Milovníci exotických kvetov, ktorým sa pri správnej opatere darí aj v našich končinách, majú na výber hneď niekoľko druhov. Jedným z nich je aj amarylis. Ten síce nepatrí do zoznamu najrozšírenejších, no za najčastejšie pestovanými druhmi v ničom nezaostáva.
Dôvodov, pre ktoré si amarylis získava miesto v domácnostiach, je viacero. Okrem pekných plnofarebných kvetov poteší aj nenáročnosťou, odolnosťou či možnosťou pestovania vonku na záhrade aj doma v interiéri. V oboch prípadoch je zárukou oživenia atmosféry a spestrenia prostredia, čo z aromatickej rastlinky robí spoločníka vhodného do každej domácnosti.
Odkiaľ k nám amarylis prišiel?
Väčšina exotických druhov pestovaných u nás má pôvod v Ázii alebo v oblasti Stredomoria. Amarylis však k tejto väčšine nepatrí. Do Európy sa dostal z ďalekej Latinskej Ameriky. Jeho presný pôvod ale nie je celkom známy. Rastlina sa totiž už zopár storočí vyskytuje v Bolívii, v Argentíne aj v Brazílii. Ďalšie zdroje uvádzajú, že 2 konkrétne druhy sa na starý kontinent dostali zo suchých a horúcich púští v Juhoafrickej republike.
Podľa čoho amarylis spoznáme?
Kde sa môže amarylis pestovať?
Napriek exotickému pôvodu sa amarylis uchytí aj v tunajších podmienkach. Vďaka povestnej nenáročnosti a dobrej schopnosti prispôsobiť sa dokáže vyrásť aj vonku na záhrade. Častejšie však býva pestovaný vo vnútri ako okrasná izbová rastlina. V takomto prípade je starostlivosť ešte o niečo jednoduchšia. Vyhneme sa najmä jeho jesennému premiestňovaniu a následnému zazimovaniu, ktorým ho zbytočne vystavujeme prudkej zmene.
Vhodné podmienky na sadenie
Poloha
Exotický pôvod sa v elegantnej rastlinke nezaprie. Ideálna pre pestovanie v našich končinách tak bude poloha na dobre presvetlenom mieste. Ak sa rozhodneme pre pestovanie vonku, umiestniť ju môžeme aj na priame slnko. V prípade izbového pestovania sa odporúča umiestniť kvetináč na parapet do izby, kde je suchší vzduch.
Teplota
S exotickým pôvodom súvisí aj teplota, ktorú je nutné rastline dopriať. V prípade pestovania v interiéri sa ju počas vegetatívneho obdobia odporúča udržiavať na úrovni okolo 20 °C. Pri pestovaní vonku môžeme teplotu ovplyvniť iba umiestnením rastliny na uvedenom slnečnom mieste, kde je dostatok hrejivých slnečných lúčov.
Substrát
Kľúčovým pre zdravý rast je aj výber zeminy. Každý amarylis ocení mierne kyslý substrát, do ktorého primiešame zeminu z pareniska, prípadne trochu kvalitného organického hnojiva. Záhradkári odporúčajú pridať na dno kvetináča alebo rovno zamiešať do substrátu aj kúsok riečneho piesku, ktorý ochráni korienky pred zhnitím.
Akým spôsobom amarylis sadiť?
Ako správna cibuľovina je amarylis vysádzaný vždy z cibuliek. Tie si možno kúpiť v každom dobrom záhradkárstve, prípadne v internetovom obchode. Následne sa cibuľky uskladňujú na tmavom mieste dovtedy, kým sa neobjavia prvé náznaky stonky. Vtedy je možné posadiť ich do kvetináča tak, aby zhruba tretina cibuľky ostala vytŕčať zo substrátu. Posadený amarylis sa následne poleje, prípadne trochu pohnojí a začína sa proces jeho rastu.
Akú opateru amarylis vyžaduje?
Zálievka
Pri správnej zálievke nám zhnitie koreňov ani iné poškodenie rastliny v dôsledku zvýšenej vlhkosti nehrozí. Polievať je však potrebné často, ideálne raz za deň, maximálne raz za dva dni. V lete môžeme dávky vody trochu obmedziť. Ešte menej vody potrebuje amarylis počas zimy, kedy stačí polievať raz za dva týždne a popritom občas jemne pokropiť listy.
Hnojenie
Pri hnojení je potrebné dodržiavať osvedčené zásady. Hnojí sa pravidelne, no len v období do začiatku vegetačného obdobia, ktoré začína niekedy v druhej polovici augusta. Hnojiť sa odporúča organickými hnojivami špeciálne prispôsobenými na hnojenie izbových rastlín.
Presádzanie
V rámci starostlivosti o amarylis nás čaká aj presádzanie. To je nutné urobiť po 2 až 3 rokoch, kedy bude rastlina potrebovať viacej priestoru. Pri presádzaní vsadíme na väčší kvetináč, v ktorom pripravíme požadovaný substrát. Následne doň amarylis presadíme a pokračujeme v bežnej starostlivosti o rastlinu.
Prevencia
Správny spôsob zálievky, hnojenia aj presádzania sa zároveň stáva aj prevenciou pred možnými ochoreniami. Vedie totiž k zdravému rastu, ktorým sa amarylis stáva silnejším a odolnejším voči rôznym škodcom alebo chorobám. Pozor však na časté problémy s lámaním stonky, ktorá sa poškodzuje pod ťarchou veľkých kvetov. V čase začínajúceho kvitnutia sa tak odporúča rastlinu podoprieť priviazanou paličkou, ktorá jej bude robiť potrebnú oporu.
Ako pestovať zamiokulkas v interiéri?
Viete, ako pestovať zamiokulkas? Aké podmienky na pestovanie sú pre zamiokulkas ideálne? Vedeli ste, že sa jedná o jedovatú izbovú rastlinu?
Napriek tomu, že amarylis patrí medzi dosť odolné izbové rastliny a pri správnej starostlivosti podlieha chorobám iba výnimočne, isté ochorenia ho ohrozovať môžu. Tie bývajú spôsobené práve nevhodnou starostlivosťou, ktorá sa rýchlo odzrkadlí vznikom väčších červených škvŕn na listoch. Ďalším príznakom býva, že rastlina nekvitne. Aj v tomto prípade sa ale jedná len o nesprávnu starostlivosť, ktorá sa dá kedykoľvek zmeniť a tým vrátiť rastline vitalitu.
Autor textu: Róbert Bosák