Písací stôl pre prváka

Ako správne vybrať písací stôl pre vášho prváka?

Reklamný článok - 2. mája 2019 - 3397. zobrazení

S nástupom dieťaťa do školy prichádza mnoho zmien nielen v živote prváčika, ale aj v chode vašej domácnosti. Prispôsobenie sa novej životnej situácii často súvisí aj s drobnou úpravou či rekonštrukciou detskej izby. Dôležitým a nevyhnutným kusom nábytku, ktorý by mal pribudnúť do detskej izby na začiatku školskej dochádzky, je písací stôl. Ako však vybrať taký, ktorý bude nielen účelný, ale bude sa páčiť aj vášmu prvákovi?

Písací stôl drevený

Detský stôl a stoličku je vhodné vyberať ešte pred nástupom do prvej triedy. Na výbere by ste si mali dať záležať, pretože dieťa bude potrebovať vo svojej izbe miesto, ktoré sa stane akýmsi jeho pracoviskom. Pri písaní domácich úloh a učení by sa malo cítiť pohodlne. Dôležité je uviesť, že žiadny iný typ stola nenahradí skutočný pracovný/písací stôl. Určite nie je vhodné na tento účel používať konferenčné stolíky alebo kuchynský stôl. Pri výbere stola je potrebné zohľadniť niekoľko kritérií.

Aké parametre hľadať pri výbere písacieho stola?

Dôležitým parametrom je výška písacieho stola a jeho prípadná variabilnosť. Spočiatku prváci ešte nemajú toľko povinností a pri stole nebudú tráviť veľa času. S pribúdajúcim vekom však nároky na detský písací stôl narastajú. Potreby dieťaťa sú vždy individuálne, a preto by mali byť zohľadnené pri výbere. Písacie stoly pre deti by sa mali prispôsobiť veku, ich záľubám a v kombinácii s vhodnou stoličkou aj ich hmotnosti a výške.

Písacie potreby

Správna výška stola je taká, keď sa dieťa nemusí hrbiť a zohýbať, ale ani naťahovať. Zohľadniť treba tiež fakt, že stôl kupujete na dlhšie obdobie a dieťa časom podrastie. Ideálny je stôl, ktorý bude rásť spolu s ním. Ide o stoly s nastaviteľnou výškou, niektoré umožňujú nastaviť aj sklon pracovnej dosky, čo ocenia školáci najmä pri kreslení, maľovaní a iných výtvarných činnostiach.

Vstupná investícia do kúpy stolíka je síce väčšia, no znamená tiež, že o 3 či 4 roky nebudete musieť kupovať nový stôl. Rastúce stoly sa vyznačujú ergonomickosťou a tiež prídavnými úložnými priestormi, ktoré je možné zakúpiť ako dodatočné príslušenstvo.

Umiestnenie stola v detskej izbe a výber vhodného materiálu

Najvhodnejšie miesto na umiestnenie písacieho stola je v detskej izbe tam, kde je dostatok prirodzeného denného svetla a tiež dostatok priestoru. Najčastejšie ide o miesto v blízkosti okna. Treba tiež brať ohľad na to, či je dieťa pravák alebo ľavák, z dôvodu dopadu svetla na pracovnú plochu, aby si pri písaní netienilo. Stôl je dobré osvetliť tiež stolovou lampou.

Detská izba

Kvalita je pri kúpe dôležitým kritériom. Stôl by mal byť prispôsobený intenzite jeho používania. Skúste sa preto zamerať aj na bezpečnostné prvky stola, akými sú napríklad zaoblené rohy, stabilita a materiál, z ktorého je stôl vyrobený. Masívne drevo, laminát, drevotrieska, plast, kov sú najčastejšie používané materiály.

Cenovo dostupnejšia, ale stále kvalitná a asi najčastejšie používaná v prostredí detských izieb, je laminovaná drevotrieska a lakovaná drevená dýha. Nezničí sa ako masív, ktorý je možno krajší, no háklivý na škvrny od pera, fixky či lepidla, a preto sa štandardne rýchlejšie opotrebuje.

Nezabudnite ani na dizajn

Prečo nemyslieť na dizajn aj pri výbere detského písacieho stola? V súčasnosti máme na trhu viacero štýlov a možností, z ktorých je radosť vyberať. Písací stôl by mal zapadať do celkového interiéru detskej izby.

Štýlový písací stôl

Či už zvolíte moderný, rustikálny, retro či škandinávsky dizajn, je dobré pamätať na to, že priestor detskej izby by mal obsahovať prvky, ktoré nerušia a neodvracajú pozornosť od učenia. Dobré je zamerať sa na jednotnosť farieb a účelnosť každého kusu nábytku.

Bude potrebovať aj úložný priestor

Rovnako dôležitá ako výška stola je veľkosť pracovnej plochy a množstvo úložného priestoru. Pracovná plocha by mala byť dostatočne veľká, aby pri písaní dieťa nezhadzovalo veci zo stola, ale zároveň malo miesto na odloženie peračníka, ceruziek, učebnice a ostatných potrieb blízko poruke. Každé dieťa ocení v rámci úložného priestoru stola vlastné zásuvky, kde si bude môcť odložiť drobnosti, pracovné pomôcky a rôzne svoje poklady.

Písací stôl pre deti

Úložné priestory možno zakúpiť aj ako samotný produkt v podobe kontajnerov na kolieskach. Praktické je vybrať stôl, ktorý už má skrinku a aspoň dve zásuvky. Dieťa sa tak naučí udržiavať si poriadok vo veciach. Uzatvorené skrinky a zásuvky zabezpečia, že sa na školských pomôckach nebude usadzovať prach.

Nákup cez internet

Nákup cez internet je dnes všeobecne veľmi obľúbený a rýchly, ale pri určitých produktoch sa nič nevyrovná osobnej skúške. Aj detský nábytok je vhodné prezrieť si vopred, prípadne ak je vystavený, tak aj vyskúšať. Na fotografii môže stôl vyzerať ideálne, je však dôležité, aby aj naživo bol stabilný a spĺňal všetky veľkostné parametre. Stôl a stoličku kupujte dieťaťu naraz. Výber vhodnej stoličky je totiž rovnako dôležitý ako výber stola.

  • Kategórie

Podobné články