Monstera

Ako sa pestuje monstera a ktoré druhy sú „naj“?

Redakcia - 13. apríla 2021 - 11543. zobrazení

Objavuje sa skoro po celom svete. Nechýba ani v našich interiéroch, či už v príbytkoch, v kanceláriách, v školách alebo vo verejných priestoroch. V tých sa monstera pestuje už niekoľko desaťročí, pričom jej popularita vôbec neklesá, práve naopak. Príchod nových druhov a šľachtenie rôznych hybridov zvyšuje záujem o túto vysokú krásku ešte viac.

Obrovskú popularitu si monstera nezískala náhodou. Majitelia bytov, domov a kancelárií po nej siahajú z viacerých dôvodov. K tým hlavným patrí jej nenáročnosť a maximálna odolnosť voči škodcom a chorobám. To rastline pomáha k dlhej trvácnosti, ktorá je dôležitá z hľadiska jej okrasnej funkcie. Monstera je totiž najkrajšia po niekoľkých rokoch pestovania, kedy sa na listoch vytvárajú rozmanité farebné kresby a elegantné zárezy známe ako perforácie.

Monstera - listy

Monstera prišla z latinskoamerických trópov

Vysoká kráska s robustnými listami prešla dlhú cestu, kým sa dostala do interiérov v našich zemepisných šírkach. Privezená bola až z Latinskej Ameriky, kde rastie už pár storočí. Krajín pôvodu je vzhľadom na viac ako 50 známych druhov patriacich do rodu monstera niekoľko. Tie najobľúbenejšie druhy pochádzajú z tropických dažďových pralesov v Peru a v Ekvádore. Niekoľko druhov má pôvodný domov aj v jednotlivých častiach Mexika, kde takisto rastú vo voľnej prírode.

Monstera v domácich tropických podmienkach

  • Výška monstery rastúcej v dažďovom pralese môže byť 20 až 30 m.
  • Rastlina sa pýši obrovskými listami, ktorých dĺžka dosahuje až 2 m.
  • Rastie popínavým spôsobom, ťahá sa okolo stromov a iných rastlín.
  • Stromy a iné rastliny sa jej pri popínavom raste nahor stávajú oporou.
  • Monstere sa vo voľnej prírode darí hlavne v blízkosti vodných tokov.
  • Viaceré druhy obľubujú nadmorskú výšku nad 1000 až 1500 m. n. m..

Niektoré druhy sa pestujú ako izbové rastliny

Tropické podmienky, aké majú monstery vo voľnej prírode, nie sú týmto rastlinám dopriate vo viacerých štátoch, kde sú neodmysliteľnou súčasťou zoznamu pestovaných druhov. Týka sa to aj tunajších domácností, v ktorých sa pestujú ako izbové rastliny. Vhodné na interiérové pestovanie sú viaceré druhy, ktoré sa vyznačujú skvelou schopnosťou aklimatizácie. V bytoch a v domoch sú, samozrejme, výrazne menšie a dožívajú sa podstatne menej rokov. Prevažne dorastajú do výšky 2 až 3 metrov a v niektorých prípadoch sú typické inými odtieňmi listov.

Monstera v kvetináči

Ktoré druhy monstery sú najviac pestované?

Monstera deliciosa

Jedná sa o najznámejší zo všetkých druhov, ktoré sa pestujú ako izbové rastliny. Známy je skôr pod názvom monstera skvelá, ktorý sa odvíja od jej nízkej náročnosti a jednoduchého spôsobu pestovania. Typický je takisto veľkými širokými listami, na ktorých vznikajú perforácie dlhé takmer až po stred listu.

Monstera borsigiana

Podobné perforácie zdobia po niekoľkých rokoch správneho spôsobu pestovania aj listy ďalšieho z najpestovanejších druhov. Okrem dlhších zárezov sú tieto listy známe aj kožovitým lesklým povrchom.

Monstera adansonii

Aj listy rastlín patriacich do tohto druhu bývajú zdobené perforáciami. V tomto prípade sú však trochu iné. Vytvárajú sa vo vnútri listov, takže obvod ostáva celý bez zárezov. Druh bol viackrát využitý aj pri šľachtení nových kultivarov so žltými listami.

Monstera dubia

Jeden z najmenších druhov monstery sa peknými perforáciami pochváliť nemôže. Ako náhradu pestovateľom ponúka atraktívne žlté a strieborné kresby formované po celom povrchu listov.

Monstera standleyana

Perforácie na listoch tohto druhu by zrejme boli skôr na škodu. Ich povrch totiž zdobí unikátne zeleno-biele sfarbenie, aké by ste sotva našli na iných rastlinách. Biela farba tvorí polovicu listu, prípadne nejakú menšiu časť. Nakoľko je povrch listu lesklý, biele sfarbenie vytvára pekný mliečny dojem.

Vybrané druhy ako drahé zberateľské kúsky

Elegantné zárezy, originálne kresby a netypické bielo-zelené sfarbenie listov urobilo monsteru vzácnou zberateľskou rastlinou. Najvášnivejší zberatelia sú za jeden mladý rez vyšľachtených kultivarov ochotní zaplatiť desiatky eur. Príkladom je kultivar half moon s bielou polovičkou listu, ktorého 15 až 20-centimetrový rez dražili od 90 €. Podobných vyšľachtených druhov je viacero. Šľachtia a následne sa dražia hlavne vo Veľkej Británii či v USA, kde sa domácnosti so vzácnymi druhmi izbových rastlín stávajú vecou prestíže. Takéto drahé zberateľské kúsky sa však zatiaľ neobjavujú medzi najviac pestovanými druhmi.

Monstera adansonii

Kde v byte a dome sa dá monstera pestovať?

  • Na stole uprostred miestnosti.
  • Na zemi hneď vedľa sedačky.
  • Ako živá dekorácia v kúpeľni.
  • Kdekoľvek v izbe ďalej od okna.
  • Ako doplnok do tmavšej chodby.

Optimálne podmienky na pestovanie monstery

Svetlo

Monstera rastie vo voľnej prírode uprostred hustej vegetácie, väčšinou bez priameho slnečného svetla. Zvyk na tienisté miesta s trochou nepriameho svetla si priniesla aj k nám, čo jej umožňuje ozdobiť aj menej osvetlené miestnosti. Rásť bude aj v tmavých chodbách alebo v kúpeľniach bez okna, no v takom prípade hrozí, že sa na jej listoch nebudú vytvárať žiadne perforácie.

Teplota

Optimálna úroveň teploty v miestnosti, kde sa monstera pestuje, závisí od ročného obdobia. S výnimkou zimy by ste jej mali dopriať minimálne 20 °C. Nakoľko je dostatočne teplomilná, pri dostatočnej zálievke bez problémov zvládne aj teploty na úrovni od 25 do 30 °C. V priebehu zimy môžu trochu klesnúť, no najmenej na 10 až 15 °C. Nižšie teploty môžu byť pre jej zdravotný stav a schopnosť prečkať dlhú a chladnú zimu rizikové.

Vlhkosť vzduchu

Pôvod v latinskoamerických dažďových pralesoch má za následok, že každá monstera bez ohľadu na druh ocení vyššiu vlhkosť vzduchu. Dosahovať by mala aspoň 40 %. Ideálne bude, ak ju budete udržiavať na úrovni okolo 50 až 60 %. Rastlina však prežije aj v miestnostiach so suchším vzduchom. Ak ho budete pravidelne zvlhčovať rozprašovačom a občas pokropíte listy odstátou vodou, môžete sa spoľahnúť na jej zdravý rast.

Aká pôda bude pre monsteru najlepšou voľbou?

Výber pôdy je pri výsadbe monstery samostatnou kapitolou. Rastlina síce nemá na typ zeminy vysoké nároky, no výber vhodného substrátu s optimálnym pH jej rastu dosť pomôže. Zemina by mala byť dostatočne priepustná, aby sa k rastline dostalo čo najviac živín. Tie bude čerpať z dobre pohnojenej pôdy s pH od 5,5 do 6,5. Nároky na takúto mierne kyslú pôdu splní bežný záhradnícky substrát, do ktorého môžete primiešať rašelinu. Zemina môže obsahovať perlit alebo nadrvenú brezovú kôru, ktorá zvýši jej celkovú priepustnosť.

Monstera

Správna starostlivosť o izbové druhy monstery

Zálievka

Na dno kvetináča sa pred prípravou substrátu odporúča vyhĺbiť drenážne otvory. Cez tie v prípade nadbytočnej zálievky odtečie nespotrebovaná voda, čím sa ochránia korene pred zhnitím v dôsledku prebytku vody. K tomu ale nedôjde, ak rastlinu polejete vždy raz za týždeň, najlepšie odstátou vlažnou vodou.

Hnojenie

Dostatok živín je pre monsteru životne dôležitý. S hnojením to však nepreháňajte, inak by vám mohla monstera veľmi rýchlo rásť, čo môže byť pri rastline dorastajúcej do výšky 2 až 3 m problém. Hnojiť postačí raz, maximálne dvakrát za rok, ideálne kvalitným tekutým hnojivom aplikovaným formou bežnej zálievky.

Strihanie

Rýchly rast monstery môžete trochu pribrzdiť pravidelným zastrihávaním. Strihať môžete vždy, keď monstera presiahne určitú výšku, v akej ju chcete udržiavať. Pri zastrihávaní sa môžete zamerať na najväčšie a najhrubšie časti stoniek alebo na mladšie vrchné listy, ktoré sa následne dajú použiť ako odrezky na rozmnožovanie.

Rozmnožovanie

Množenie pomocou odrezkov je rýchlym a jednoduchým spôsobom, ako mať doma takýchto rastlín viac. List s časťou stonky odstrihnutej tesne pod pukom okamžite zasaďte do menšieho kvetináča s pripraveným substrátom. Zhruba po 4 týždňoch, kedy bude odrezok dobre zakorenený, ho môžete presadiť do väčšieho kvetináča, v ktorom bude až do najbližšieho presádzania.

Presádzanie

K presádzaniu monstery pristupujte v 1 až 3-ročných intervaloch. Ich dĺžka závisí od rýchlosti rastu. Ak sa korene vytláčajú na povrch alebo prerastajú drenážne otvory na dne kvetináča, je čas na presádzanie. Ako obdobie vhodné na takýto krok si zvoľte koniec vegetatívneho odpočinku, ku ktorému dochádza na prelome zimy a jari.

Tradeskancia ako okrasná a praktická rastlina do každého interiéru

Viete, ako sa pestuje obľúbená tradeskancia? Aké druhy tradeskancie poznáme? Ako tradeskanciu rozmnožovať? Tradeskancia je vhodná najmä…

Tradeskancia

Po pár rokoch pestovania rastline doprajte oporu

V rámci starostlivosti o monsteru vás čaká ešte jeden dôležitý krok. Tým je vytvorenie opory, ktorú bude rastlina potrebovať pri dosiahnutí určitej výšky. S jej rastom sa zvyšuje aj jej váha a rozširuje šírka listov, ktoré budú po niekoľkých rokoch pestovania potrebovať pevnú oporu v podobe drevenej alebo kovovej konštrukcie. Po tej sa budú môcť listy monstery ďalej ťahať nahor aj do šírky.

Ak monstere doprajete správnu opateru a vydržíte s ňou niekoľko rokov, časom vás poteší aj spomínanými perforáciami. Tie sa objavujú po 3 až 5 rokoch v závislosti od druhu. Ešte o pár rokov dlhšie trvá čakanie na rozkvet rastliny, ku ktorému však vôbec nemusí prísť. Kvety sa pri izbovom pestovaní objavujú zriedkavo. To isté platí o plodoch.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články