Bývajte vo vlastnom: Aké sú možnosti financovania bývania?

Bývajte vo vlastnom: Aké sú možnosti financovania bývania?

Reklamný článok - 20. júla 2018 - 4359. zobrazení

Zvažujete kúpu bytu? Alebo sa chcete konečne vrhnúť na výstavbu vlastného domu? Prečítajte si, aké máte v súčasnosti možnosti v prípade, že si chcete na vytúžené rodinné hniezdo požičať.

  • stavebné sporenie
  • hypotekárny úver
  • Štátny fond rozvoja bývania

Stavebné sporenie pomôže k úveru

V minulosti sa na financovanie bývania využívalo vo veľkom stavebné sporenie. Rodičia od narodenia dieťaťa dlhé roky poctivo odkladali finančné prostriedky, často až do dospelosti potomka, čím mu aj vďaka priaznivej úrokovej sadzbe zabezpečili slušný štart na osamostatnenie sa.

Stavebné sporenie funguje na princípe dlhodobého sporenia peňazí, ktoré budú použité na kúpu bytu či domu, prípadne jeho výstavbu. Po uplynutí šiestich rokov je možné získať priamo v stavebnej sporiteľni úver na bývanie, a to s výhodným úrokom, bez akéhokoľvek dokladovania a bez založenia nehnuteľnosti.

V dnešnej dobe tento spôsob financovania nie je až taký vyhľadávaný, vytláčajú ho komerčné banky a ich široká ponuka v rámci úverových produktov.

Stavebné sporenie pomôže k úveru

Aké sú podmienky získania hypotéky?

Veľmi obľúbenou formou financovania bývania je hypotekárny úver. Vo všeobecnosti sa pod týmto označením chápe požičanie si od banky s cieľom kúpy nehnuteľnosti alebo jej výstavby, prípadne refinancovanie iného úveru. Spláca sa v horizonte niekoľko desaťročí a býva podmienený založením nehnuteľnosti.

Okrem ručenia je tradičná hypotéka podmienená aj dokladovaním jej účelu, čo znamená, že banke budete musieť predložiť všetky doklady týkajúce sa výstavby, prípadne kúpy či rekonštrukcie nehnuteľnosti.

Vo všeobecnosti platí, že získať hypotéku na kúpu bytu či nového rodinného domu je asi najjednoduchšie, dôvodom je možnosť rýchlej likvidity, čo je pre banku atraktívnou výhodou. Pozor ale v prípade, ak ide o byt, ktorý je označený ako ateliér alebo apartmán, banka ich totiž vníma ako nebytové priestory a na ne hypotéky neposkytuje.

Dá sa banke ručiť pozemkom?

V prípade výstavby nehnuteľnosti je podstatné vedieť, či chcete v rámci úveru zafinancovať iba výstavbu nehnuteľnosti alebo aj kúpu pozemku, na ktorom bude dom stáť. Ak pozemok vlastníte, cesta k získaniu hypotéky bude pre vás oveľa jednoduchšia, keďže banke môžete na začiatok ručiť rovno týmto pozemkom.

Ak chcete získať hypotéku na kúpu pozemku, v prvom rade rátajte s tým, že väčšina bánk vám poskytne sumu vo výške maximálne 70 percent z celkovej hodnoty pozemku. Ten musí byť označený ako „stavebný“, inak na úver môžete rovno zabudnúť. Ideálnym riešením v tejto situácii je, ak máte inú nehnuteľnosť, ktorou sa môžete banke zaručiť.

Americká hypotéka či príspevok od štátu

Na Slovensku sa v rámci financovania bývania dá získať aj tzv. štátny príspevok pre mladých. Podmienky v roku 2018 zostávajú rovnaké, zmenil sa však samotný spôsob vyplatenia príspevku, ten bude po novom vo forme daňovo odpočítateľnej položky.

Inou možnosťou, ako získať peniaze na bývanie, je požiadať v banke o americkú hypotéku. Od tej klasickej sa líši v tom, že banke nemusíte vysvetľovať, kde úver miniete. Často sa preto tento typ pôžičky využíva na refinancovanie už existujúcej hypotéky, ktorá sa po istom čase stala nevýhodnou. Aj tu však platí, že banke sa musíte zaručiť nejakou nehnuteľnosťou.

Americká hypotéka či príspevok od štátu

Na čo si dať pri hypotéke pozor?

Nech si už vyberiete akýkoľvek typ úveru, nespoliehajte sa len na výšku úrokovej sadzby a obdobie fixácie. Oveľa dôležitejšia pre vás bude tzv. RPMN – ročná percentuálna miera nákladov. Taktiež si ujasnite, ako dlho chcete hypotéku splácať, väčšinou totiž platí, že čím dlhší čas, tým nižšie splátky. V súčasnosti si môžete požičať dokonca až na 40 rokov, túto atraktívnu možnosť ponúka internetová mBank so svojou mHypotékou.

Ako to je už v tejto banke zvykom, klienta oslobodila od poplatkov za vybavenie a poskytnutie hypotéky, okrem toho umožňuje uhradiť mimoriadne splátky až do 20 percent istiny úplne zadarmo. Pomôcť pri výbere vám môže aj hypotekárna kalkulačka dostupná online, stačí do nej iba vpísať konkrétne údaje o úvere a o vašich príjmoch a za pár sekúnd získate konkrétnu predstavu o výhodnosti pôžičky.

Pomoc od štátu

Ak nemáte založené stavebné sporenie či nechcete požiadať banku o úver, možnosťou, ako vyriešiť nedostatok financií pri kúpe nehnuteľnosti, je požiadať o úver cez Štátny fond rozvoja bývania.

Táto žiadosť sa však posudzuje oveľa prísnejšie v porovnaní s klasickými hypotékami, rátajte preto s tým, že podmienky na jej schválenie nemusíte splniť. Pred podaním žiadosti je preto vhodné dôkladne sa oboznámiť s podmienkami, ktoré nájdete aj na webovej stránke sfrb.sk.

  • Kategórie

Podobné články