agave-sans

Agáve

Redakcia - 7. októbra 2014 - 6842. zobrazení

Agáve je exotickou rastlinou a patrí medzi obľúbené izbové aj záhradné rastliny. Jej názov v preklade z gréčtiny znamená vznešený alebo obdivuhodný. Rastlina rastie vo voľnej prírode, ale môžeme ju pestovať aj v domácom prostredí. Rozšírená je napríklad v Austrálii na Novom Zélande, Európe, ale aj v Južnej Afrike.

agave-potatorum
Zdroj foto: (link)

Existuje veľa odrôd a je len na nás, akú si pre pestovanie vyberieme. Zaujímavosťou na agáve je fakt, že môžu vyrásť až do výšky sedemdesiat centimetrov a ich život sa pohybuje od 10 do 60 rokov v závislosti od odrody.

agave-victoriae-reginae
Zdroj foto: (link)

Ako sme už spomínali agáve si môžeme vypestovať či už v byte alebo na záhradke. Patrí medzi vytrvalé rastliny, ktoré potrebujú dostatok slnka. Je to púštna rastlina a tým pádom prahne po slnku. Pri pestovaní je dôležité, aby zimovala na svetlom mieste, kde sa teplota pohybuje okolo 5 až 10 stupňov Celzia. Pokiaľ ju chceme presadiť, ideálnym časom je jar. Vyhovuje jej suché a teplé prostredie. Čo sa týka zalievania, pravidelne ju treba v malých množstvách polievať v lete, v zimnom období takmer vôbec.

Popis agáve

V súčasnosti poznáme približne 400 druhov agáve. Listy môžu mať zelenú, sivú alebo modrosivú farbu, pričom niektoré môžu byť zdobené bielymi pásikmi. Listy tvoria listovú ružicu a sú mäsité. Okraje sú takmer vždy ostnaté.

agave
Zdroj foto: (link)

V našich končinách je najviac rozšíreným druhom agáva americká, alebo jej rôzne mutácie ako napr. agáve alba, ktorá má na okrajoch listov biele pásiky. Agáve zvykne približne po tridsiatich rokoch rozkvitnúť aj v našich podmienkach.

agave-americana-variegata
Zdroj foto: (link)

Postup pri sadení

Rastlinu sadíme do zmesi rašeliny a piesku. Správny pomer by mal byť 2:3. Pokiaľ ideme rastlinu pestovať zo semienok, vysejeme ju na povrch substrátu a jemne pritlačíme. Po zasiatí je dôležité vytvoriť parenisko s teplotou pohybujúcou sa medzi 24 až 27 stupňov. Pokiaľ máme k dispozícii dobrú zeminu, rastlinu hnojiť nemusíme. Ak chceme použiť hnojivo, najlepším je hnojivo pre palmy a sukulenty.

agave-attenuata-seedling
Zdroj foto: (link)

Agáve patrí medzi nenáročné rastliny, ktoré rastú rýchlo a prostrediu dodávajú dávku exotiky. Táto rastlina patrí k tým, ktoré nemajú rady veľa vlahy. Pokiaľ agáve pestujete doma, počas zimných mesiacov je potrebné rastlinu vystaviť chladu. Mala by byť umiestnená v miestnosti s teplotou pod 5 stupňov Celzia. Pokiaľ by bola vo vykurovanej miestnosti, mohli by začať hniť listy.

queen-victorias-agave
Zdroj foto: (link)

Agáve je jednou z mála rastlín, ktoré môžu skrášľovať Vašu záhradu alebo domácnosť až niekoľko desaťročí. Vhodná je aj pre tých milovníkov rastlín, ktorí majú málo času o ich starostlivosť.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články