Laminátové podlahy sú dnes najpopulárnejšou voľbou. Ponúkajú širokú škálu štýlov a farebných možností, pričom sú na pohľad nerozoznateľné od dreva či kamennej dlažby, a to pri lepšej cenovej dostupnosti. Prinášame vám niekoľko praktických rád a tipov, ktoré pri inštalácii laminátovej podlahy zaručene zužitkujete.
Kde začať s pokládkou?
Začnite inštaláciu laminátovej podlahy v rohu miestnosti najdlhšej steny (v ľavom alebo pravom, v závislosti od vášho pohodlia). Podlaha by sa mala klásť paralelne s dopadom svetla, teda kolmo na okno – ak je ich v miestnosti viac, orientujte sa podľa najväčšieho. Začnite pokládkou prvého radu a uistite sa, že je rovný, aby ďalšie rady vychádzali správne.
Dodržujte vzdialenosť od steny
Nezabudnite nechať medzi laminátom a stenou medzeru (cca 8-10 mm) kvôli dilatácii. Keďže laminátová podlaha sa zvyčajne kladie plávajúcim spôsobom (preto je označovaná aj ako plávajúca podlaha), nie je pevne pripevnená k podkladu, tzn. môže sa voľne rozťahovať a zmršťovať v závislosti od teploty a vlhkosti v miestnosti. Preto je potrebné dodržiavať spomínanú dilatačnú medzeru, aby mohla podlaha pracovať bez toho, aby sa zdeformovala a poškodila.
Laminátová podlaha sa musí aklimatizovať
Laminátové dosky by mali zostať v miestnosti, kde sa budú inštalovať minimálne 48 hodín pred začiatkom pokládky, ideálne pri teplote 17 °C. Laminát totiž obsahuje drevené vlákna, ktoré môžu reagovať na zmenu teploty a vlhkosti. Ak sú teda dosky príliš studené alebo naopak teplé, môžu zmeniť svoju veľkosť a tvar.
Koľko laminátovej podlahy budete potrebovať?
Zmerajte dĺžku a šírku miestnosti (m). Pokiaľ máte miestnosť nepravidelného tvaru, napr. s výklenkami pri oknách, rozdeľte ju na menšie obdĺžnikové alebo štvorcové časti a pre jednoduchší výpočet vypočítajte plochu každej zvlášť. Následne spočítajte celkovú plochu.
Plocha miestnosti (m2) = šírka x dĺžka v metroch.
Kvôli rezaniu a možným chybám pri inštalácii je potrebné počítať aj s určitou rezervou. Pri bežných miestnostiach počítajte s 5% navyše, pri miestnostiach s náročnejšou pokládkou (napr. veľa uhlov) pridajte navyše 10%. Výpočet je teda nasledovný:
Celkova potrebná plocha s rezervou 10% = Plocha miestnosti v m2 x 1,1
Zdroj obrázka: Vesna / stock.adobe.com