Fínska sauna – očista tela i duše

Reklamný článok - 27. novembra 2013 - 5019. zobrazení

Obyvatelia Fínska vedia, prečo majú sauny doma – vďaka ich pravidelnému používaniu sú pokojnejší i zdravší

Saunovanie je nepochybne nesmierne príjemným spôsobom relaxu, ktorý pomôže vypnúť po dni plnom stresu a uvoľní svaly. Táto aktivita založená na zohrievaní tela nad normálnu telesnú teplotu a vlhkosti je zároveň nesmierne prospešná pre zdravie. Samozrejme, treba vedieť, ako na to.

Čo je to fínska sauna?

Vo fínskej saune vyhriatej na 80 až 90 stupňov by ste tradične mali byť nahí. Sedí sa na drevených lavičkách, pričom dôležité sú na kachliach uložené vrelé kamene, na ktoré sa nalieva voda, a tak vzniká para prispievajúca k horúčave. Fíni tiež zvyknú po 10 až 20 minútach, keď už je teplo nepríjemné, skočiť do studeného jazera či bazéna alebo sa jednoducho osprchovať osviežujúcou vodou. Následne sa do sauny vrátia.

Dôkazom zdravotných benefitoch saunovania je jeho kolíska Fínsko. Fínsku saunu má totiž doma takmer každý, keďže obyvatelia tejto severskej krajiny dobre vedia o jej nesporných zdravotných benefitoch. Na Slovensku je domáca sauna skôr nadštandard, ktorí si budú môcť dopriať niektorí obyvatelia karloveského komplexu Byty Villinki.

Nesporné výhody saunovania sú známe každému Fínovi, na Slovensku však, bohužiaľ, nie je až také rozšírené. Preto sme sa rozhodli trošku rozšíriť povedomie o tejto tradícii a dopriať ju ľudom priamo v pohodlí domova,

vysvetlila vedúca predaja a marketingu fínsko-slovenskej spoločnosti YIT Reding Jana Velická.

sauna

Relax i zdravšie telo

Podstatou ozdravných účinkov saunovania je detoxikácia súvisiaca s potením v nadmerne teplom prostredí. Spolu s potom sa z tela efektívnym a jednoduchým spôsobom dostane množstvo toxických látok, ktoré prostredníctvom potravín a znečisteného životného prostredia ohrozujú čoraz viac. Mýtom však je, že sa dajú “vypotiť” nadbytočné kilogramy. Váha bezprostredne po saunovaní zrejme ukáže nižšie číslo, no ide len o chýbajúce tekutiny, ktoré treba v organizme doplniť.

Vďaka vysokej teplote sa zvýši tepová frekvencia, a teda aj cirkulácia krvi. To môže pomôcť tým, ktorí majú problémy s krvným obehom a nedokrvujú sa im ruky či nohy. Zároveň sa prekrví pokožka, vďaka čomu sa do tkaniva dostane viac živín a teda vyzerá krajšie a zdravšie. Samozrejme, pozor by si mali dávať tí, ktorí majú problémy s privysokou tepovou frekvenciou.

Prehriatie organizmu na chvíľu navodí stav podobný horúčke, čím sa v tele naštartujú liečebné procesy. Vďaka tomu začne imunitný systém produkovať viac bielych krviniek a protilátok, ktoré bojujú s vírusmi a ďalšími patogénmi. K dobrému zdraviu prispieva aj pozitívne myslenie, a práve to si fanúšikovia saunovania nevedia vynachváliť. Chvíľka pre seba im totiž pomáha zabudnúť na starosti a problémy.

Pri saunovaní dodržiavajte tieto zásady:

 –      v saune sa nezdržiavate dlhšie ako 30 minút

–      pite dostatok tekutín

–      pred saunovaním si vyberte kontaktné šošovky

–      v saune sa neodporúča piť alkohol

–      saunovanie nie je vhodné pre tehotné ženy a ľudí s kŕčovými žilami

Zdroj: yithome.sk     Zdroj foto: YIT Reding

  • Kategórie

Podobné články