ZIMA V ZÁHRADE: Terasa a tieň nie sú len otázkou leta

ZIMA V ZÁHRADE: Terasa a tieň nie sú len otázkou leta

Reklamný článok - 5. novembra 2017 - 4814. zobrazení

Skúsená záhradná architektka Lucia Bullová radí, ako riešiť terasu a tienenie pri dome aj s ohľadom na zimné mesiace
afrodiziakum

Pri predstave dokonalej, vysnívanej terasy ťažko myšlienkami zablúdime k snehovej prikrývke a sychravému počasiu. Automaticky sa nám vynoria slnečné lúče, raňajky na záhrade či posedenie s priateľmi. Leto však u nás zďaleka netrvá celý rok, preto už pri plánovaní domu so záhradou treba myslieť na to, ako exteriér ideálne využiť počas všetkých štyroch ročných období. Ako umiestnenie terás súvisí so zimným slnkom, vysvetľuje expertka na exteriér a záhradu Lucia Bullová.

Terasy a zatienenie interiéru

Dovolím si tvrdiť, že terasa je najdôležitejším miestom pre bývanie v rodinnom dome, pretože priamo nadväzuje na interiér a prepája ho so záhradou. Práve tu si vychutnávate prvú šálku kávy, tu podávate nedeľný obed, tu čistíte zeleninu z vlastnej záhrady alebo si tu jednoducho rozložíte dve ležadlá pre zaslúženú poobedňajšiu siestu.

Aby sme si čo najviac užili pobyt na čerstvom vzduchu, sú naše domy často umiestnené tak, aby terasy boli orientované na juh, teda, aby sme si dopriali čo najviac slnka. Je to síce logické, ibaže, za posledné dve desaťročia sa klimatické pomery tak výrazne zmenili, že na južne orientovanej terase si od mája do októbra sadnete len skoro ráno alebo až neskoro popoludní. V ostatné hodiny vás agresívne slnečné žiarenie zaženie do pohodlia klimatizovaného interiéru. Ale to je v rozpore s našou predstavou o bývaní v rodinnom dome.

Preto hľadáme spôsoby, ako terasy pritienime. Najjednoduchším spôsobom sú rôzne markízy, pergoly alebo terasy rovno prekryjeme pevnou strechou. A práve tu je ten pes zakopaný. Vyriešili sme síce letnú nepohodu, ale tým, že sme terasu riadne zatienili, obrali sme náš interiér počas zimy o vzácne slnečné lúče. Jednoducho sa v zime kvôli zatienenej terase slnko do našej obývačky nedostane. Musíme hľadať riešenie pre letnú pohodu na vašej vytúženej terase a zároveň bojovať o svetlo v interiéri počas zimy.

Ponúkame vám tri spôsoby, ako sa vysporiadať s týmto problémom. Dôležité je, aby ste sa nad touto témou zamysleli už pri plánovaní vášho rodinného domu:

  1. Zmeňte orientáciu domu

Usporiadajte jednotlivé izby tak, aby hlavná terasa bola orientovaná na juhovýchodnú alebo západnú stranu. Záhrada bude zaliata slnkom, bude z nej sálať teplo, ale vy budete chránení od agresívneho slnečného svitu počas najkritickejších hodín. Terasu zútulníte tak, že zo severnej strany vysadíte listnatý strom. Bude tvoriť príjemný baldachýn nad sedením, ale neoberie vás o svetlo.

  1. Odsuňte hlavnú terasu ďalej od fasády domu a zatieňte ju pevným prestrešením

Terasu umiestnite vo vzdialenosti 5 až 7 metrov od fasády domu. Netienený priestor môžete využívať mimo letnej sezóny alebo ako malú letnú terasu na raňajky, skorú kávičku alebo príjemné podvečerné posedenie pri pohári skvelého vína. Zároveň tým vyriešite problém s uskladnením záhradného nábytku počas zimy.

  1. Vysaďte strom

Ak sa už naozaj nedá nič robiť, lebo dom stojí a vy máte južne orientovanú terasu, čo najrýchlejšie vysaďte listnatý strom. Samozrejme tak, aby koruna zachytávala slnko najmä z južnej strany. Strom vám počas leta poskytne príjemný tieň a hlavne svieži vzduch. Takýto komfort vám žiadna markíza alebo altánok neposkytne. Na jeseň zhodí listy, takže počas zimných mesiacov nebude problém so svetlom v dome. Nevýhodou je, že aj keď zainvestujete do odrasteného exempláru, trvá to pár dlhých rokov, kým sa strom rozkošatí a poskytne požadujúci tieň.

Ak nemáte potrebnú dávku dôvery v takéto riešenie, začnite uvažovať o sofistikovanejšom systéme pritienenia – napríklad sklápacie lamely alebo zaťahovacie plachty. Je to okamžité riešenie pre pritienenie vašej terasy, ktoré vás počas zimy neoberie o vzácne slnečné lúče. Ide o veľmi efektný spôsob, ktorý ale zároveň poriadne odľahčí vašu peňaženku.

Zdroj/foto: Tilia Design

  • Kategórie

Podobné články