Dreviny v zime

Aké sú najznámejšie dreviny, ktoré kvitnú v zime?

Redakcia - 18. decembra 2022 - 6599. zobrazení

Nie všetky dreviny sú v zime vo fáze zimného spánku. Spomedzi mnohých druhov, ktoré sú pestované v našich končinách, nájdeme aj niekoľko takých, ktoré rozkvitajú práve v najchladnejších mesiacoch v roku. Viete, aké dreviny kvitnú počas zimy?

Dreviny kvitnú v zime aj na Slovensku

Pozorovať pučanie kvetov napriek tomu, že vetvičky sú zahalené v snehu, nie je u nás vôbec bežné. Najšikovnejším záhradkárom sa však podarí aj takýto pestovateľský zázrak. Tí si totiž dávajú námahu a v náročných zimných podmienkach pestujú dreviny, ktoré sú schopné zimu nielen vydržať, ale dokonca počas nej aj zakvitnúť. Niekoľko takých, ktorým sa darí aj v našich zemepisných šírkach, sa možno nájde aj vo vašej záhrade.

Dreviny kvitnúce v zime

Zimolez voňavý

Zimolez voňavý, nazývaný aj zemolez, k nám prišiel až z ďalekej Číny. V najľudnatejšej krajine sveta sa odjakživa vyskytuje vo vyšších polohách, vďaka čomu je dobre odolný voči zime. Chladné podmienky dokonca prajú jeho rozkvetu. Nie náhodou sa výrazné žlté kvety objavujú na kríkoch s výškou do 3 metrov v januári. Rozkvitnuté a silno aromatické ostávajú až do marca.

Hamamel

V prípade hamamelov, známych aj ako vilíny, môžeme hovoriť o jednej z najodolnejších čeľadí drevín. Viaceré druhy začínajú kvitnúť s príchodom prvotných mrazov koncom jesene a ich kvety si udržiavajú sýte červené, oranžové alebo žlté odtiene počas celej zimy. Sfarbenie kvetov je vždy závislé od druhu dreviny. U nás sa pestuje najmä hamamel virgínsky, ktorého drevo a lístie pripomína liesku. Listy dreviny, ktorá môže dorásť až do výšky 5 metrov, však pred zimou opadávajú. Krátko na to dochádza k rozkvetu, ktorý trvá až niekoľko týždňov.

Jazmín nahokvetý

V Tibete je tento opadavý ker, ktorý patrí medzi najznámejšie dreviny kvitnúce v zime, priam posvätný. Za magický ho považujú aj niektorí naši záhradkári. Spôsobené to je schopnosťou vyhnať žiarivé žlté kvety v hojnom počte napriek mrazivému počasiu bez dostatočnej dávky denného svetla kedykoľvek v decembri alebo v januári. Približne 2-centimetrové žlté kvety so 6 lístkami však môžu kvitnúť už v novembri, pričom rozkvet môže trvať až do marca.

Kalina

Ak zima nie je príliš extrémna a mrazy sa pohybujú mierne pod nulou, silnejšie druhy kríkov pomenovaných ako kalina dokážu rozkvitnúť aj v januári. Vo väčšine prípadov ide o kalinu voňavú, pôvodom z Číny, na ktorej sa ukazujú malé ružové kvety v plných tvaroch. Tie zvyknú kvitnúť až do marca, no doba a dĺžka rozkvetu závisí od miesta výsadby a podmienok, v akých je ker pestovaný. Keďže kalina nie je vôbec náročná a vyžaduje minimálnu opateru, pestovať sa môže takmer v každej záhrade s dostatočným priestorom na jej rýchlejší rast.

Drieň obyčajný

Medzi najznámejšie zimné dreviny patrí aj drieň obyčajný, ktorý vzbudzuje pozornosť výškou siahajúcou až do 5 metrov. Hodí sa ako súčasť živých plotov, no záhradu oživí aj ako samostatná drevina pestovaná ako solitér. Menej denného svetla a vyššia vlhkosť v zime len podporí jej skorý rozkvet. Ten môže prebiehať kedykoľvek v priebehu zimy od decembra až do polovice marca.

Zimokvet skorý

Odolnosť voči mrazom až do výšky -25 °C robí zimokvet skorý druhom vhodným aj do najchladnejších oblastí. Kvety kvitnú od februára do marca, no pri správnej starostlivosti sa im podarí rozkvitnúť včas, niekedy aj na konci decembra. Napriek tomu, že ker dorastá až do výšky 3-4 metre, jeho kvety sú dlhé len okolo 2,5 cm. Povestné sú krémovo-žltým sfarbením s výraznou červenou škvrnou v strede.

Lykovec jedovatý

Pôvodný druh nájdeme aj u nás vo voľnej prírode, no nakoľko ide o zákonom chránený ker, v exteriéroch sa môžu pestovať len vyšľachtené odrody. Tie zvyknú dosahovať výšku od 1 do 1,5 m. Známe sú guľatým alebo pologuľatým tvarom, ktorý dosahujú veľmi pomalým rastom. Jeho súčasťou je každoročný zimný rozkvet, ktorý prebieha kedykoľvek od decembra do marca. Výsledkom rozkvetu sú ružové kvety s výrazným farebným akcentom a rúrkovitým tvarom.

Gazánia: Slnečná kráska so žiarivými kvetmi

Viete, ako sa má správne pestovať gazánia? Čím je táto juhoafrická kráska výnimočná? Aká poloha je pre gazániu najvhodnejšia? Gazánia…

Gazánia

Každá z uvedených drevín patrí do úzkeho zoznamu stromov a kríkov, ktoré dosahujú svoj vrchol práve v zime. S poklesom teplôt a prvým snežením sa im vytvárajú podmienky na rozkvet, čo ich robí jedinečnými. Ich krása vynikne práve v období, kedy záhrady spia, čím prispievajú k tomu, aby boli pozemky okolo domov živé a plné farieb aj počas zimy. Zároveň dávajú záhradkárom impulz, aby sa vďaka starostlivosti o tieto dreviny a rozkvitajúce kvety v zime nenudili.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články