Pestovanie vianočnej ruže po celý rok, nielen na sviatky

Pestovanie vianočnej ruže po celý rok, nielen na sviatky

Redakcia - 6. decembra 2017 - 2173. zobrazení

Jeden zo symbolov Vianoc, živý a voňavý, ktorý nás poteší viac ako umelé dekorácie, je vianočná ruža, známa aj ako vianočná hviezda. Tá síce zdobí interiéry počas sviatkov, no pre mnohých nie je iba sezónnym vianočným kvetom.

Prítomnosť vianočnej ruže si spájame s blížiacimi sa sviatkami, no tento obľúbený spoločník sa o atmosféru v našej domácnosti môže starať celý rok. Stačí vyvrátiť zopár mýtov, ktoré sa šíria okolo jeho pestovania a skúsiť si to naživo. Prečo nie, veď v skutočnosti nejde o typický vianočný kvet. Tým sme ho spravili iba kvôli tvaru hviezdy hodiacej sa k vianočnej nálade.

.Vianočná ruža je názov rastlinky

3 najčastejšie mýty o vianočnej ruži: 

1.Vianočná ruža je názov rastlinkyAk vám v kvetinárstve ponúknu „Prýštec najkrajší,“ no vy tvrdíte, že ide o vianočnú ružu, obaja máte pravdu. Ruža či hviezda je len ľudovým pomenovaním rastlinky s mexickým pôvodom, ktorá sa sem dostala ako jeden z vianočných symbolov.     

2.Kvet sa dá pestovať len cez VianoceĎalším mýtom je, že životnosť ruže končí hneď po sviatkoch. Verte či nie, správny spôsob pestovania vám rastlinku udrží pri živote niekoľko zím.

3.Jediný odtieň listov je červenýMálokedy zahliadnete vianočnú ružu v inej ako červenej farbe. Napriek tomu existujú aj iné odtiene kvetu, ktoré si kupujúci zladia s farbou výzdoby.

Jediný odtieň listov je červený

5 jednoduchých krokov pre celoročné pestovanie vianočnej ruže:

1.Kúpa zdravej rastlinkyRastlinku si vyberajte podľa púčikov. Tie zdravé, neodkvitnuté, sú vždy zelené. Pri jej premiestnení z kvetinárstva domov ju nevystavujte chladu.

2.Ošetrenie po prvej zimePo prvých Vianociach príde odkvitnutie a s tým správny čas na ošetrenie vedúce k trvácnosti. Stačí ju zostrihnúť na 15cm výhonky a umiestnením na denné svetlo (nie priamo na slnko) nechať oddychovať do leta až jesene.

3.Polievanie a hnojeniePočas oddychovania nezabudnite rastlinku polievať, ideálne raz za 10 dní. V 2 až 3-týždňových intervaloch ju pohnojte tekutým hnojivom na zelené rastlinstvo.

4.Jesenná prípravaS ubúdajúcimi teplotami vonku si rastlinka žiada pokoj a slabšie dávky denného svetla. Tie môžete regulovať prikrývaním rastlinky pomocou škatuľky či jemných textílií.

5.Trik na načasovanie sfarbeniaZhruba v polovici októbra ju umiestnite na tmavé miesto, napríklad do skrine, no ďalej ju riadne polievajte. Listy pod vplyvom tmy začnú meniť farbu a po 6 až 7 týždňoch budú v odtieni podľa želania. Už to len načasovať presne na Vianoce.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články