Kedy sadiť hrach

Kedy sadiť hrach a ako ho pestovať?

Redakcia - 22. mája 2021 - 17327. zobrazení

Hrach si v našich záhradách získal stabilné miesto už dávno. Jedna z najrozšírenejších strukovín nestráca nič zo svojej popularity ani po rokoch a aj v súčasnosti je pestovaná ako zdravá a chutná plodina so širokým uplatnením v kuchyni. Stačí vedieť, kedy sadiť hrach a ako ho pestovať po výsadbe.

Podobne ako iné strukoviny, aj hrach patrí medzi plodiny s minimálnymi požiadavkami. Jeho pestovanie nie je vôbec náročné, takže pri vytvorení optimálnych podmienok ho bez väčších problémov zvládnu aj začiatočníci. Viac pozornosti ale vyžaduje proces výsadby. Pri ňom je potrebné vystihnúť správny termín, kedy sadiť hrach. Trochu času a úsilia takisto zaberie aj príprava pôdy.

Pestovanie hrachu má dlhoročnú tradíciu

Obľúbená strukovina, ktorá prišla do Európy z ďalekého Orientu, sa pestovala už v staroveku. Presný pôvod nie je známy, no najstaršie zmienky radia hrach medzi typické čínske aj indické plodiny. V starovekej Homérovej ére bol dokonca označovaný za jeden z darov zoslaných na Zem bohmi. Veľkej popularite sa tešil aj v stredoveku, kedy nechýbal v kláštorných a neskôr aj v kráľovských záhradách. Preč z európskych kuchýň ho nedostal ani príchod fazule či sóje, ktorým konkuruje obsahom liečivých látok, možnosťami využitia aj nenáročným pestovaním.

Plusy pestovania vlastného hrachu doma

  • Možnosť vypestovať ľubovoľné množstvo hrachu.
  • Jednoduchý spôsob pestovania zvládne ktokoľvek.
  • Nenáročné požiadavky na vodu, zeminu aj hnojivo.
  • Pestovanie vonku bez pridaných chemických látok.
  • Čerstvá úroda pripravená na okamžité spracovanie.
  • Spracovanie hrachu viacerými možnými spôsobmi.
Kedy sadiť hrach na jar

Najlepší čas, kedy sadiť hrach na záhrade

Práve výsadba zahŕňajúca správne načasovanie je prvým krokom k bohatej a kvalitnej úrode. Vysádza sa podobne ako v prípade iných strukovín vždy na jar bez ohľadu na druh hrachu či účel jeho využitia. Na rozdiel od fazule či sóje nie je taký teplomilný, takže sadiť ho môžeme pomerne skôr. Skoré odrody sa vysádzajú ešte pred koncom marca. Ostatné druhy postačí vysievať v priebehu apríla či mája. Hrach rastie pomerne dosť rýchlo, takže aj pri neskoršej výsadbe ho budeme môcť zbierať už v prvej polovici leta.

Druhé kolo výsadby prebieha počas leta

Jar nie je jediným vhodným obdobím, kedy sadiť hrach. Keďže plodina je známa možnosťou dvojkolovej výsadby v priebehu jednej sezóny, vysádzať sa dá takisto počas leta. Urobiť tak môžeme už niekoľko dní po zbere úrody z prvého kola. Vhodné je využiť obdobie s vyššími vonkajšími teplotami, kedy bude teplota zeminy dosahovať od 12 do 20 °C. Vhodným časom, kedy sadiť hrach druhýkrát v roku, je tak obdobie od polovice júla do polovice augusta. Pri letnej výsadbe je však riziko, že úroda bude menšia.

Hrach sa vysieva vždy rovno na záhradu

Strukoviny sú známe aj tým, že sa sadia rovno vonku. Výnimkou nie je ani hrach, pri ktorého pestovaní takisto nie sú vhodné predpestované sadenice. Do pripravených záhonov na záhrade vysievame v odporúčanom období vždy semienka. Platí to pri každom druhu a pri každom účele pestovania, či chceme vypestovať dozretý hrach určený na priamu konzumáciu, hrach s nedozretými semenami vhodný na konzervovanie alebo suchý hrach, ktorý použijeme ako kŕmnu plodinu.

Sadenie hrachu

Optimálne podmienky na sadenie hrachu

Poloha

Každému druhu hrachu prospieva dostatok svetla. Pri výbere polohy tak vsádzame na otvorený priestor, na ktorý dopadá priame slnečné žiarenie. To pomáha hrachu k rýchlemu rozkvetu, po ktorom sa okamžite začínajú tvoriť plody. Rastlina je pomerne stabilná a keďže sa pestuje pomocou opory v podobe špagátu alebo nízkych drevených latiek, bez problémov zvládne aj polohu na miestach náchylných na silnejší vietor.

Zemina

Pri výbere zeminy dbáme hlavne na hodnoty pH. Tie by mali dosahovať od 5,5 do 6,5. Pri ľahších pôdach s dostatkom živín môže byť pH aj vyššie, najviac však do 7. S voľbou pôdy súvisí aj zásada o pestovaní hrachu v tej istej zemine maximálne 2 roky po sebe. Potom je nutné zmeniť miesto sadenia alebo upraviť pôdu, v ktorej sme hrach pestovali v predošlých rokoch.

Ako pripraviť zeminu na sadenie hrachu?

Krokov, ktoré súvisia s prípravou zeminy pred samotnou výsadbou hrachu, je viac. Základom je jej dôkladné okopanie, ktorým sa zem prekyprí, prevzdušní. K tomuto kroku pristupujeme približne 2 týždne pred výsadbou. Prevzdušnenú pôdu potom môžeme zahriať polyetylénom. Tento krok je obzvlášť dôležitý v prípade skorej jarnej výsadby pred koncom marca. Na záver prípravy ešte pôdu výdatne polejeme, aby sa v nej udržala vlhkosť až do výsadby.

Semienka môžeme pred sadením namočiť

Semená strukovín sa zvyknú tesne pred výsadbou namočiť do vody, čo pomáha ich skoršiemu klíčeniu. 12 až 14 hodín vo vode totiž zmäkčí povrch semienka natoľko, až pukne. Pri hrachu sa však takáto príprava robí len v niektorých prípadoch. Semienka hrachu močíme niekoľko hodín vo vode vtedy, keď ich plánujeme sadiť do suchšej pôdy. Pri dostatočne vlhkej zemine je takýto proces nielen zbytočný, ale dokonca nevhodný. Platí to pri vysádzaní hrachu na jar aj v prípade letnej výsadby vykonávanej v druhej polovici leta.

Osvedčený postup, ako vysádzať hrach

  • Najprv vytvoríme zhruba 15 cm širokú brázdu na sadenie.
  • Hĺbka dna vo vytvorenej brázde by mala mať od 2 do 5 cm.
  • Pred sejbou posypeme semená strukovinovým inokulantom.
  • Následne vysejeme jednotlivé semená na dno danej brázdy.
  • Pri sejbe medzi semenami zachovávame 3 až 5-cm odstupy.
  • Následne zhrnieme zeminu do brázdy a mierne ju zatlačíme.

Ako, kde a kedy sadiť cesnak?

Viete, kedy sadiť cesnak? Je ideálnym obdobím jar alebo jeseň? Aké sú ideálne podmienky na sadenie cesnaku? Ako sa starať o posadený cesnak?

Ako sadiť cesnak

Starostlivosť o hrach po jeho vysadení

Zálievka

Vlhkosť je pre uchytenie hrachu kľúčová. Cieľom je udržiavať rovnomerne vlhkú pôdu počas celého vegetačného obdobia od dňa výsadby po zber. Polievať sa odporúča radšej menej a často. Tým predídeme vzniku kaluží, ktorých výskyt neprospieva zdravému rastu. Pri polievaní je potrebné dávať pozor na premočenie listov, na ktorých sa môže vytvoriť pleseň.

Hnojenie

Hrachu hnojenie vôbec neprospieva, takže počas celého vegetačného obdobia sa nehnojí. Aj preto je pri výbere miesta na vysádzanie vhodné vsadiť na nejaký výživnejší typ pôdy, v ktorom je dostatok fosforu a draslíka. Niektorí záhradkári ale v polovici vegetačného obdobia pridávajú do pôdy trochu kompostu.

Vytvorenie opory

Pri vykúkaní prvých nadzemných častí rastlín môžeme pripraviť oporu. Na tú poslúži špagát, drevené latky alebo pletivo. Opora umožní hrachu, aby sa po nej plazil a zároveň mu pomáha k stabilite počas rastu. Vhodná bude pri každom jednom druhu vrátane trpasličích odrôd s nižším vzrastom.

Okopávanie pôdy

V rámci starostlivosti o hrach nezabúdajme na pravidelné okopávanie zeminy. Jeho cieľom je čistiť ju od zárodkov buriny a zároveň udržiavať jej dobrú vzdušnosť. Menej skúseným záhradkárom sa odporúča plieť ručne, nakoľko hrach má príliš plytké korene a okopávaním motykou by ich mohli zasiahnuť a poškodiť.

Načasovanie výsadby a následná správna starostlivosť nám zabezpečí bohatú a zdravú úrodu. Hrach zvykne dozrievať v závislosti od konkrétnej odrody 60 až 75 dní po výsadbe, kedy ho môžeme hneď zbierať. Po zbere sa dá konzumovať ako surový, prípadne ho môžeme pridávať do rôznych pokrmov. Možnosťou je aj zmrazenie, no pred ním plody ponorme do teplej vody, ktorá hrach zbaví enzýmov spôsobujúcich rozklad liečivých látok počas mrazenia.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články