Saunovanie

Je lepšia klasická fínska sauna alebo infrasauna?

Reklamný článok - 6. apríla 2023 - 1057. zobrazení

Uvažujete o obstaraní vlastnej domácej sauny? Saunovanie je známe po stáročia a má mnoho pozitívnych účinkov na naše zdravie aj psychickú pohodu. Aký typ sauny si vybrať a v čom spočívajú výhody a nevýhody dvoch najznámejších typov – fínskej sauny a infrasauny?

Stanovte si priority

Ani fínska, ani infrasauna nepatria k najlacnejším zariadeniam. Je preto veľmi dôležité, aby ste sa pred nákupom riadne zamysleli, čo od svojho domáceho wellness pomocníka vyžadujete. Je pre vás dôležitejšia relaxácia alebo chcete využiť aj terapeutické liečebné účinky saunovania? Máte radi rituály alebo dávate prednosť jednoduchej obsluhe? Možností je veľa a záleží len na vás, čomu dáte prednosť.

Máte so saunovaním skúsenosti?

Vyskúšali ste fínsku aj infrasaunu? Niektorí ľudia majú s klasickou fínskou saunou zlé skúsenosti a infrasaunám preto ani nechcú dávať šancu. Ako si ale povieme nižšie, princíp fungovania oboch typov sáun je veľmi odlišný. A práve infrasauny sú ideálnym riešením pre tých, ktorí si chcú vychutnať pozitívne účinky saunovania, ale pobyt v klasickej saune im nerobí dobre.

Ako veľmi je pre vás dôležitá cena sauny?

Ako prvé sa najskôr budete pozerať na cenu zaobstarávanej sauny. Nenechajte sa ale nalákať na príliš nízku cenu, ani sa nenechajte odradiť vyššou finančnou hodnotou značkových sáun. Myslite na to, že si kupujete niečo, čo by vám malo vydržať naozaj dlho, ideálne aj niekoľko desiatok rokov, a že za kvalitu sa platí. Obstarávacia cena by pre vás teda nemala byť na prvom mieste a pokiaľ máte obmedzený rozpočet, radšej si ešte chvíľu počkajte a našetrite na naozaj kvalitnú saunu, ktorá vám bude robiť radosť.

Sauna

Všímajte si tiež prevádzkové náklady

Vyššie sme hovorili o cene, za ktorú môžete saunu zaobstarať. Tá sa odvíja od toho, akú veľkú saunu chceme a ako by mala byť vybavená. Všeobecne sa dá povedať, že obstarávacia cena je pri fínskej saune o niečo nižšia ako pri infrasaune. Oveľa viac by vás ale mali zaujímať náklady na prevádzku sauny. Fínske sauny všeobecne spotrebúvajú veľké množstvo elektrickej energie. Doba potrebná na nahriatie fínskej sauny je spravidla o kus dlhšia, ako napríklad u infrasauny pre dvoch. Oproti fínskym saunám sú infrasauny šetrnejšie – k vašej peňaženke aj životnému prostrediu. Rozdiely medzi prevádzkovými nákladmi môžu byť naozaj veľké a to, čo ste pri obstaraní fínskej sauny ušetrili, doplatíte v priebehu rokov za jej používanie.

Jednoduchá obsluha je základ

Domáce wellness by malo byť o pokoji, odpočinku, relaxácii a uvoľnení nahromadeného stresu. Asi nechcete po náročnom dni ešte hodinu nastavovať svoju saunu a čakať, kým sa nahreje. Práve dlhá doba nahrievania je jedným z najväčších záporov fínskych sáun. Oproti tomu infrasauna je na použitie pripravená už za 15 minút, pretože pracuje s oveľa nižšími teplotami a predovšetkým s úplne inou technológiou. Všetko potrebné si nastavíte na digitálnom displeji a ďalej sa nemusíte o nič starať. Pri fínskej saune je udržiavanie teploty vo vnútri v kabíne na vás, v infrasaune sa o to postará sauna sama.

Rozdiel v teplotách je zásadný

Teploty vo fínskej saune môžu dosahovať až 100°C. Práve príliš vysoké teploty sú častým dôvodom, prečo ľudia neradi používajú fínske sauny. Seniori, malé deti či ľudia so srdcovými alebo dýchacími ťažkosťami dokonca fínske sauny používať nemôžu. Infrasauny ale pracujú s teplotami dvakrát nižšími. Sú preto úplne bezpečné pre malé deti, seniorov či pre tehotné ženy. Ak máte nejaké zdravotné problémy, informujte sa na prípadné obmedzenia pri používaní sauny u svojho lekára.

Infrasauna

Rozdiel medzi potením vody a potením tuku

Pri vystavení vyšším teplotám sa z nášho tela vyplavuje v podobe potu voda – to sa deje pri saunovaní v klasickej fínskej saune. Infrasauna využívajúca infražiarenie a nižšie teploty, ale prispieva tomu, že v nej potíme tuk. Počas saunovania v infrasaune tak spaľujete kalórie (a nie málo – za hodinu môžete spáliť až 600 kcal !), ale vďaka poteniu tuku dochádza v infrasaune aj k hĺbkovej detoxikácii. Pri nej sú z tela vyplavované nahromadené škodlivé látky ako ťažké kovy alebo cholesterol a ďalšie. Tento efekt má množstvo blahodárnych účinkov na zdravie, ako aj na vzhľad pokožky a pleti.

Fínska vs. infrasauna

Saunovanie vo fínskej saune má celý rad výhod – potenie pri vyšších teplotách zlepšuje činnosť mazových žliaz, zvýšené prehriatie spôsobuje zvýšené prekrvenie, čo môže viesť k zlepšeniu pohyblivosti svalov a kĺbov, spolu s potom sú odstraňované odpadové látky z podkožia, dochádza k zužovaniu a následnému roztiahnutiu ciev, čo zvyšuje ich pružnosť a v neposlednom rade sú vo fínskej saune dostatočne prekrvené končatiny, koža i mozog, čo zlepšuje ich zdravie a funkčnosť.

Infražiarenie v infrasaune zase detoxikuje telo hĺbkovo, pomáha zmierňovať bolesť, a tiež aj stuhnutosť svalov, kĺbov či šliach, posilňuje imunitný systém, urýchľuje metabolizmus a podporuje chudnutie, zlepšuje kvalitu pokožky a pomáha s ekzémami, akné, lupienkou či celulitídou, pretože nižšie teploty sú príjemnejšie, lepšie sa v nej dýcha, nič nás tu nevyrušuje a môžeme sa pokojne oddať relaxácii a odpočinku.

Nechajte rozhodnúť svoje telo

Stále si nie ste istí, pre akú saunu sa rozhodnúť? Zverte finálne rozhodnutie svojej koži. Nájdite si predajcu, ktorý vám umožní vyskúšať si rôzne sauny a na vlastnej koži spoznať ich účinky. Jedným z takých je aj WELLDO, v ktorého showroome si môžete vyskúšať a vzájomne porovnať rôzne infrasauny tých najlepších výrobcov súčasnosti. To všetko s profesionálnym výkladom a poradenstvom, vďaka ktorému dostanete všetky informácie potrebné pre správne rozhodnutie.

Zdroj obrázkov: www.shutterstock.com

  • Kategórie

Podobné články