Huby z vlastnej záhradky

Huby z vlastnej záhradky

Redakcia - 11. februára 2015 - 5248. zobrazení

Radi si pochutnávate na hubách? Je mnoho ľudí, ktorí huby zbožňujú, pretože sú skvelou ingredienciou v kuchyni. Hodia sa do omáčok aj polievok. Väčšina vášnivých hubárov si ich rada nazbiera v lese, avšak nie každému je táto možnosť dopriata. Čo by ste povedali na to, keby ste si huby mohli nazbierať vo vlastnej záhradke?

hypholoma-fasciculare
Zdroj foto: (link)

Zabezpečte si huby v záhrade

Na to, aby ste mohli huby pestovať vo svojej záhrade nepotrebujete toho až tak veľa. Postačí Vám drevo, konáre, pne alebo hobliny a pestovateľský substrát, ktorý sa dá bežne kúpiť. Pestovanie húb na narezaných konároch je náročnejším procesom, ako tomu býva pri hoblinách. Je to kvôli tomu, že do konárov musíme narezať alebo navŕtať očkovacie dierky.

ockovacie-dierky
Zdroj foto: (link)

Najťažšou úlohou pre pestovateľov je príprava substrátu a naočkovanie. Avšak aj na to je jednoduché riešenie. Postačí si zakúpiť hubový substrát, ktorý jednoducho rozbalíte, zalievate a čakáte na svoju prvú úrodu.

flammulina-velutipes
Zdroj foto: (link)

Huby vhodné na pestovanie v záhrade

Nie všetky druhy húb sú vhodné na pestovanie v záhradách. Medzi vhodné druhy patrí viacero druhov hlív, ktoré sú plodné prevažne počas celého roka, uchovec bazový, strapcovka maková, poľnička topoľová alebo plamienka zimná, šampiňóny, golierovka slamomilná a podobne. Na začiatok môžete začať s najjednoduchším druhom, a to golierovkou slamomilnou.

stropharia-rugosoannulata
Zdroj foto: (link)

Táto huba je na pestovanie nenáročná, pretože ju stačí pestovať na slame, ktorú najprv namočíme, naočkujeme sadivo a už len čakáme na úrodu. Na pestovanie sú vhodné tienisté miesta. Pokiaľ by ste chceli začať pestovať hlivu, potom Vám postačí tiež slama alebo drevo.

pleurotus-pulmonarius
Zdroj foto: (link)

Medzi ďalšie obľúbené miesta pre pestovanie húb patria napríklad garáže alebo pivnice. Je v nich tmavo a udržiavajú vlhkosť. Medzi najčastejšie pestované huby v týchto priestoroch patrí šampiňón.

agaricus-arvensis
Zdroj foto: (link)

Či sa už rozhodnete kúpiť si hotový substrát z obchodu alebo si prejdete celým procesom očkovania a prípravy vhodného prostredia pre huby je jasné, že určite budete mať obrovskú radosť z toho, keď budete zbierať svoju prvú úrodu. Tak či onak, pri pestovaní prajeme veľa šťastia a hlavne veľa úrody.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články