Begónie

9 rád pre správnu starostlivosť o begónie

Redakcia - 21. júna 2019 - 2401. zobrazení

Charizmatické krásky, ktoré sa hodia do záhrad aj do domácností. Navyše, postačí im minimálna starostlivosť, za ktorú sa odvďačia kvetmi v tých najkrajších tvaroch a farbách. Aj také sú begónie, ktoré si právom nachádzajú miesto v našich domácnostiach a záhradách.

Pôvod v dažďových pralesoch nie je žiadnou prekážkou, aby begónie zdobili slovenské parky a záhrady. Tropické krásky, ktorých početná škála druhov umožňuje bohatý výber, sú totiž schopné rýchlej asimilácie. Potvrdia to stovky záhradkárov, ktorí pri pestovaní begónií nerobia nič špeciálne, iba sa držia 9 osvedčených rád pre ich správnu starostlivosť.

Výsadba – begónie vysádzajte pred začiatkom leta

Ak chcete mať begónie vonku, s výsadbou sa neponáhľajte. Ako vhodný termín sa odporúča polovica mája, prípadne úvod júna. Presnejší dátum závisí od momentálnych teplôt, najlepšie v dňoch, kedy je na teplomeroch okolo 20 stupňov. V prípade, že nimi chcete oživiť váš interiér, odporúčaným obdobím je február, najneskôr marec.

Pôda – preferujte zeminu s humusom

Všetky begónie sa vám poďakujú, ak im doprajete zeminu bohatú na humus. Práve v nej budú schopné najzdravšieho rastu a najkrajšieho rozkvetu. Obzvlášť, ak budete pomocou správnych prípravkov udržiavať pH pôdy mierne kyslé.

Begónie

Hnojenie – begónie treba hnojiť často

Máloktoré tropické rastliny vyžadujú také časté hnojenie ako práve begónie. Milovníci týchto kvetov odporúčajú hnojiť aj každé 2 týždne, a to špeciálnymi tekutými hnojivami, ktoré si bez problémov zadovážite v každom dobrom záhradníctve.

Náš TIP na osvedčené hnojivá pre begónie

Agro

Biopon

Agro

Agro hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 2.00 €

Biopon hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 1.50 €

Agro hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 2.30 €

Poloha – so svetlom, nie priamo na slnku

Zvyk na polotieň v dažďových pralesoch begóniám ostáva aj v našich končinách. Pomaly si však zvykajú na dostatok denného svetla a o niečo suchšiu klímu. So svetlom to, ale netreba preháňať, takže či ich máte vo vnútri alebo na záhrade, umiestnite ich mimo dosahu priameho slnečného žiarenia.

Begónia v črepníku

Prezimovanie – begónie prezimujte na chodbe alebo v komore

Jediným obdobím, kedy begónie oželejú dostatok denného svetla, je zima. Vtedy ocenia, ak budú môcť najchladnejšie mesiace roka prečkať na nejakom tmavšom a chladnejšom mieste v interiéri. Dobrou voľbou je buď chodba, alebo komora, kde sa tepoty pohybujú na úrovni okolo 15 stupňov.

Begónie

Zálievka – príliš veľa vody je iba na škodu

Všetko s mierou. Stará známa pravda platí aj pri zalievaní begónií. Obľúbená rastlinka síce vyžaduje viacej vody, no premočená pôda v črepníku alebo v záhone sa už stáva rizikom pre korene. Lepšou alternatívou bude na rozdiel od vlhkej pôdy vlhkejšie prostredie.

Levanduľa: Pestovanie, liečivé účinky, strihanie a rozmnožovanie

Levanduľa je obľúbeným polokerom v záhradách. Viete však, aké liečivé účinky má levanduľa? Viete ako ju pestovať, rozmnožovať alebo hnojiť?

Levanduľa: Pestovanie, liečivé účinky, strihanie a rozmnožovanie

Presádzanie – begónie presádzajte opatrne

Presádzanie týchto kvetov síce patrí k tým ľahším, no vykonávať by sa malo len v nutných situáciách. Begónie sa netaja tým, že tento proces vôbec nemusia, takže ho vykonajte s čo najväčšou opatrnosťou. Odporúčame to stihnúť, kým je rastlinka mladšia, hlavne nie počas jesene, kedy by sa korienky už nestihli ujať.

Begónie

Rozmnožovanie – uľahčite si to odrezkami

Rozmnožovanie je tiež jedným z ľahších, obzvlášť ak sa rozhodnete pre množenie pomocou odrezkov. Využiť môžete listové alebo stonkové odrezky. Obe sa vám celkom dobre ujmú, ak tak urobíte koncom jari alebo v lete, teda v rovnakom období, kedy sa odporúča ich výsadba. Pri zapúšťaní odrezkov je vhodné ich umiestniť do piesku alebo rašeliny.

Škodcovia – dajte pozor na vošky a roztoče

Prítomnosť škodcov spoznáte podľa fľakov na listoch. Vtedy už, ale môže byť neskoro a vaše begónie sú poriadne poškodené buď voškami, alebo roztočmi. Tým sa vyhnete aj bez chémie, napríklad pravidelným utieraním listov navlhčenou handričkou.

V lepšom prípade však fľaky znamenajú „iba“ spálenie slnkom alebo premočenie korienkov. Veríme, že vám našich 9 jednoduchých rád, ktoré stoja minimum času a ešte menej peňazí pomohlo. Ak ich dodržíte, výsledkom budú krásne a zdravé begónie všetkých možných tvarov a farieb, a to aj na takých miestach na ktorých by ste to nečakali…

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články