Borievka šupinatá - Juniperus squamata

Borievka šupinatá (Juniperus squamata): Nenáročný ihličnan aj do malých záhrad

Redakcia - 7. mája 2022 - 1494. zobrazení

Borievka šupinatá patrí dlhodobo medzi najviac pestované borievky. Obľube sa teší hneď z niekoľkých dôvodov. Pozitívom je najmä nižší vzrast, vďaka ktorému môže byť pestovaná aj na malých pozemkoch a záhradách. Dopyt po miniatúrnom ihličnane zvyšujú aj minimálne nároky na starostlivosť, v rámci ktorej je stromčeku potrebné poskytnúť iba základnú opateru. Za pozornosť stojí aj pôvabný vzhľad, ktorý má na svedomí pekne sfarbené ihličie oživujúce celý exteriér.

Drobný stromček vhodný do každej záhrady

Nebyť rôznych hybridov a kultivarov, Juniperus squamata by sa v tunajších zemepisných šírkach vo veľkom nepestovala. Borievka šupinatá rastúca vo voľnej čínskej a himalájskej prírode, odkiaľ sa dostala aj do Európy, totiž dosahuje výšku od 2 do 10 metrov. Krížením sa výška vyšľachtených odrôd prispôsobených na okrasné pestovanie znížila na zopár desiatok centimetrov. Nižší vzrast dostal tento druh do mnohých záhrad a parkov vrátane tých malých, kde nie je dostatok miesta na pestovanie vyšších  drevín.

Borievka šupinatá

Vzhľad a typické znaky borievky šupinatej

  • Borievka šupinatá pestovaná na záhrade dorastá do výšky 30 až 40 centimetrov.
  • Jedná sa o celoročne zelený ihličnatý stromček, ktorý neopadáva ani počas zimy.
  • Kôra na kmeni má prirodzenú hnedú farbu, koruna rastie do kužeľovitého tvaru.
  • Hustý porast tvorí modro-strieborné ihličie s ihlicami dlhými 3 až 9 centimetrov.
  • Plodmi borievky sú drobné čierne šišky guľatého tvaru pripomínajúce bobule.

Borievka šupinatá sa pestuje aj v črepníkoch

Malý vzrast dosahujúci len pár desiatok centimetrov umožňuje borievku pestovať dlhodobo aj v črepníku. Vhodné sú aj iné nádoby určené na pestovanie kríčkov alebo menších stromčekov. Pestovať sa môže aj priamo v zemi, no v takom prípade ju nie je možné pred začiatkom zimy premiestňovať. Pri pestovaní v črepníku alebo v inej nádobe ju bez problémov prenesieme do interiéru, kde prečká celú zimu. S príchodom jari črepník s borievkou opäť prenesieme vonku na vhodné miesto, kde bude mať optimálne podmienky podporujúce jej ďalší rast.

Borievka šupinatá

Vhodné podmienky na pestovanie borievky

Poloha

Jeden z najpestovanejších borievkových druhov dokáže rásť takmer všade. Nevadí mu úplný tieň ani otvorené presvetlené priestranstvo na priamom slnku. Ako dostatočne pevný a odolný stromček odolá aj silnému vetru.

Zemina

Najlepšie podmienky má v hlinitej pôde. Rásť bude aj v piesočnatej zemine s neutrálnym pH. V obidvoch prípadoch je kľúčová priepustnosť, ktorá chráni korene pred premočením. To by mohlo viesť k ich hnilobe.

Čas výsadby

Bez ohľadu na to, či budeme borievku šupinatú pestovať v črepníku alebo priamo v zemi, čas výsadby je vždy rovnaký. Najlepším obdobím, kedy sadiť borievku, je jar, konkrétne jej prvá polovica. V prípade vyšších vonkajších teplôt ju môžeme vysádzať aj v období od konca februára do prvej marcovej dekády.

Náš TIP na kvalitné univerzálne hnojivá vhodné pre borievku šupinatú

Natura

Kapka

Forestina

Natura - univerzálne hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 3.99 €

Kapka - univerzálne hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 2.19 €

Forestina - univerzálne hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 3.69 €

Borievka šupinatá prosperuje aj bez opatery

Po vytvorení optimálnych podmienok a následnej výsadbe nás nečaká takmer žiadna robota. Borievka šupinatá nevyžaduje žiadnu opateru. V období dlhšieho sucha bez zrážok sa poteší malému množstvu odstátej vody. Hnojenie nie je nutné, no v snahe podporiť jej rast môžeme na jar aplikovať trochu kvalitného organického hnojiva s nižším obsahom minerálnych látok. Potrebný nie je ani pravidelný ozdravný strih. Stromčeky sa strihajú len kvôli tvarovaciemu rezu, ktorý plní estetickú úlohu.

Agát biely (Robinia pseudoacacia): Úžitková medonosná drevina zo zámoria

Viete, aké podmienky na pestovanie vyžaduje agát biely? Čím je táto najrozšírenejšia listnatá drevina charakteristická? Agát biely sa…

Agát biely

Pri pestovaní tohto druhu borievky je potrebná najmä trpezlivosť. Juniperus squamata rastie pomalým tempom. Za rok narastie len o 3 až 7 centimetrov v závislosti od konkrétnej odrody, prípadne aj od podmienok, ktoré jej vytvoríme.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články