Zamiokulkas

Ako pestovať zamiokulkas v interiéri?

Redakcia - 4. novembra 2020 - 11227. zobrazení

Nie náhodou patrí k najobľúbenejším izbovým rastlinám. Nielenže má elegantný vzhľad a vie prežiť v náročných podmienkach, jeho sadenie a pestovanie si vyžaduje minimálnu námahu. Tým sa však zoznam pozitív, ktorými je zamiokulkas známy, zďaleka nekončí.

V zozname dôvodov, pre ktoré zamiokulkas nechýba v domácnostiach alebo kanceláriách, má navrch aj odolnosť voči škodcom, celoročne svieža zelená vizáž a schopnosť čistiť ovzdušie v interiéri. K splneniu týchto požiadaviek síce nepotrebuje veľa, no pokiaľ má túto úlohu splniť, zopár krokov spojených s výsadbou a starostlivosťou o zamiokulkas by sme nemali vynechať.

Zamiokulkas

Odkiaľ zamiokulkas pochádza?

Do Európy sa zamiokulkas dostal z Afriky, konkrétne z jej východnej časti. Kým v bytoch či domoch na starom kontinente sa pestuje iba niekoľko desiatok rokov, v oblasti Madagaskaru a Zanzibaru, odkiaľ zamiokulkas údajne pochádza, má dlhoročnú tradíciu. Pestovaný tam je už celé storočia, a to nielen kvôli vzhľadu schopnému rozžiariť akýkoľvek príbytok.

Aké má zamiokulkas charakteristické znaky?

  • Rastlina pestovaná v byte môže vyrásť do výšky 1 až 1,2 m.
  • Šírka dospelej rastliny zvykne byť rovnaká ako jej výška.
  • Typický je sýtozelenými listami s dosť lesklým povrchom.
  • Charakteristickou črtou je takisto výrazne dužinatá stonka.
  • Zamiokulkas kvitne iba občas, kvet vyzerá skôr ako plod.
Zamiokulkas plod

Kde možno zamiokulkas sadiť?

Nakoľko je rastlina dosť odolná a schopná prežiť aj v tmavšom a chladnejšom prostredí, pri vysádzaní sa nemusíme trápiť vhodnou polohou. Zamiokulkas stačí umiestniť do dostatočne veľkého kvetináča a jeho rastu ponechať voľný priebeh. Potrebný bude skôr výber správneho druhu pôdy a obdobie, kedy chcete rastlinku vysádzať.

Aké sú vhodné podmienky na sadenie?

Poloha

Zamiokulkas bude rásť všade vrátane tmavších miest. Výnimkou je snáď iba poloha na priamom slnečnom svetle. Kvetináč tak môžeme umiestniť napríklad na poličku neďaleko okna alebo do rohu miestnosti.

Zemina

Rastlinka nemá veľké nároky ani na pôdu, v ktorej bude pestovaná. Substrát však musí byť čo najviac priepustný, navyše s dostatkom potrebných živín, aby korienky nezačali hniť.

Teplota

Ako exotická rastlina sa vyžíva v teplotách od 22 do 30 °C. Vďaka veľmi dobrej odolnosti a schopnosti prispôsobiť sa našim podmienkam jej ale nerobia problémy ani nižšie teploty. Pri udržiavaní stabilnej izbovej teploty okolo 20 °C tak zvládne zimu bez problémov.

Zamiokulkas čistenie

Ako sa o zamiokulkas starať?

Zamiokulkas si vystačí so základnou opaterou. V rámci tej by sme nemali zabúdať na bežné kroky ako zálievka, pohnojenie, prípadne občasné zvlhčovanie jednotlivých častí rastliny.

Polievanie

Zálievka nemá byť častá a už vôbec nie prehnaná. Polievať sa nemusí hneď po preschnutí substrátu. Rastlina totiž vydrží aj pár dní sucha.

Hnojenie

Spotreba živín je u tejto exotickej krásky vyššia, takže k hnojeniu je potrebné pristupovať aspoň raz za mesiac. To ale platí iba v lete. V zime sa zásadne nehnojí.

Presádzanie

Pri správnej starostlivosti sa rastlina dožíva až niekoľko rokov. Jeho rast patrí k pomalším, takže presádzať ho nebude nutné hneď v 1. alebo 2. roku. Následne sa môže umiestniť do väčšieho kvetináča aj s drenážou na dne, ktorá bude chrániť korienky.

Zvlhčovanie

Počas zimy zvykne byť vzduch v interiéri suchší. Pocítia to hlavne tie rastliny, ktoré sú umiestnené v blízkosti radiátora. V takomto prípade sa rastlina občas odporúča ovlažiť pomocou rozprašovača.

Ako pestovať aloe vera v interiéri?

Viete, ako pestovať aloe vera v interiéri? Na čo by ste pri pestovaní nemali zabudnúť? Aké má aloe vera liečivé účinky a na čo je prospešné?

Aloe vera listy

Rada na záver…

Napriek viacerým plusom má zamiokulkas aj svoju zápornú stránku. Tou je obsah šťavelanu vápenatého v jeho stonke a listoch. Ten síce v malých dávkach nie je životu nebezpečný, no kontakt s pokožkou môže spôsobovať kožné alebo tráviace ťažkosti. Rastlinu sa tak odporúča umiestniť mimo dosahu detí a domácich zvierat.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články