Akú starostlivosť vyžadujú orchidey?

Akú starostlivosť vyžadujú orchidey?

Redakcia - 28. marca 2013 - 2708. zobrazení

Vybrať si kvet, ktorý sa vám páči a navyše sa dokonale hodí do vašej izby je nie vždy ľahké. Predstavujeme vám rastlinku, ktorá svojou eleganciou a krásou nemôže nič pokaziť, ba priam môže vaše obydlie ešte viac skrášliť. Reč je o orchidei. Svojimi peknými tvarmi a atraktívnymi farbami kvetov dodá každej miestnosti nádych exotickosti.

bamboo-elegance

Ponúkame vám nasledujúce kroky, ktorými by ste sa mali riadiť:

  1. Nájdite správnu orchideu pre váš domov. Už aj u nás, na našom trhu je k dispozícií neskutočne veľké množstvo orchideí. Či už ide o prirodzené alebo o vyšľachtené druhy, všetky majú svoj vlastný špecifický pôvab. Pri výbere dbajte na to, aby ste vybrali takú, ktorá bude mať u vás tie správne podmienky. Ak vám cez deň preniká cez okná len veľmi málo svetla, pokúste sa nájsť taký druh orchidei, ktorý ho až tak nevyžaduje. Môže to byť o trochu náročnejšie, obzvlášť ak si tieto rastlinky veľmi potrpia na denné svetlo, no nie nemožné. Pri rozhodovaní si tak položte základné otázky: Bude mať orchidea dostatok miesta keď sa rozrastie? Alebo bude potrebné ju potom niekam premiestniť? Ak si vyberiem konkrétny druh orchidey, ktorý na život vyžaduje veľa svetla, bude ho mať?
  2. Kúpte takú rastlinu, ktorá už má kvety. Orchidey, ktoré už majú kvety, sú omnoho lepšie na kúpu, pretože existujú aj také, ktorým môže niekedy trvať aj pár rokov, kým im vykvitnú kvety. Ak nie ste prehnane trpezliví alebo nemáte izbu plnú ďalších orchideí, pravdepodobne nebudete chcieť čakať.
  3. Presádzanie. Tieto rastlinky nie je dobré presádzať veľmi často, odporúča sa jeden krát za rok – po odkvitnutí. Orchidea sa vyberie z črepníka, z koreňov sa odstránia suché časti, črepník sa vyumýva a znova sa rastlina zasadí. Najlepšou voľbou je priesvitná nádoba, keďže aj korene orchidey obľubujú svetlo. Po presadení sa polieva len raz za tri týždne a hnojí sa až po troch mesiacoch. Nezabudnite na špeciálny substrát pre orchidey, ktorý je bežne dostupný v obchodoch. Je zložený z výživných látok, ktoré tieto rastliny najviac potrebujú.
  4. Polievanie a hnojenie.  Odporúča sa polievať raz do týždňa odstátou alebo prevarenou vodou. Takisto človek nesmie zabúdať ani na pravidelné ovlažovanie. Raz do týždňa by sa mala orchidea ovlažiť rozprašovačom, v zime to môžete aplikovať aj každý druhý deň. Hnojiť môžete 1x za 2 týždne, po polievaní. Chce to len pár týždňov a dostanete sa do toho.

 Ako všetky rastliny, aj orchidey vyžadujú starostlivosť bez ktorej sa nezaobídu. Práve vďaka vašim šikovným rukám a lásky budú rásť, kvitnúť a stanú sa peknou ozdobou vo vašom príbytku.

  • Kategórie

Podobné články