Kúpa bytu – novostavba vs. starší byt

Kúpa bytu – novostavba vs. starší byt

Redakcia - 23. januára 2017 - 5033. zobrazení

Veľká životná zmena a možno aj najväčšia investícia, do akej kedy pôjdete. Kúpa bytu je vždy krok, s ktorým sa spája mnoho otáznikov. Jedným z najčastejších je práve voľba medzi novostavbou a starším bytom.

Cena, veľkosť, dispozícia, poloha, každý z týchto faktorov zohráva pri kúpe bytu rozhodujúcu úlohu. Kupujúci však prihliada aj na to, či je byt nový alebo patrí medzi staršie objekty a mal už nejakého majiteľa. Podľa toho sa potom môže oveľa lepšie rozhodnúť, koľko a do čoho je ochotný  investovať. Oba typy bytov majú totiž niekoľko smerodajných výhod aj nevýhod.

Plusy novostavby

Plusy novostavby

+ byt nebol obývaný, jeho stav by mal byť stopercentný

+ nie je potrebné investovať peniaze do rekonštrukcií

+ v súčasnosti sa nové byty stávajú s dôrazom na úsporu

+ hodnota v budúcnosti porastie viac ako u starších bytov

Plusy staršieho bytu

+ cena bytu je nižšia o niekoľko tisíc ako pri novostavbe

+ byt má referenciu, kupujúci vie, ako sa v ňom bude žiť

+ väčšina starších bytov je situovaných v lepšej lokalite

Plusy staršieho bytu

Pozor na nevýhody oboch typov bytu!

Novostavba – Vyššia cena nie je jediné mínus novostavieb. Znie to paradoxne, no kupujúci sa môže obávať o kvalitu bývania, nakoľko projekt je nový a nik nevie posúdiť jeho spôsobilosť.

Starší byt – Pri starších bytoch sú mínusy jasné a väčšina z nich sa spája s opotrebovaním priestorov, čo vyžaduje rozsiahle rekonštrukcie. Prekážkou je aj vysoká spotreba energií, na ktorú sa pri výstavbe v minulosti príliš nemyslelo.

apartmán, byt, izba

Zvážiť si za a proti novostavieb aj starších bytov a na základe toho si vybrať bude najlepšou možnosťou, ako sa rozhodnúť správne. Pamätajte si, že od tohto rozhodnutia sa bude odvíjať vaša celková životná pohoda, takže premýšľajte, nech stojí nové bývanie za to a splní svoj účel.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články