Aké obrazy sa hodia do vášho príbytku?

Aké obrazy sa hodia do vášho príbytku?

Redakcia - 30. septembra 2013 - 5683. zobrazení

Vedeli by ste si predstaviť svoje bývanie s holými stenami, bez akýkoľvek dekorácií vytvárajúcich imidž v každej miestnosti? Bez nápaditých ozdôb by vaše obydlie zívalo prázdnotou a nudným, nezaujímavým nádychom, ktorý by postrehli aj vaši hostia.

Práve to je dôvod prečo kupujeme obrazy a skrášľujeme steny. V prvom rade si musíte uvedomiť, v akom štýle je zariadená vaša izba. Snažiť sa vytvoriť niečo nové a do rustikálnej obývačky umiestniť moderné umenie, môže vyvolať smiešny dojem. Pri výbere obrazov je dovolené experimentovať, no len v malej miere. Dôležité je upriamiť pozornosť na ten typ obrazov, ktoré sa hodia k nábytku, k dekoráciám a farebne ladia s odtieňmi miestnosti.

olejomalba-oval

Ak sa snažíte oživiť steny v izbe, ktorú ste zariadili v rustikálnom, staromódnom štýle, zvoľte diela od starších klasikov. Je už len na vás, či si vyberiete maľby zátišia, či tzv. krajinomaľby, o ktoré rástol záujem prevažne v 18. a 19.storočí. V období predtým kraľovali obrazy náboženského charakteru, ktoré maľoval aj významný predstaviteľ renesančného výtvarného umenia – S. Botticelli. Pokiaľ sa rozhodnete pre starú klasiku, nezabudnite si prezrieť ponuku okrasných masívnych rámov. V tomto prípade sú priam nevyhnutné a žiaduce, keďže tým vyzdvihujú samotnú krásu maľby.

kompas-retro

Máte moderne zariadený príbytok a hľadáte štýlové obrazy vyrážajúce dych? Môžete si vybrať neidentifikovateľné maľby predstavujúce rozličné vzory, vlnky, bodky, či iné, ktoré pozorujúceho zaujmú predovšetkým svojimi výraznými farebnými odtieňmi. Na výber máte aj z množstvo nádherných záberov prírody, zvierat, rastlín či iných vecí. Súčasné obrazy sa od tých starších odlišujú svojou „dokonalosťou“, niekedy sa stáva, že nevidíte žiadne šmuhy štetca, akoby to bolo len fotografia. S tým súvisí narastajúci trend 20.storočia – žiadne obrazy, len veľké zarámované fotografie.  Je len na vás čomu dáte prednosť. Niekto môže mať v obľube rôzne portréty ľudí, iný dáva prednosť maľovaným predmetom, no sú aj takí, ktorým sa najviac páči štetcom zachytená krajina.

obraz-dreveny2

Ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú výber obrazov, sú veľkosť, umiestnenie a cena. Pri vstupe do miestnosti musíte vsadiť na váš „šiesty zmysel“, ktorý vám napovie, či sa na stenu hodí alebo nehodí maľba. Je to akýsi váš vnútorný hlas, ktorý vám pri pohľade na prázdne miesto povie „Sem by sa hodil nejaký pekný obraz.“ Tento hlas sa väčšinou nemýli a na základe neho viete, kde bude najlepšie umiestnenie. Je zbytočné pchať dekoráciu niekam, kde pre ňu niet voľného miesta na vyniknutie. Pri kúpe každej väčšej veci nás zväčša najviac ovplyvňuje cena, tá určuje, pre ktorý typ a druh sa rozhodneme. Nie je to inak ani tentokrát. Ak si potrpíte na kvalitné a jedinečné dielo, musíte rátať s tým, že vašu peňaženku poriadne vyprázdnite, aby ste si ho mohli dovoliť. Pokiaľ sa dokonca rozhodnete pre kúpu originálneho obrazu od známeho umelca, musíte vybrať kreditnú kartu, keďže hotovosť by vám v tomto prípade asi nestačila.

Dúfame, že sme vám aspoň trochu pomohli pri výbere a dodali vám lepší nadhľad pri umení. Ak sa bojíte finančne zainvestovať do niečoho, pri čom sa obávate, či sa vám bude hodiť k príbytku, nebojte sa osloviť profesionála, ktorý vám bude vedieť lepšie pomôcť. Maľba na stene je niečo, sa pri návšteve nedá prehliadnuť a preto si dajte záležať, ako bude vyzerať.

  • Kategórie

Podobné články