Osádzanie strešných okien

Viac svetla v podkroví

Redakcia - 7. apríla 2019 - 5932. zobrazení

Keďže každý človek potrebuje dostatok svetla ku svojej duševnej pohode, so začatím bývania ľudí v podkroví prišla aj nutnosť zväčšiť a skvalitniť strešné okná a presvetliť tak tento priestor. Vďaka strešným oknám sa to podarilo, a to najmä preto, že sú umiestnené kolmo na Slnko a slnečné lúče tak vnikajú priamo do podkrovia. Ideálnym riešením je, ak sú strešné okná orientované na juh, doprajú vám totižto viac svetla v podkroví po celý deň.

Strešné okná v podkroví - viac svetla v podkroví

Aké sú výhody strešných okien?

Výhodou strešných okien je, že sa dajú použiť prakticky na akýkoľvek typ strechy. Či už je to oblúkový alebo rovný typ strechy, osadenie strešných okien nieje zložitejšie ako osadenie „obyčajného“ okna. Pri všetkých strešných oknách je takmer nutnosťou nainštalovať žalúzie, prípadne rolety. Priame slnečné svetlo je síce výhodou, ale práve sklon strešných okien neumožňuje inštaláciu klasických závesov. Slnko, ktoré svieti v letných mesiacoch po celý deň priamo do podkrovia je nepríjemné.

Viac svetla v podkroví vďaka strešným oknám

Viac svetla v podkroví alebo aký zvoliť počet strešných okien?

Pri plánovaní rozmiestnenia strešných okien v podkroví sa odporúča umiestniť skôr niekoľko strešných okien vedľa seba, poprípade nad seba, než zvoliť len jedno veľké strešné okno. Platí zásada, že čím nižší je sklon strechy tým väčšie, resp. dlhšie okno by sa malo osadiť, aby boli podkrovné priestory lepšie presvetlené. Strešné okná by mali byť umiestnené v takej výške, aby sa z nich dalo vidieť i posediačky.

VELUX Rímske rolety na strešné okná

Netreba však zabúdať na to, že veľkosť „presklenej plochy“ v podkroví by mala byť minimálne 10% z podlahovej plochy podkrovia. Umiestnenie strešných okien ovplyvňuje množstvo faktorov, napr. veľkosť, tvar a rozloha podkrovného priestoru. Ideálnym riešením ako docieliť viac svetla v podkroví je umiestnenie strešných okien z niekoľkých rôznych strán.

Náš TIP na obľúbené tienidlá strešných okien

Rolety

Rímske rolety

Žalúzie

Roleta - viac svetla v podkroví
Hodnotenie

Cena: od 49.30 €

Rímska roleta - viac svetla v podkroví
Hodnotenie

Cena: od 80.75 €

Žalúzie - viac svetla v podkroví
Hodnotenie

Cena: od 80.75 €

Nezabudnite na vetranie a viac svetla v podkroví!

Pri projektovaní strešných okien v podkroví myslite aj na vetranie, ktoré zamedzí vzniku kondenzácie pri vysokej vlhkosti vzduchu.

Moderné zariadenie podkrovie - viac svetla v podkroví

Optimálnym riešením je vytvorenie tzv. komínového efektu, to znamená, že by ste mali naplánovať umiestnenie strešných okien v rôznej výške, tj. vyššie aj nižšie, čo bude mať za následok to, že sa podkrovie rýchlo vyvetrá, pričom sa vzduch v podkroví príliš neochladí.

Text: Fashirek

  • Kategórie

Podobné články