Hliva ustricová - pestovanie húb

Pestovanie húb vo vlastnej záhrade? Prečo, nie?

Redakcia - 6. mája 2019 - 9094. zobrazení

Zbožňujete huby? Vypestujte si ich vo vlastne záhrade…

Radi si pochutnávate na hubách? Patríte medzi ľudí, ktorí huby zbožňujú, pretože sú skvelou ingredienciou v kuchyni? Väčšina vášnivých hubárov si ich rada nazbiera v lese, avšak nie každému je táto možnosť dopriata. Čo by ste povedali na to, keby ste si huby mohli nazbierať vo vlastnej záhrade? V dnešnom článku vám preto prezradíme, čo všetko budete potrebovať na pestovanie húb vo vašej záhrade.

Hypholoma Fasciculare - pestovanie húb
Zdroj foto: (link)

Čo všetko budete potrebovať na pestovanie húb v záhrade?

Na to, aby ste mohli huby pestovať vo svojej záhrade nepotrebujete toho až tak veľa… Postačí vám drevo, konáre, pne alebo hobliny a pestovateľský substrát, ktorý sa dá bežne kúpiť v záhradníckych potrebách. Pestovanie húb na narezaných konároch je však náročnejším procesom ako tomu býva, napr. pri hoblinách. Je to kvôli tomu, že do konárov musíme narezať, resp. navŕtať očkovacie dierky. Najťažšou úlohou pre pestovateľov je práve naočkovanie.

Očkovacie dierky - pestovanie húb
Zdroj foto: (link)

Aké huby sú najvhodnejšie na pestovanie vo vašej záhrade?

Nie všetky druhy húb sú vhodné na pestovanie v záhradách. Medzi vhodné druhy patrí viacero druhov hlív, ktoré sú plodné prevažne počas celého roka, uchovec bazový, strapcovka maková, poľnička topoľová alebo plamienka zimná, šampiňóny, golierovka slamomilná a podobne. Na začiatok môžete začať s najjednoduchším druhom, a to golierovkou slamomilnou.

Stropharia Rugosoannulata - pestovanie húb
Zdroj foto: (link)

Táto huba je na pestovanie nenáročná, pretože ju stačí pestovať na slame, ktorú najprv namočíte, naočkujete sadivo a už len čakáte na prvú úrodu. Na pestovanie húb sú vhodnejšie skôr tienisté miesta. Pokiaľ by ste chceli začať pestovať hlivu, potom vám tiež postačí slama, prípadne drevo.

Hliva ustricová - pestovanie húb

Medzi ďalšie obľúbené miesta na pestovanie húb patria napríklad garáže alebo pivnice. Je v nich tmavo a udržiavajú vlhkosť. Medzi najčastejšie pestované huby v týchto priestoroch patrí šampiňón.

Šampiňón

Či sa už rozhodnete kúpiť si hotový substrát na pestovanie húb zo špecializovaných predajní alebo si prejdete celým procesom očkovania a prípravy vhodného prostredia pre huby, je jasné, že určite budete mať obrovskú radosť z toho, keď budete môcť pozbierať svoju prvú úrodu. Tak či onak, pri pestovaní húb vám prajeme veľa šťastia a predovšetkým veľa úrody.

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články