Begónie

9 rád pre správnu starostlivosť o begónie

Redakcia - 21. júna 2019 - 10632. zobrazení

Charizmatické krásky, ktoré sa hodia všade. Navyše, postačí im minimálna opatera, za ktorú sa nám odvďačia kvetmi v tých najatraktívnejších tvaroch aj farbách. Aj také sú begónie, ktoré si dlhodobo nachádzajú miesto na našich záhradách a v domácnostiach.

Pôvod v dažďových pralesoch nie je žiadnou prekážkou, aby begónie zdobili slovenské parky, záhrady či dokonca interiéry. Tieto tropické krásky, ktorých početná škála druhov nám dáva možnosť vybrať si begónie podľa svojho vlastného vkusu, sú totiž schopné rýchlej asimilácie. Potvrdia to stovky záhradkárov, ktorí pri ich pestovaní nerobia nič výnimočné, akurát sa držia 9 osvedčených rád súvisiacich so starostlivosťou o jedny z najpopulárnejších rastlín.

Čím sú begónie typické?

 • Dorastajú do výšky okolo 30 až 50 cm.
 • Mávajú mäsité alebo vláknité korene.
 • Pri mäsitých koreňoch sú listy zubaté.
 • Pri vláknitých je tvar listov okrúhlejší.
 • Niektoré listy sú svetlé až strieborné.
 • Známe sú bohatými a plnými kvetmi.
 • Farba kvetov závisí od danej odrody.
 • Najčastejšie sú biele, ružové a červené.
Begónie

Stovky druhov na výber

Rozmanitosť tvarov a farieb spôsobuje obrovské množstvo druhov, ktoré sa zaraďuje do rodu begónia. Podľa botanikov je ich v súčasnosti známych viac ako 1000, pričom len v našej časti Európy sa ich pestujú desiatky. Niektoré sú vhodné výhradne do záhrady, čoho príkladom je begónia hľuznatá, zhruba 30 až 40-cm kráska s plnými ružovými až lososovými súkvetiami. Z izbových druhov sa u nás najviac pestuje begónia kráľovská, ktorú spoznáme podľa listov s postriebreným povrchom.

Prečo pestovať begónie?

 • Viaceré druhy sú viacročné trvalky.
 • Pýšia sa veľmi dobrou odolnosťou.
 • Nepotrebujú príliš častú starostlivosť.
 • Dajú sa pestovať vonku aj na záhrade.
 • V interiéri zdobia okná alebo parapety.
Begónia v črepníku

9 osvedčených rád k pestovaniu begónií

1. Pôda – preferujte zeminu s humusom

Všetky begónie sa vám poďakujú, ak im doprajete zeminu bohatú na humus. Práve v nej budú schopné najzdravšieho rastu a najkrajšieho rozkvetu. Obzvlášť, ak budete pomocou správnych prípravkov udržiavať pH pôdy nepretržite v mierne kyslom stave. Pôda má byť zároveň dobre priepustná, aby sa korene pri polievaní odvodňovali a tým sa predchádzalo hnilobe.

2. Poloha – na svetle, nie priamo na slnku

Zvyk na polotieň v dažďových pralesoch ostal begóniám aj v našich končinách. Postupne si však zvykajú na dostatok denného svetla a o niečo suchšiu klímu, ktorá je pre mierne pásmo typická. So svetlom to však netreba preháňať, takže či ich posadíte vo vnútri alebo vonku na záhrade, umiestnite ich mimo dosahu priameho slnečného svitu, ktorý by mohol spáliť listy. Mladšie rastliny takisto ocenia polohu, kde nie je prievan, ktorý by ich mohol zlomiť.

3. Čas výsadby – begónie vysádzajte pred začiatkom leta

Ak chcete mať begónie vonku, s výsadbou sa neponáhľajte. Ako vhodný termín sa odporúča polovica mája, prípadne úvod júna. Presnejší dátum závisí od momentálnych teplôt, najlepšie počas dní, kedy je na teplomeroch okolo 20 °C. V prípade, že ich budete vysádzať v interiéri, ideálnym obdobím na výsadbu je február, najneskôr marec.

4. Zálievka – príliš veľa vody je iba na škodu

Všetko s mierou, to platí pri begóniách doslovne. Obľúbená rastlina síce potrebuje častejšiu zálievku, no jej výsledkom by nikdy nemala byť premočená pôda. Týka sa to begónií, ktoré sú posadené doma v črepníku, aj begónií v záhone na záhrade. Omnoho lepšou alternatívou ako premočená pôda bude vlhkejšie prostredie, ktoré pomôže rastlinám vydržať bez vody aj niekoľko dní.

5. Hnojenie – begónie treba hnojiť často

Máloktoré tropické rastliny vyžadujú také časté hnojenie ako práve begónie. Milovníci týchto kvetov odporúčajú hnojiť aj každé 2-3 týždne, a to špeciálnymi organickými hnojivami, ktoré si zaobstaráte v každom dobrom obchode so záhradkárskymi potrebami. Hnojiť sa odporúča produktmi s čo najnižším obsahom dusíka. Ideálne bude, pokiaľ sa aplikujú vo forme tekutej zálievky.

6. Presádzanie – begónie presádzajte opatrne

Presádzanie týchto kvetov síce patrí k tým ľahším, no vykonávať by sa malo iba v nutných situáciách. Begónie sa netaja tým, že tento proces vôbec neobľubujú, takže presádzať treba maximálne opatrne. Odporúčame to stihnúť v priebehu leta, najneskôr na začiatku septembra. Neskoršie presádzanie by mohlo spôsobiť, že rastlina sa do zimy nestihne zakoreniť.

7. Rozmnožovanie – uľahčite si to odrezkami

Aj rozmnožovanie patrí medzi jednoduchšie činnosti, obzvlášť v prípade množenia pomocou odrezkov. Využiť môžete listové alebo stonkové odrezky. Obe sa vám celkom dobre ujmú, ak tak urobíte koncom jari alebo v lete, teda v rovnakom období, kedy sa odporúča aj ich výsadba. Pri zapúšťaní odrezkov je vhodné umiestniť ich do piesku alebo vlhkej rašeliny, ktorá im bude dodávať všetky potrebné živiny urýchľujúce rast.

8. Zazimovanie – begónie zazimujte na chodbe alebo v komore

Zima je jediným obdobím, kedy si begónie nepotrpia na viac denného svetla. V jej priebehu ocenia skôr odpočinkový režim, ku ktorému potrebujú tmavšie a chladnejšie miesto s teplotou okolo 15 °C. Dobrou voľbou je chodba alebo komora, kde sa teploty pohybujú práve na tejto úrovni. Zazimovať begónie ale môžeme aj v zimnej záhrade. Stačí, ak ich položíme niekam, kde budú tienené nábytkom alebo inými rastlinami v zasklenom priestore.

9. Škodcovia – dajte pozor na vošky a roztoče

Begónie nepatria medzi rastliny, ktoré by boli príliš náchylné na ochorenia. Napriek tomu ich niektoré neduhy môžu potrápiť. Vo väčšine prípadov sú spôsobené nevhodnou opaterou, či už zle nastavenými intervalmi polievania a hnojenia alebo zlou polohou a teplotou, ktoré k rastu potrebujú. Nevhodné podmienky oslabujú celú rastlinu a tým k nej priťahujú aj rôzne druhy škodcov, z ktorých ju najviac ohrozujú drobné vošky a roztoče.

Begónie

Náš TIP na osvedčené hnojivá pre begónie

Agro

Biopon

Agro

Agro hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 2.00 €

Biopon hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 1.50 €

Agro hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 2.30 €

Liečba ochorení a prevencia pred škodcami

Prítomnosť škodcov spoznáte podľa fľakov na listoch. Tie v lepšom prípade znamenajú „iba“ spálenie slnkom alebo premočenie korienkov. V tom horšom už môže byť neskoro a begónie budú značne poškodené. Predchádzať tomuto stavu sa dá pravidelnou prevenciou, ktorá bráni voškám a roztočom, aby stihli napáchať väčšie a viditeľnejšie škody. Prevencia sa zaobíde aj bez agresívnych chemických prípravkov. Stačí pravidelne utierať listy na rastline navlhčenou handričkou, ktorá ju zvlhčí a odstráni prítomných škodcov.

Begónie

Pokiaľ by begónie predsa len ochoreli a postihlo ich niektoré z typických ochorení, napríklad múčnatka, šedá hniloba či málo sa objavujúca hniloba čierneho koreňa, v takom prípade bude potrebné čo najskôr zasiahnuť. Možností, ako napadnutú rastlinu liečiť, je niekoľko. Závisí to od daného ochorenia, jeho rozsahu a časti rastliny, ktorá bola napadnutá. Slabšie príznaky sa dajú riešiť odstránením chorého listu alebo kvetu. V prípade rozsiahlejších symptómov prídu na rad postreky, najmä tie s fungicídmi, ktoré účinkujú pri všetkých hubovitých chorobách.

Levanduľa: Pestovanie, liečivé účinky, strihanie a rozmnožovanie

Levanduľa je obľúbeným polokerom v záhradách. Viete, aké má liečivé účinky? Ako ju správne pestovať, rozmnožovať alebo hnojiť?

Levanduľa lekárska

9 jednoduchých rád stojí minimum času a minimum peňazí. Ich výsledkom sa stanú krásne a zdravé begónie všetkých možných tvarov a farieb, ktoré oživia buď záhradu pri dome alebo interiér v jeho vnútri. Navyše, prínosné budú aj pri pohlcovaní škodlivých látok v ovzduší a jeho zvlhčovaní, čo oceníte najmä v prípade izbového pestovania tejto šarmantnej krásky.

Autor textu: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články