Potosovec

Potosovec: Nenáročná izbová liana s praktickým úžitkom

Redakcia - 2. októbra 2022 - 3496. zobrazení

U nás ho poznáme pod prívlastkom divý Jano, vo svete je známy ako diabolský brečtan alebo zlatý potos. Už samotné ľudové názvy napovedajú, čo je potosovec za rastlinu. Menšia izbová liana sa hodí do každej domácnosti, v ktorej sú vítané ťahavé a popínavé druhy. Epipremnum, ako znie latinský názov obľúbenej bytovej trvalky, patrí medzi najkrajšie rastliny tohto typu.

Z východoázijskej liany izbová rastlina

Potosovec pôvodne neplnil funkciu izbovej rastliny. Tou sa stal až po privezení jednotlivých druhov do Európy, kde sa prispôsobil miestnym podmienkam a adaptoval sa na pestovanie vo vnútorných priestoroch. Predurčuje ho k tomu plazivý spôsob rastu, vďaka ktorému je akousi interiérovou alternatívou k brečtanu. Túto estetickú funkciu mu umožňuje plniť jeho vzhľad, ktorý z neho robí menšiu lianu. Tou je v pôvodných končinách čínskych a východoázijských lesov dodnes. V našich zemepisných šírkach je jeho úloha iná. Spája sa najmä s pestovaním v interiéroch (nielen) za účelom skrášlenia bytov a domov.

Nenáročná rastlina s praktickým úžitkom

Potosovec má u nás bohatú tradíciu a už niekoľko desaťročí patrí medzi najvyhľadávanejšie izbové rastliny. Populárnym ho nerobí iba pôvabný ťahavý vzhľad so sýtozeleným sfarbením. Srdcia pestovateľov interiérových druhov si získal aj nenáročnosťou, odolnosťou a úžitkom pre domácnosť aj obyvateľov, ktorí v nej žijú. Dokáže rásť rýchlo, pričom k rýchlemu rastu potrebuje iba základnú starostlivosť. Za tú sa odvďačí dobrou kondíciou, ktorá mu zabezpečí dlhovekosť. Počas dlhých rokov života skrášľuje interiér a popritom pomáha čistiť ovzdušie v domácnosti.

Ako potosovec vyzerá a čím je typický?

  • Ťahavá rastlina môže mať dĺžku až 20 metrov.
  • Vo voľnej prírode sa šplhá po kmeni stromov.
  • V domácich podmienkach má len pár metrov.
  • Veľké sýtozelené listy mávajú srdcovitý tvar.
  • Ich veľkosť dosahuje okolo 20-40 centimetrov.
  • Na povrchu sa objavujú žlté alebo biele fľaky.
  • Sfarbenie fľakov záleží od konkrétneho druhu.
Potosovec škvrnitý

Najčastejšie pestované druhy potosovca

Potosovec zlatý

Najznámejší spomedzi 20 známych druhov patriacich do tohto rodu je vyhľadávaný najmä kvôli svojmu sfarbeniu. Zelené srdcovité listy s veľkosťou viac ako 10 až 20 centimetrov zdobia výrazné žlté škvrny so zlatistým odtieňom. V staršom veku nadobúdajú kožovitý charakter, ktorý zvýrazňuje ich sýtozelený vzhľad.

Potosovec škvrnitý

Medzi najviac pestované druhy patrí aj potosovec škvrnitý. Ten vyžaduje vlhšie a teplejšie prostredie, no pri správnej starostlivosti sa mu bude dariť aj v tunajších domácnostiach. Na rozdiel od prvého z dvojice uvedených druhov má na listoch biele fľaky. Veľkosť listov na rastline pestovanej v interiéri dosahuje podobnú veľkosť ako listy potosovca zlatého.

Kde v domácnosti pestovať potosovec?

Oba najčastejšie pestované druhy sú vhodnou živou dekoráciou rôznych miest v domácnosti. Ťahavý spôsob rastu z nich robí rastliny vhodné na vyššie umiestnené poličky alebo na vrch skríň, z ktorých budú ovísať zelené listy s výraznými farebnými fľakmi. Potosovec vynikne aj na podlahe, napríklad v okrajovej časti izby, no vždy s dostatkom voľného priestoru, aby sa mohol plaziť a rozpínať. Pestovaný môže byť ako samostatný okrasný solitér aj ako súčasť kombinácie viacerých druhov pestovaných vedľa seba.

Optimálne podmienky na pestovanie

Poloha

Potosovec bude prosperovať na svetlom aj tienistom stanovišti. Najviac sa mu darí v polotieni, v zime ocení polohu na priamom slnku. Izba, v ktorej sa pestuje, by nemala byť suchá. Rastlina uprednostní vyššiu vlhkosť vzduchu, ktorá jej nahradí podmienky, aké by mala v krajinách pôvodného výskytu.

Zemina

Všetky druhy potosovca pestované ako izbové rastliny si potrpia na výživnú hlinitú zeminu. Na pestovanie je vhodný substrát pre izbové rastliny. Do toho sa môže pridať trochu rašeliny, ktorá prispeje k tomu, aby použitý substrát dokázal udržať viac vlahy.

Teplota

Potosovec nemá rád teplotné výkyvy. Teplota v miestnosti by mala byť čo najviac vyvážená. Optimálna teplota sa pohybuje na úrovni od 16 do 18 °C. Rovnaká by mala byť aj v zimnom období, kedy budú rastlinu umiestnenú blízko okna ohrievať prenikajúce slnečné lúče.

Potosovec

Správna starostlivosť o potosovec

Zálievka

Každý potosovec má rád vodu a vlhkosť. Pôda v kvetináči by nemala byť nikdy úplne suchá. Rastlinu je potrebné polievať v pravidelných intervaloch, najlepšie vlažnou a odstátou vodou. Od jari do jesene sa môže polievať raz za 3-7 dní, v zime sa tieto intervaly predĺžia na 7-10 dní.

Hnojenie

Potosovec potrebuje k zdravému rastu dostatok výživných látok. Tie získa z kvalitného organického hnojiva, ktoré je potrebné aplikovať niekoľkokrát od jari do jesene. Aplikovať sa môže vo forme tekutej zálievky alebo formou tyčiniek. V zime sa rastlina vôbec nehnojí.

Strihanie

Plazivý spôsob rastu vyžaduje pravidelný strih. Aby bola rastlina pôvabná a nerástla bujným spôsobom, musí sa aspoň raz alebo dvakrát za rok zastrihnúť. Strih nemá iba okrasnú funkciu. Slúži aj ako procedúra podporujúca zdravie rastliny, ktorá sa zastriháva vždy na jar. Ďalšie rezy sa môžu vykonať od konca leta do konca jesene.

Ako sa dá potosovec rozmnožovať?

Odstrihnuté výhonky nemusia končiť v koši. Použiť sa dajú pri množení rastliny. To prebieha formou delenia odrezkov. Na rozmnožovanie sú vhodné buď stonkové odrezky, ktoré majú 2-3 listy, alebo vrcholové odrezky. V oboch prípadoch sa dajú do nádoby s vodou, v ktorej sa nechajú dovtedy, kým korene nebudú dlhé aspoň 5 centimetrov. Po dosiahnutí tejto dĺžky sa odrezky presadia do pôdy. Do tej môžu byť zasadené aj hneď po odstrihnutí. V takom prípade vyžadujú viac starostlivosti. Musia byť pravidelne polievané, aby bola zemina neustále vlhká a tým podporovala rýchle zakorenenie. To urobí rastlinu zdravšou a silnejšou, vďaka čomu bude lepšie odolávať chorobám.

Aké choroby ohrozujú potosovec?

Zdravá a vitálna rastlina nie je náchylná na choroby. Len výnimočne ju napádajú škodcovia, najmä vošky, ktoré sa z listov dajú odstrániť pomocou navlhčenej handričky. Omnoho väčšou hrozbou je nesprávna starostlivosť, v dôsledku ktorej sa môžu poškodiť listy, stonka alebo aj celá rastlina. Hrozí to najmä pri jej prechladnutí, po ktorom môže dôjsť k hnilobe. Hniloba ju ohrozuje aj pri prelievaní alebo prehnojení. Problémom býva aj sucho a nedostatok vlahy, čo končí zhnednutím, v horšom prípade až uschnutím listov.

Šeflera: Elegantný izbový stromček s exotickým vzhľadom

Viete, ako sa pestuje šeflera? Čím je táto rastlina výnimočná? Ako často šefleru hnojiť a zalievať? Šeflera by sa mala strihať minimálne…

Šeflera - izbová rastlina

Potosovec čistí vzduch v interiéri

Udržiavanie rastliny vo vynikajúcej kondícii a v 100 % zdravotnom stave nemá význam len kvôli estetickej funkcii. Zdravý potosovec plní aj praktickú úlohu, ktorou je čistenie vzduchu v domácnosti. Podľa výskumov NASA sa jedná o jednu z 10 najlepších „rastlinných čističiek“ ovzdušia v domácnostiach. V prípade vybraných druhov potosovca bola zmienená najmä ich schopnosť pohlcovať benzén a formaldehyd, v menšej miere aj iné druhy toxínov prítomných vo vzduchu.

Na jednej strane nás potosovec škodlivín zbavuje, na strane druhej je zdrojom nebezpečných látok. Tie sa nachádzajú vo všetkých častiach rastliny. Jedovaté látky v listoch aj v stonke síce nie sú pre človeka smrteľne nebezpečné, no priamy kontakt s nimi môže vyústiť do vážnejších zdravotných komplikácií. Tým sa dá vyhnúť umiestnením kvetináča na miesto, ktoré nie je v dosahu detí a domácich zvierat.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články