Mezonet

Hľadáte netradičné bývanie? Vyskúšajte mezonet…

Redakcia - 20. mája 2019 - 8604. zobrazení

Túžite po priestrannom a „vzdušnom“ bývaní? Ak áno, potom vaše túžby môže uspokojiť priestranný byt alebo rodinný dom. A čo by ste povedali na niečo medzi priestranným bytom a rodinným domom? Na mysli máme netradičné bývanie v podkroví, resp. v mezonetoch.

Ako sa býva v mezonete?

V súčasnosti veľký architektonický boom zažívajú mezonetové byty. Ide o atypické bývanie, ktoré zlučuje výhody bývania v rodinnom dome a byte. Mezonetové byty môžete nájsť vo väčšine bytových domoch. Mezonet vznikne tak, že schodišťom sa spoja dva byty nad sebou, takže sa v podstate jedná o dvojpodlažný byt. Vďaka spojeniu dvoch bytov nad sebou máte možnosť užívať tak prízemie ako aj poschodie. Takéto dispozičné riešenie otvára nové možnosti ako využiť celkový priestor mezonetového bytu.

Mezonetový byt

Mezonet a jeho usporiadanie

Nakoľko je mezonet od klasických bytov odlišný, má aj odlišné dispozičné riešenie obytných miestností. Vo väčšine prípadov sa na prízemí nachádzajú miestnosti, ktoré sú viac spoločensky využívané ako napríklad kuchyňa, jedáleň a obývacia izba. Naopak, na poschodí sú izby určené na oddych a väčšie súkromie ako spálňa a detská izba.

Mezonet

Čo je dominantou mezonetu?

Za dominantnú časť mezonetového bytu je chápané schodište, ktoré spája obidve podlažia. Ak máte radi interiérový dizajn a ste typ človeka, ktorý si potrpí na estetiku, potom pred sebou máte úžasnú príležitosť ako popustiť uzdu svojím predstavám a vytvoriť schodište, ktoré pritiahne pohľady všetkých návštev, rodiny i priateľov.

Mezonet - schodište

Mezonet a jeho výhody

Nezvyčajné dispozičné riešenie mezonetových bytov so sebou prináša množstvo výhod. Asi tou najdôležitejšou je, že majiteľ mezonetu má možnosť užívať väčšiu podlahovú plochu ako pri klasickom byte. Ďalšou výhodou je „vzdušnosť“ a presvetlenie bytu, nakoľko máte k dispozícií množstvo strešných okien.

Spodná časť mezonetových bytov je vo väčšine prípadov spojená, čo má za následok, že priestory sa nám zdajú väčšie a priestrannejšie. Okrem toho býva súčasťou mezonetu aj veľká terasa, ktorú môžete využívať na rôzne posedenia, ale aj ako náhradu za záhradu.

Moderné zariadenie podkrovie - viac svetla v podkroví

Mezonety sú považované za ideálny spôsob bývania najmä pre mladých ľudí. Mezonetové byty sú menej vhodnými pre staršie osoby, ktoré majú problémy s pohyblivosťou, nakoľko počas dňa musíte niekoľkokrát prekonať schodište. Ak túžite po modernom a nevšednom bývaní, mezonet je pre vás ideálnym riešením…

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články