Bromélia

Ako sa pestuje exotická bromélia?

Redakcia - 1. októbra 2020 - 17004. zobrazení

Za exotikou nemusíme cestovať tisícky kilometrov. Vďaka vybraným druhom rastlín si k nám nájde cestu sama. Jednou z takýchto krások, ktorá dokáže vniesť do domácnosti skutočné exotické osvieženie, je bromélia.

Aj keď bromélia u nás nepatrí medzi najpestovanejšie exotické rastliny, mnohí pestovatelia na ňu nedajú dopustiť. Rastlinka s neprehliadnuteľným vzhľadom, ktorá k nám prišla z ďalekých dažďových pralesov, sa totiž veľmi rýchlo udomácnila v tunajších podmienkach. V súčasnosti tak zdobí jednotlivé miestnosti v bytoch, rodinných domoch či kanceláriách.

Bromélia

Čím je bromélia charakteristická?

  • V súčasnosti je známych až okolo 3000 druhov bromélií.
  • Listy bromélie vyrastajú v rôznych tvaroch a sú sfarbené rôznymi odtieňmi.
  • Najčastejší tvar tvorený listami sú ružice, z ktorých vyrastajú kvetinové hlávky.
  • Kvety sú sfarbené rôzne, najviac druhov však disponuje červeným odtieňom.
  • Viaceré druhy rastú v dažďových pralesoch uchytené na konároch v korunách stromov.
Oranžová bromélia

U nás sa bromélia pestuje ako izbový kvet

Kým v tropických krajinách sa bromélia vyskytuje vo voľnej prírode, u nás je pestovaná skôr ako izbová rastlina. Vďaka optimálnym bytovým podmienkam vydrží zdravá a krásna po celý rok, čo je ďalší dôvod, prečo ju pestovatelia izbových rastlín obľubujú. Navyše, jej pestovanie vyžaduje minimálnu starostlivosť, za ktorú sa odvďačí atraktívnymi kvetmi rôznych odtieňov od červenej cez oranžovú až po rôzne variácie ružovej.

Kalanchoe: Pestovanie exotickej krásky v byte

Poznáte kalanchoe? Exotická izbová rastlina pochádzajúca z Afriky, skrášľuje čoraz viac interiérov. Akú starostlivosť kalanchoe vyžaduje?

Kalanchoe

Podmienky na pestovanie bromélie

Poloha

Umiestnenie bromélie je potrebné prispôsobiť nárokom vyplývajúcim z jej pôvodu. Jedným z nich je poloha na mieste, kde je dostatok denného svetla. Rastlina však nesmie byť na priamom slnku, ktoré by ju mohlo spáliť.

Teplota

S tropickým pôvodom súvisia aj nároky bromélie na teplotu prostredia, v ktorom je posadená. Ak ju pestujeme doma v kvetináči, teplota v danej miestnosti by sa mala držať nad úrovňou 20 °C.

Typ pôdy

Bromélia sa cíti najlepšie v mierne kyslej pôde, ktorá je dobre priepustná. Keďže zemina špeciálne určená na pestovanie tejto exotickej rastliny sa u nás zháňa pomerne ťažšie, použiť môžete substrát na orchidey.

Bromélia - sadenie

Ako sa o broméliu v byte starať?

Zálievka

Žiadna rastlina s pôvodom v dažďových pralesoch nepohrdne dostatkom vlahy. Prehnané polievanie je však na škodu. Korienky bromélie by mohli začať hniť, takže polievať ju stačí raz za 2 až 3 dni, prípadne vždy, keď je pôda na dotyk suchá.

Hnojenie

Preháňať by sme to nemali ani s hnojivom. Mnohí pestovatelia odporúčajú hnojiť častejšie, no v polovičných dávkach, najlepšie tekutými hnojivami. Bromélia je totiž citlivá na príliš veľký obsah živín.

Množenie

Správny čas na rozmnožovanie bromélie je počas obdobia rozkvetu. Množenie prebieha odstrihnutím nových výhonkov, ktoré vznikajú pri kvitnutí farebnej ružice materskej rastliny. Odstrihnuté výhonky sa následne zakorenia v novom kvetináči s navlhčenou pôdou, ideálne v miestnosti, kde je teplota aspoň 24 °C.

Ako pestovať broméliu

Pred čím treba broméliu chrániť?

Škodcovia veľmi bromélie nevyhľadávajú. Výnimočne sa môžu objaviť vošky alebo roztoče, na ktoré účinkuje kvalitný postrek alebo tzv. insekticídne mydlo. Bromélia je celkom odolná aj voči vybraným chorobám kvetov. Väčšinu problémov jej spôsobujú skôr nevhodné podmienky, najmä zlá poloha, nedostatok svetla či nízka teplota v izbe, kde ju pestujeme. Na tie môžeme doplatiť jej hnilobou alebo rýchlym uschýnaním a následným opadávaním listov.

Zaujímavosť na záver…

Bromélia kvitne iba raz za celý svoj život. Na jej rozkvet si dokonca musíme počkať 3 až 4 roky. Unikátnou ju robí aj okamžitý rast novej bromélie hneď po uhynutí materskej rastliny.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články