Ako na pestovanie kaktusov a sukulentov

Ako na pestovanie kaktusov a sukulentov

Redakcia - 27. júna 2015 - 2799. zobrazení

Kaktusy patria svojim pôvodom medzi exotické rastliny. Avšak postupom rokov u nás zdomácneli a v súčasnosti ich nájdeme v takmer každej domácnosti. Sú nevšedné, zaujímavé a navyše existuje mnoho druhov týchto rastlín.

Všeobecné informácie

Kaktusy tvoria špeciálnu čeľaď kaktusovitých rastlín a už na prvý pohľad sú odlišné od iných rastlín. Človeka upútajú svojim výzorom – tvarom, symetriou tela, telom pokrytým tŕňmi a spôsobom života. Sú to rastliny, ktoré sa adaptovali na ťažké životné podmienky – málo vody, veľa vetra, vysoké teploty. Dokonca aj celý životný rytmus kaktusov sa zmenil tak, že prieduchy, ktorými rastliny dýchajú sa im na rozdiel od rastlín žijúcich u nás, otvárajú v noci, keď je nižšia teplota a vyššia vzdušná vlhkosť. Tieto rastliny pochádzajúce z Ameriky sa, ale vedia zavďačiť krásnymi kvetmi.

cactus-448131_640

Ako pestovať tieto rastliny?

Kaktusy vedia odolávať aj náročným podmienkam a vďaka tomu je ich pestovanie skutočne jednoduché. Pre ich dobrý rast a kvitnutie im stačí:

a) črepník so zeminou – najlepšie rašelina kombinovaná s obyčajnou zeminou

b) dostatok tepla a svetla

c) občasné zalievanie a prihnojovanie

Haworthia fasciata

Svoje meno táto rastlinka dostala na počesť vynikajúceho znalca sukulentov – Adriana Hardy Hawortha (1772-1833, Chelsea, Anglicko). Patrí do čeľade Liliaceae a pochádza z južnej Afriky. Výzorom sa podobá na aloe vera, ktorá tiež patrí medzi kaktusy. Odlišuje sa od aloe výraznými bielymi pásmi na listoch (z toho je aj odvodený jej názov fasciata – fasciatus = pruhovaný). Je to asi najobľúbenejšia a po aloe druhá najznámejšia kaktusovitá izbová rastlina všeobecne.

hawortia-zebrina
Zdroj foto: (link)

Ako ju pestovať?

Odporúča sa pestovať ju skôr v plytkejších a širších črepníkoch, nakoľko táto rastlinka má plytké korene. Pestovanie je jednoduché a zvládne ho každý aj začiatočník. Stačí správne zalievať (vždy do spodnej misky, jeden krát do týždňa, najlepšie, keď už je pôda presušená). Treba rešpektovať jej rastové fázy, ktoré má dve. Prvá rastová fáza je približne od marca do júna. Potom prichádzajú pre ňu prázdniny, vtedy zastavuje svoj rast a oddychuje. V tomto období je dôležité nepolievať ju. Druhá rastová fáza prichádza až po lete, začiatkom jesene. Netreba, ale zabúdať ani na zeminu. Dôležité je používať veľmi priepustnú zeminu, ktorá rýchlo vysychá. Napr. časť obyčajnej zeminy, časť rašeliny a 1/3 hrubozrnného piesku. Vzhľadom na to, že je to sukulent, veľmi dobre znáša teplo, čiže jej ho môžeme dopriať, ale čo je na počudovanie iné oproti druhým kaktusom, neznáša priame slnko. Dobre teda spravíme, ak ju postavíme do teplej miestnosti do polochládku. V zime by nemala klesnúť teplota v miestnosti pod 10 stupňov Celzia.

haworthia
Zdroj foto: (link)

Ak sa o ňu dobre staráme, odmení sa nám pravidelným kvitnutím. A čo je na nej výnimočné, svojimi nevšednými, rôzne tvarovanými perličkami skôr pripomína umelecké dielko zo slonoviny ako bežnú rastlinu.

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články