Banánovník v kvetináči

Ako pestovať banánovník v byte?

Redakcia - 15. novembra 2020 - 9015. zobrazení

Banány patria medzi najkonzumovanejšie druhy ovocia na svete. Zdravá a bohatá úroda však nie je jediným dôvodom, prečo je o pestovanie banánovníka čoraz väčší záujem. Mnohí z nás po ňom siahajú kvôli jeho estetickému vzhľadu a schopnosti prispieť k lepšej a zdravšej atmosfére v domácnosti.

Napriek tomu, že banánovník miluje trópy, pri správnej starostlivosti a vytvorení optimálnych podmienok sa uchytí aj v našich končinách. K zdravému rastu toho síce nepotrebuje veľa, no minimálne si potrpí na vhodnú polohu, kvalitnú a výživnú zeminu aj pravidelnú starostlivosť počas celej doby pestovania.

Banánovník

Odkiaľ banánovník prišiel?

Pôvodným domovom banánov sú subtropické ázijské oblasti. V Číne aj v Indii ich dokonca považovali za jedno z najposvätnejších ovocí a pripisovali im radu liečivých účinkov. Odtiaľ sa banány dostali na Blízky východ a do dnešného Turecka. V priebehu 16. a 17. storočia boli banány dovezené do Latinskej Ameriky, kde sa vďaka tropickým podmienkam stali jedným z najviac rozšírených druhov ovocia. Nie náhodou sú Ekvádor, Panama či Kuba najväčšími exportérmi banánov do Európy.

Čím je banánovník typický?

 • Jeho výška závisí výlučne od konkrétnej odrody banánovníka.
 • Banánovník nemá bežný kmeň, stonkou je skôr hľuza obalená listami.
 • Listy najväčších odrôd banánovníka môžu dosahovať až 6 metrov.
 • Pri väčšine odrôd bývajú listy hladké, sýtozelené a na okraji zvlnené.

Ako si zadovážiť banánovník?

 • Posadením rovno z naklíčených semien.
 • Kúpou mladého banánovníka v obchode.

Kde banánovník vysádzať?

Zimy v miernom pásme sú pre rastlinu posadenú vonku likvidačné. Jeho pestovanie sa tak odporúča buď rovno v byte, alebo v prípade vlastníctva domu v zimnej záhrade či v skleníku.

Pestovanie v byte

Do bytov sa odporúčajú menšie druhy banánovníkov, tzv. trpasličie. Tie zvyknú vyrastať do výšky 1 až 1,5 metra. Plnia výhradne okrasnú funkciu, o ktorú sa starajú veľké elegantné listy s hladkými zvlnenými okrajmi.

Pestovanie v zimnej záhrade

Do zimnej záhrady môžete umiestniť aj vyššie druhy. Tie by vám po niekoľkých rokoch dokonca mohli rodiť. Urodených plodov však nebude veľa, takže sa stanú skôr dekoráciou rastliny ako úrodou vhodnou na zužitkovanie.

Banánovník - kvet

Aká poloha je pre banánovník najvhodnejšia?

Bez ohľadu na to, či budete banánovník pestovať v byte, v zimnej záhrade alebo v skleníku na záhrade, okrem vyššej teploty mu musíte dopriať dostatok svetla. Keďže vyžaduje aspoň 10 až 12 hodín svetla denne a intenzita denného svetla je u nás v jeseni a v zime nižšia, položiť je ho potrebné pod umelé osvetlenie. Pri výbere polohy zároveň hľadajte miesto, kde nie je prievan. Rovnako dôležitou je aj vlhkosť vzduchu, takže pri výbere polohy sa vyhýbajte miestnostiam so suchým vzduchom.

Ako sa starať o banánovník?

 • Každý banánovník ocení pravidelnú zálievku v primeranom množstve.
 • Pôda nesmie byť premočená, ďalšiu zálievku urobte až po preschnutí.
 • V snahe zvýšiť vlhkosť v priestore zvlhčujte vzduch rozprašovačom.
 • Listy banánovníka občas utrite tenkou handričkou zvlhčenou vodou.
 • Raz za 2 až 3 týždne aplikujte organické hnojivo v tekutej forme.

Ako pestovať zamiokulkas v interiéri?

Viete, ako pestovať zamiokulkas? Aké podmienky na pestovanie sú pre zamiokulkas ideálne? Vedeli ste, že sa jedná o jedovatú izbovú rastlinu?

Zamiokulkas detail

Praktická aj estetická funkcia

Dodržanie osvedčených zásad výsadby a následná správna starostlivosť povedie k tomu, že banánovník si bez problémov splní svoju okrasnú funkciu. Okrem tej vám prinesie aj značný praktický úžitok. Známy je totiž svojou schopnosťou čistiť ovzdušie od prachu alebo iných nečistôt. To z neho robí rastlinu vhodnú do domácnosti, kde žijú alergici a ľudia s chronickými dýchacími problémami.

Zaujímavosť na záver…

Banán si v minulosti získal miesto aj v architektúre. V Indii sú stále pagody, ktorých strechy zdobí vzhľad navrhnutý podľa tvaru banánov.

Autor textu: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články