Ako pestovať kaktusy a sukulenty

Ako pestovať kaktusy a sukulenty?

Redakcia - 4. marca 2019 - 8248. zobrazení

Kaktusy a sukulenty patria svojim pôvodom medzi exotické rastliny. Postupom času sa však udomácnili aj v našich končinách a v súčasnosti ich nájdete v takmer každej domácnosti. Viete však ako pestovať kaktusy a sukulenty tak, aby sa im darilo aj u vás doma?

Všeobecné informácie o kaktusoch a sukulentoch

Kaktusy a sukulenty tvoria špeciálnu čeľaď rastlín a už na prvý pohľad sú odlišné od iných druhov rastlín. Človeka upútajú svojim vzhľadom, jedinečným tvarom, obranným mechanizmom v prípade kaktusov a predovšetkým spôsobom života. Kaktusy a sukulenty zaraďujeme medzi rastliny, ktoré sa adaptovali na nepriaznivé životné podmienky – málo vody, veľa vetra a vysoké teploty.

V prípade kaktusov sa ich celý životný rytmus prispôsobil nepriaznivým životným podmienkam natoľko, že prieduchy, ktorými kaktusy dýchajú, sa im na rozdiel od rastlín žijúcich u nás, otvárajú v noci, keď dochádza k poklesu teploty a vlhkosť vzduchu je vyššia. V článku vám prezradíme užitočné rady a tipy ako pestovať kaktusy a sukulenty vo vašich domácnostiach.

Kaktusy

Ako pestovať kaktusy a sukulenty? Nezabudnite na...

Ikona kaktus Dostatok svetla

Dostatok svetla je pre pestovanie kaktusov a sukulentov, tým najdôležitejším faktorom. Ak majú kaktusy a sukulenty dostatok svetla, nedeformujú sa a nenapádajú ich škodcovia. Nedostatok svetla môže spôsobiť u kaktusov tzv. vyťahovanie, tj. z guľovitých foriem sa stávajú stĺpovité formy. Takto zdeformovaný kaktus sa už do svojho pôvodného tvaru nikdy nevráti.

Ikona kaktus Občasnú zálievku

Počas vegetačného obdobia kaktusov (marec až september) ich stačí zalievať raz za tri týždne. Menšie kaktusy by sa však mali zalievať častejšie. Nezabudnite na to, že kaktusom a sukulentom škodí hromadenie vlhkosti v substráte, ktoré môže spôsobiť hnilobu ich koreňov. Sukulenty sa polievajú vtedy, ak je substrát v kvetináči suchý. Menšie sukulenty vám odporúčame polievať raz týždenne, väčšie sukulenty stačí polievať raz za dva týždne.

Ikona kaktus Hnojenie

Kaktusy a sukulenty by ste mali počas ich vegetačného obdobia pohnojiť raz za dva alebo tri týždne. V súčasnosti nájdete na trhu tzv. univerzálne hnojivá, ktoré sú určené jednak pre kaktusy, ale rovnako aj pre sukulenty. Medzi jedno z najkvalitnejších univerzálnych hnojív na kaktusy a sukulenty patrí hnojivo AgraKapka, ktoré odporúčajú samotní pestovatelia kaktusov a sukulentov.

Náš TIP na najpredávanejšie hnojivá pre kaktusy a sukulenty

AgroKapka

Agro hnojivo

Biopon

AgroKapka hnojivo - Lithopsy
Hodnotenie

Cena: od 1.10 €

Agro hnojivo - Lithopsy
Hodnotenie

Cena: od 1.05 €

Hnojivo Biopon - Lithopsy
Hodnotenie

Cena: od 2.70 €

Ikona kaktus Miesto pri okne

Vo väčšine domácnosti nájdete kaktusy a sukulenty umiestnené v blízkosti okien. Tu však netreba zabudnúť na to, že kaktusy a sukulenty by nemali byť umiestnené vo vzdialenosti väčšej ako jeden meter od okna. Optimálnym riešením je ich umiestniť na parapet okna. Avšak pri veľmi vysokých teplotách (nad 30°C) vám odporúčame sukulenty premiestniť do tieňa.

Ikona kaktus Presádzanie

Kaktusy by ste mali presádzať približne raz za štyri roky. Ideálnym obdobím na presádzanie kaktusov je obdobie od apríla do júla. Nezabudnite na kvalitný substrát pre kaktusy, ktorý im bude poskytovať potrebné živiny. Pri presádzaní nezabudnite na drenáž, ktorá zabráni prípadnej hnilobe koreňov. Sukulenty by ste mali presádzať len vtedy, ak vám vyrastú a pôvodný kvetináč je im už primalý. Ak doma máte viacero druhov sukulentov, môžete ich zasadiť do jedného väčšieho kvetináča a vytvoriť si tak malú "záhradku" zo sukulentov.

Náš TIP na kvalitné substráty pre kaktusy a sukulenty

Rašelina Soběslav

Agro substrát

Forestina substrát

Rašelina Soběslav
Hodnotenie

Cena: od 2.40 €

Agro substrát
Hodnotenie

Cena: od 1.70 €

Forestina substrát
Hodnotenie

Cena: od 2.89 €

Najobľúbenejším sukulentom je Haworthia fasciata!

Haworthia fasciata dostala svoje meno na počesť popredného znalca sukulentov - Adriana Hardy Hawortha, ktorý žil v 18. storočí. Patrí do čeľade Liliaceae a do našich končín sa dostala z južnej Afriky. Výzorom sa Haworthia fasciata nápadne podobá na Aloe vera. Od Aloe vera sa odlišuje výraznými bielymi pásmi na listoch (z toho je aj odvodený jej prívlastok fasciata – fasciatus = pruhovaný). Haworthia fasciata patrí medzi najobľúbenejšie sukulenty, ktoré môžete nájsť vo väčšine domácnosti.

Haworthia fasciata

Ako pestovať Haworthiu fasciata?

Haworthiu fasciata vám odporúčame pestovať v plytkejších a širších črepníkoch, nakoľko má táto rastlina plytké korene. Jej pestovanie je jednoduché a zvládne ho každý. Stačí ju správne zalievať (vždy do spodnej misky, jeden krát do týždňa, najlepšie, keď už je pôda suchá). Avšak nezabudnite rešpektovať jej dve rastové fázy. Prvá rastová fáza je približne od marca do júna. Potom nasleduje vegetatívne obdobie, kedy Haworthia fasciata zastavuje svoj rast a "oddychuje". V tomto období ju nepolievajte. Druhá rastová fáza začína až začiatkom jesene.

Haworthia fasciata v kvetináči

Vzhľadom na to, že Haworthia fasciata je sukulent, teplo znáša veľmi dobre, čiže jej ho môžete dopriať, ale pamätajte, že Haworthia fasciata neznáša priame slnko. Umiestniť by ste ju mali na slnečné miesto, avšak do polotieňa. V miestnosti kde rastlinu máte by v zime nemala klesnúť teplota pod 10°C. Ak sa o ňu dobre staráte, Haworthia fasciata sa vám odmení pravidelným kvitnutím. Veríme, že sme vám ponúkli aspoň zopár cenných rád ako pestovať kaktusy a sukulenty vo vašich domácnostiach.

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články