Vianočná ruža

Ako pestovať vianočnú ružu po celý rok?

Redakcia - 24. decembra 2019 - 5499. zobrazení

Jeden z tradičných symbolov Vianoc, živý a voňavý, ktorý vás poteší viac ako rôzne umelé dekorácie je vianočná ruža, ktorú poznáme tiež pod názvom vianočná hviezda alebo Prýštec najkrajší. Vianočná ruža síce zdobí interiéry najmä počas vianočných sviatkov, no pre mnohých to nie je iba „vianočný kvet“.

Vianočná ruža…

Prítomnosť vianočnej ruže v obchodoch a našich domácnostiach si spájame predovšetkým s blížiacimi sa Vianocami. Tento obľúbený kvet sa však o sviatočnú atmosféru v našej domácnosti môže starať celý rok. Stačí len vyvrátiť zopár mýtov, ktoré sa šíria okolo pestovania vianočnej ruže a vyskúšať to.

vianočná ruža

Vianočná ruža a tri najčastejšie mýty

  • Vianočná ruža je originálny názov rastliny - Ak vám v kvetinárstve ponúknu „Prýštec najkrajší“, neľakajte sa. Je to totižto "oficiálny" názov vianočnej ruže. Vianočná ruža či vianočná hviezda je len ľudovým pomenovaním prýšteca najkrajšieho, ktorý má mexický pôvod.
  • Vianočná ruža sa dá pestovať len cez Vianoce - Ďalším mýtom je, že životnosť vianočnej ruže končí ihneď po sviatkoch. Správny spôsob pestovania vám môže predĺžiť životnosť vianočnej ruže na niekoľko zím.
  • Jediný odtieň listov vianočnej ruže je červený - Pravdou je, že málokedy zahliadnete vianočnú ružu v inej ako červenej farbe. Napriek tomu existujú aj iné odtiene listov, ktoré si kupujúci môžu zladiť napr., s farbou ich vianočnej výzdoby. Typickými farbami okrem červenej sú biela, žltá alebo ružová.
prýštec najkrajší

5 jednoduchých krokov na pestovanie vianočnej ruže po celý rok

  • Kúpa zdravej rastlinky – Vianočnú ružu si vyberajte podľa púčikov. Tie zdravé a neodkvitnuté sú vždy zelené. Pri jej premiestnení z kvetinárstva domov ju nevystavujte chladu.
  • Ošetrenie po prvej zime – Po prvých Vianociach príde odkvitnutie a s tým aj správny čas na ošetrenie, ktoré povedie k dlhšej životnosti vianočnej ruže. Stačí ju zostrihnúť na 15cm výhonky, umiestniť na denné svetlo (nie priamo na slnko) a nechať oddychovať do leta až jesene.
  • Polievanie a hnojenie – Počas oddychovania nezabudnite vianočnú ružu pravidelne polievať - ideálne raz za 10 dní. V 2 až 3-týždňových intervaloch ju pohnojte tekutým hnojivom na zelené rastlinstvo.
  • Jesenná príprava – S ubúdajúcimi teplotami vonku si rastlinka žiada pokoj a menšie dávky denného svetla. Tie môžete regulovať prikrývaním pomocou škatuľky či jemných textílií.
  • Trik na správne načasovanie sfarbenia – Zhruba v polovici októbra vianočnú ružu umiestnite na tmavé miesto, napríklad do skrine, no ďalej ju riadne polievajte. Listy pod vplyvom tmy začnú meniť farbu a po 6 až 7 týždňoch budú v odtieni podľa vášho želania.

Vianočná exotika? Aké vianočné rastliny kvitnú počas Vianoc?

Viete, aké vianočné rastliny kvitnú práve počas Vianoc? Poznáte "exotické" vianočné rastliny ako je Ardízia alebo Cyklamen perský?

Vianočná hviezda

Vedeli ste, že?

Mliečna tekutina, ktorá vyteká pri manipulácií alebo presádzaní vianočnej ruže je jedovatá, resp., dráždi pokožku a sliznicu?

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články