.

Cyklámen

Obľúbená trvalka sa v interiéroch objavuje v dekoratívnych črepníkoch alebo v košíkoch, z ktorých vykúkajú jej malé ružové až cyklámenové kvety. Tie ale jedovaté nie sú. Toxický cyklamin patriaci medzi škodlivé druhy saponínov obsahujú hľuzy. Táto látka sa síce využíva aj v medicíne ako prášok určený na preháňanie, no pri kontakte s vyšším množstvom v čerstvej podobe prítomnej na rastline vyvoláva otravu, ktorá končí hnačkami a alergickými reakciami na koži.

Ako pestovať cyklámen
Cyklamén.

Ako sa jedovaté izbové rastliny pestujú?

Obsah jedovatých látok v týchto rastlinách nemení spôsob ich pestovania. K sadeniu, zálievke či hnojeniu sa pristupuje rovnako bez ohľadu na to, aký jed a v akom množstve listy či stonky obsahujú. Každý z druhov má svoje požiadavky na svetlo, teplo, pôdu aj vhodný čas výsadby. Pozor však treba dávať pri výbere polohy, kde bude rastlina rásť. Práve jej umiestnenie môže znižovať alebo zvyšovať riziká kontaktu s jedovatými časťami.

Náš TIP ako udržať jedovaté izbové rastliny bez škodcov

Kvapalné hnojivo

Prost Fast K

ND Neudosan AF

Kvapalné hnojivo - izbové rastliny
Hodnotenie

Cena: od 3.00 €

Hnojivo Prost Fast K - izbové rastliny
Hodnotenie

Cena: od 1.50 €

Hnojivo ND Neudosan AF - izbové rastliny
Hodnotenie

Cena: od 7.00 €

Kde umiestniť jedovaté izbové rastliny?

Vhodná a bezpečná poloha je dôležitá kvôli zamedzeniu kontaktu s časťami rastlín, v ktorých sa nachádzajú škodlivé látky. Všetky jedovaté izbové rastliny by sa mali pestovať na mieste, kde s nimi nebudeme prichádzať do priameho telesného kontaktu. Vhodnou polohou sú skrine a poličky umiestnené v dostatočnej výške nad hlavou. Pestovať sa môžu aj v rohoch pri stene, no táto poloha môže byť nebezpečná, ak sú doma malé deti. Ešte väčším rizikom je v prípade chovu domácich zvierat, ktoré môžu rastlinu olizovať či dokonca skonzumovať jej časť.

Najčastejšie príznaky otravy u zvierat

  • Ťažkosti s dýchaním.
  • Hnačky a zvracanie.
  • Opuchy okolo úst.
  • Nadmerné slinenie.
  • Červené a zaslzené oči.
  • Triaška alebo záchvaty.
  • Apatia až podráždenie.

Čo robiť po prípadnom požití rastliny?

Ak sa do kontaktu s jedovatou časťou rastliny dostanú deti, prípadne dospelé osoby, riešením je vyhľadanie lekárskej pomoci. Pri otrave psa alebo mačky však môže byť včasná návšteva veterinára problémom. Otrava totiž máva rýchlejší priebeh ako u ľudí, takže konať musíme čo najskôr po spozorovaní príznakov.

Mnohí majitelia v takýchto situáciách odporúčajú vyvolať zvracanie, či už pomocou postupných dávok peroxidu vodíka alebo horčice zriedenej s vodou. S tým sa ale spája riziko, že pri zvracaní sa do tela uvoľní ešte viac jedu. Zvieraťu podávajme skôr čistú vodu, ktorá môže aspoň trochu neutralizovať pôsobenie jedu v organizme a predĺžiť čas, kým prídeme k veterinárovi.

Viete, ako sa pestuje exotická strelícia?

Viete, akú starostlivosť vyžaduje exotická strelícia? Ako často ju polievať a hnojiť? Odkiaľ k nám strelícia prišla? Kam ju umiestniť?

Strelícia

Vzhľadom na možné riziká odporúčame zvážiť, či je vhodné mať jedovaté izbové rastliny v domácnosti, kde sú malé deti alebo domáce zvieratá. Ak sa predsa len rozhodneme pre ich pestovanie, mali by sme im nájsť bezpečné miesto, na ktorom nebudú ohrozovať obyvateľov.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články