Eukalyptus

Eukalyptus: Pestovanie v interiéri aj v exteriéri

Redakcia - 10. mája 2023 - 1981. zobrazení

Eukalyptus si všetci spájame najmä s jeho typickou mentolovou vôňou. Známy je tiež pozitívnymi účinkami na dýchacie cesty, pomáha pri bolestiach hrdla, kašli či pri rôznych kožných infekciách. Eukalyptus však ponúka omnoho viac, ako len prenikavú vôňu. Jeho atraktívne striebristé listy ozdobia nielen každý interiér, ale aj vonkajšiu záhradu.

Exotická drevina pochádzajúca z Austrálie

Eukalyptus je stálozelený strom, ktorý pochádza z Tasmánie a južnej Austrálie. Vo svojom prirodzenom prostredí je známych viac ako 700 druhov eukalyptov. V našich podmienkach sa stretneme s približne desiatkou eukalyptov, ktoré sa však na tie austrálske len podobajú. Vo voľnej prírode dokážu niektoré divoké druhy za krátky čas vyrásť do ohromných výšok, až 90 metrov.

Striebristé trblietavé listy sú dominantou celého stromu

Nemusíte mať strach, u nás tieto stromy určite nedorastú do takých výšok ako v ich prirodzenom prostredí. V exteriéri dosahujú výšku maximálne 10 metrov. Ich dominantou sú dekoračné svetlozelené až strieborné trblietavé listy. Dokonca, od apríla do júna kvitne rastlina malými kvetmi vo zväzkoch. Pestovanie eukalyptu v našich podmienkach nie je najjednoduchšie, no so správnymi znalosťami si môžete vypestovať pekný okrasný stromček, ktorý vám bude robiť radosť dlhé roky.

Prečo si obstarať eukalyptus?

  • Eukalyptus môžeme pestovať vo vnútri aj v záhrade.
  • Ide o pekný dekoračný krík s ozdobnými listami.
  • Má zdraviu prospešné účinky na dýchacie cesty.
  • Má príjemnú, prenikavú vôňu.
  • Odpudzuje poletujúci hmyz.
  • Konáriky môžete použiť na dekoračné účely.
  • Zo sušených listov eukalyptu si môžete pripraviť čaj.
Eukalyptus - list

Pestovanie eukalyptu v interiéri

Ak hľadáte novú izbovú rastlinu, pokojne môžete siahnuť aj po eukalypte. Táto rastlina má síce pre svoj rýchly rast špecifické potreby, vo vysokej miere sa však nelíšia od iných izbových rastlín. Jeho pútavé listy dodávajú interiérom príjemný vzhľad a navyše šíria do okolia sviežu eukalyptovú vôňu pripomínajúcu mentol. Keďže ide o rastlinu, ktorá dokáže vyrásť do rozmerov hraničiacich s možnosťami interiéru, odporúčame vám vybrať si z tzv. trpasličích druhov a kultivaroch eukalyptov.

Ktoré druhy sú vhodné na pestovanie v interiéri?

  • Eucalyptus Pulverulenta.
  • Eucalyptus Vernicosa.
  • Eucalyptus Gunnii.
  • Eucalyptus Niphophila.
  • Eucalyptus Gregsoniana.

Výber správneho kvetináča, pôdy a stanoviska

Eukalypty nemajú radi presádzanie, a preto je najlepšie hneď na začiatku zvoliť veľký črepník, v ktorom môže rastlina rásť aj ďalších desať rokov. Uistite sa, či má kvetináč dostatok drenážnych otvorov. Pôda by mala byť dokonale priepustná a mierne kyslá, s pH 5,5 – 6,5. Ideálne je zvoliť mix rašeliny, piesku a záhradnej pôdy v pomere 1:1:1. Čo sa týka výberu stanoviska pre rastlinu, eukalyptu najviac vyhovuje miesto s dostatkom slnečného svetla. Stávkou na istotu je okno orientované na juh. Vyhovuje im bežná izbová teplota, približne od 15 do 25 °C.

Eukalyptus - kvet

Ako často zavlažovať a hnojiť interiérový eukalyptus?

Eukalypty vo všeobecnosti lepšie zvládajú sucho ako príliš časté zalievanie. Signálom k potrebnému poliatiu môže byť vrchná vrstva, ktorá by mala byť suchá cca 5 cm do hĺbky. Keď eukalyptus polejete, prebytočnú vodu z misky vylejte. Ak sa rozhodnete zlepšiť stav vašej rastliny, podporte ju občasným hnojením. Rastlinu však pohnojte maximálne 1 až 2 krát ročne, ideálne počas neskorej jari alebo leta. V zimných mesiacoch eukalyptus nehnojíme.

Ako znáša eukalyptus strihanie a presádzanie?

Strihanie a zrezávanie eukalyptu len prospieva. Rez znáša veľmi dobre a vďaka nemu si môžete rastlinu udržovať vo vami zvolenej veľkosti či tvare. Ideálnym obdobím na výraznejší zostrih je jar (marec, apríl). Od septembra už rastlinu nezastrihávame. Na druhej strane, presádzanie znáša oveľa horšie. Ak ste zvolili menší kvetináč a rastlina ho rýchlo zaplnila, určite neváhajte s premiestnením do väčšej nádoby. Ideálnym obdobím na presádzanie eukalyptu je začiatok leta.

Dokáže prezimovať eukalyptus i v našich podmienkach?

Aj napriek ich citlivosti na nízke teploty, eukalypty dokážu v našom podnebnom pásme prezimovať. Vyhovuje im teplota 5 až 10 °C a vyžadujú si dostatočné množstvo slnečného svetla. Preto voľte na zimovanie skôr zimné záhrady či garáže a nie tmavé pivnice. Na zimu zredukujte polievanie.

Eukalyptus

Pestovanie eukalyptu v exteriéri

Vypestovať eukalyptus v záhrade je o niečo náročnejšie ako jeho pestovanie v interiéri. Ak bývate v chladnejších oblastiach Slovenska, exteriér nie je vhodné miesto. Táto drevina sa nedokáže prispôsobovať nízkym teplotám, ani mrazom. Hodnoty mrazuvzdornosti sa však líšia podľa konkrétneho druhu. Predstava vypestovania eukalyptu v záhrade je ale naozaj lákavá a určite stojí aspoň za vyskúšanie. Základným pravidlom je zvoliť si druh, ktorý je na pestovanie v exteriéri určený.

Ktoré druhy sú vhodné na pestovanie v exteriéri?

  • Eucalyptus Gunni.
  • Eucapytus Pauciflora.
  • Eucalyptus Niphophila.
  • Eucalyptus Parvula.
  • Eucalyptus Dalrymple – Hayov.

Pestovanie v exteriéri je ovplyvnené výberom stanovišťa

Výber vhodného druhu eukalyptu je stále len polovicou úspechu. Aby rastlina dokázala rásť, mali by ste ju umiestiť na svetlé a teplé miesto, na ktorom bude priame slnečné svetlo aspoň pár hodín denne. Čím viac slnka má rastlina k dispozícií, tým rýchlejšie rastie. Ak ju umiestnite do polotieňa, dokáže rásť aj tam, ale značne pomalšie.

Zimovanie eukalyptu v exteriéri

Eukalyptus zle znáša nízke teploty. Niektoré druhy sú síce mrazuvzdorné aj do teploty -12 °C, no to len krátkodobo. Preto, ak máte rastlinu zasadenú priamo v záhrade, na zimu ju ochráňte pomocou raždia alebo jedľových konárov. Mladé rastliny môžete obaliť do slamy, textílie či do bublinkovej fólie. V lepšom prípade, ak máte rastlinu zasadenú v črepníku, jednoducho ju v zimnom období presuňte do interiéru alebo do zimnej záhrady.

Kedy sadiť eukalyptus a akú pôdu vyžaduje?

Ak si pestujete eukalyptus zo semien, na začiatok ich nechajte vyrásť v črepníku. Po 10 až 12 týždňoch ich môžete umiestniť do zeme. Vhodným obdobím na výsadbu mladých rastlín je jar, po pominutí mrazov. Eukalyptu najviac vyhovuje priepustná pôda, mierne piesočnatá. Na dno výsadbovej jamy nasypte štrkový alebo hlinený substrát, cez ktorý bude môcť odtekať voda. Pôda si nevyžaduje maštaľný hnoj ani záhradný kompost.

Ako často polievať a hnojiť eukalyptus v exteriéri?

Po zasadení eukalyptu ho dobre zalejte, aby sa rýchlejšie usadil. Ďalšie zalievanie nie je príliš potrebné, rastline postačí dážď. Eukalyptus polievajte len počas dlhšieho obdobia sucha. Čo sa týka hnojenia, ani to si eukalyptus nevyžaduje.

Je potrebné eukalyptus v exteriéri pravidelne zastrihávať?

Na čo by ste ale nemali zabúdať, je pravidelné orezávanie. Keď eukalyptus nebudete zastrihávať, rýchlo narastie do výšky. Rezom podporíte zahustenie rastliny a krajší tvar. Odporúčame zastrihávať rastlinu každých pár rokov a to najmä v jarnom období.

Peperómia: Nenáročná vždyzelená trvalka z Latinskej Ameriky

Viete, ako sa pestuje peperómia? Akú častú zálievku peperómia potrebuje? Kedy je ideálny čas na jej hnojenie? Čím je peperómia výnimočná?

Peperómia

Pestovanie eukalyptu rozhodne stojí za vyskúšanie, aj napriek tomu, že má určité špecifiká a môže byť náročnejšie. Či už vám rastlina vyrastie v interiéri alebo v exteriéri, prinesie vám okrem radosti aj úžitok. S jeho dávkovaním to však nepreháňajte. Eukalyptus je vo väčších dávkach toxický, a to či už pri požití, vdychovaní, ale aj pri styku s pokožkou.

Autor textu: Dominika Jarošová

  • Kategórie

Podobné články