Viac svetla v podkroví

Viac svetla v podkroví

Redakcia - 24. mája 2013 - 3038. zobrazení

V minulosti boli zväčša v podkrovných priestoroch povaly plné haraburdia, či množstva holubov. Dnes sa tieto priestory prestavali na podkrovné byty, alebo izby.

Keďže človek potrebuje svetlo ku svojej duševnej pohode, s nasťahovaním ľudí do podkrovia prišla i nutnosť zväčšiť a skvalitniť strešné okná a presvetliť tento priestor. A to sa vďaka strešným oknám aj skvele podarilo, pretože takto umiestnené okná sú kolmo na slnko a slnečné lúče tak kvôli ním vnikajú priamo do izby. O to lepšie, ak sú okná orientované na juh a doprajú izbám viac svetla po celý deň.

stare-podkrovie

Výhodou strešných okien je, že sa dajú použiť prakticky do ktoréhokoľvek typu strechy, či už do oblúkovej, alebo rovnej a ich osadenie nieje zložitejšie ako osadenie ´obyčajného´ okna. Pri okne v podkroví je takmer nutnosťou nainštalovať žalúzie, či rolety, pretože priame slnečné svetlo je síce výhodou, ale práve sklon strešných okien neumožňuje inštaláciu klasických závesov a slnko v letných mesiacoch, ktoré svieti po celý deň priamo do izby môže byť nepríjemné.

stresne-okna-strechy

Dnes sú v móde stále väčšie priestory striech, ktoré sú zastavané strešnými oknami a uprednostňuje sa skôr niekoľko okien vedľa seba ako jedno veľké. Platí zásada, že čím nižší je sklon strechy tým väčšie, respektíve dlhšie okno by sa malo osadiť, aby boli podkrovné priestory lepšie presvetlené. Pokiaľ to architektonické možnosti dovoľujú, okná by mali byť od zeme v takej výške, aby sa z nich dalo vidieť i posediačky.

ake-stresne-okno

Osadenie strešných okien ovplyvňuje množstvo elementov, či už je to typ strechy, alebo veľkosť, tvar a rozloha podkrovného priestoru. Ideálnym riešením na dostatok svetla v podkroví je dať strešné okná z niekoľkých strán, aby denné svetlo prenikalo čo najrovnomernejšie.

Potom si už len treba dávať pozor, aby do otvoreného okna omylom nevletel holub v spomienkach na staré dobré časy.

Text: Fashirek

  • Kategórie

Podobné články