Orchidea

Ako sa správne postarať o orchidey?

Redakcia - 7. januára 2019 - 6492. zobrazení

Vybrať si „dokonalú“ izbovú rastlinu, ktorá sa vám páči a navyše sa aj hodí do vášho interiéru, nie je vždy ľahké. Predstavujeme vám jednu z najznámejších izbových rastlín, ktorá svojou eleganciou a krásou nemôže nič pokaziť, ba čo viac, váš interiér skrášli na nepoznanie. Orchidey svojimi peknými tvarmi a atraktívnymi farbami kvetov dodajú každému interiéru nádych exotickosti.

orchidea

Starostlivosť, polievanie a hnojenie

  • Nájdite si tu správnu orchideu. V súčasnosti máme už aj na našom trhu na výber z veľkého množstva rôznych druhov. Či už ide o prirodzené alebo o vyšľachtené druhy, všetky majú svoj vlastný a špecifický pôvab. Pri výbere však dbajte na to, aby ste si vybrali takú orchideu, ktorá bude mať u vás tie správne podmienky.
  • Umiestnenie. Ak však máte málo denného svetla, pokúste sa nájsť taký druh orchidey, ktorý ho až tak nevyžaduje. Môže to byť o trochu náročnejšie, no nie však nemožné. Pri rozhodovaní si položte základné otázky: Bude mať orchidea dostatok miesta keď sa rozrastie? Alebo ju bude potrebné potom niekam premiestniť? Ak si vyberiem konkrétny druh orchidei, ktorý však na život vyžaduje veľa denného svetla, bude ho mať?
  • Zadovážte si rastlinu, ktorá už má kvety. Orchidey, ktoré už majú kvety, sú omnoho lepšie na kúpu. Existujú však aj také, ktorým môže trvať aj niekoľko rokov, kým im vykvitnú kvety. Ak nie ste prehnane trpezliví alebo nemáte izbu plnú ďalších orchidey, pravdepodobne nebudete chcieť čakať.
  • Presádzanie. Orchidey nie je dobré presádzať veľmi často, odporúča sa jeden krát za rok – po odkvitnutí. Orchidea sa vyberie z črepníka, z koreňov sa odstránia suché časti, črepník sa vyumýva a znova sa rastlina zasadí. Najlepšou voľbou je priesvitná nádoba, keďže aj korene orchidei obľubujú svetlo. Po presadení sa polieva len raz za tri týždne a hnojí sa až po troch mesiacoch. Nezabudnite na špeciálny substrát pre orchidey, ktorý je bežne dostupný v obchodoch. Je zložený z výživných látok, ktoré tieto rastliny najviac potrebujú.
  • Polievanie a hnojenie. Orchidey sa odporúča polievať raz do týždňa odstatou alebo prevarenou vodou. Takisto nezabudnite ani na pravidelné ovlažovanie. Raz do týždňa by sa mala orchidea ovlažiť rozprašovačom, v zime to môžete praktikovať aj každý druhý deň. Hnojiť môžete 1x za 2 týždne, po polievaní. Chce to len pár týždňov a dostanete sa do toho.

Náš TIP pre krásne orchidey

Tekuté hnojivo

Substrát pre orchidey

Hnojivo tyčinky pre orchidey

Tekuté hnojivo - orchidey
Hodnotenie

Cena: od 1.00 €

Substrát pre orchidey
Hodnotenie

Cena: od 1.90 €

Hnojivo tyčinky pre orchidey
Hodnotenie

Cena: od 1.50 €

orchidey vyžadujú starostlivosť

Ako všetky rastliny, aj orchidey vyžadujú starostlivosť bez ktorej sa nezaobídu. Práve vďaka vašej starostlivosti sa stanú peknou ozdobou vášho príbytku.

Vedeli ste, že?

Etylén, plyn, uvoľnujúci sa z dozrievajúceho ovocia, môže spôsobiť opadnutie pukov orchidei. Ak máte blízko vašich orchidey položenú misu s ovocím, radšej ju premiestnite na iné miesto.
  • Kategórie

Podobné články