Práca v záhrade

Vedci potvrdzujú prínos práce v záhrade pre zdravie

Reklamný článok - 19. mája 2020 - 6128. zobrazení

Stres, depresie, nadváha. Moderného človeka prenasledujú mnohé civilizačné choroby, o ktorých naši predkovia vôbec netušili. Žeby prišli na niečo, na čo sme zabudli? Mnohé súčasné vedecké štúdie potvrdzujú, že práca v záhrade nie je len práca, ale aj liek pre telo a dušu.

Práca v záhrade sa pozitívne odzrkadľuje vo fyzickom a duševnom zdraví

Súčasné výskumy naznačujú, že práca v záhrade je výborným liekom proti stresu. Zo štúdie holandských vedcov publikovanej v Journal of Health Psychology vyplýva, že záhradkárčenie dokáže potláčať stres ešte lepšie ako iné oddychové aktivity.

Účastníci štúdie najskôr museli vykonať stresujúcu úlohu a potom boli náhodne rozdelení do dvoch skupín. Jedna zo skupín dostala za úlohu 30 minút pracovať v záhrade a druhá čítať si v uzavretom priestore. Skupina, ktorá sa venovala záhradkárčeniu, po výskume hlásila podstatné zlepšenie nálady oproti „knihomoľom“. Dokonca mala výrazne nižšiu hladinu kortizolu – hormónu zodpovedného za stres.

Práca v záhrade

A čo na to odborníci zo spoločnosti Sténia?

„Práci na záhrade sa venujem celý život a osobne nepoznám väčší relax, ako si po ťažkom týždni vyjsť na záhradku, pokosiť trávu, ostrihať kríky a stromy. Niekedy si dobre oddýchnem aj pri práci s motorovou pílou. Ak budete pracovať s kvalitnou záhradnou alebo lesnou technikou, oddýchnete si o to lepšie.

Techniku si vyberte podľa vlastností vašej záhrady. Pre najväčšie do 1200 m2 sa hodia výkonné benzínové stroje. Na menšie plochy do 600 m2 odporúčam elektrické stroje, ktoré majú tichší chod. Najväčší komfort ponúka ľahké a ekologické akumulátorové náradie.“ Čitateľom radí riaditeľ spoločnosti Sténia, ktorá je výhradným dovozcom značiek STIHL a VIKING na Slovensku, Ján Spišák.

Moderná technika ako smartfóny a internet, ale aj rýchle pracovné tempo, zapríčiňuje, že tomu, čo robíme, venujeme stále menej pozornosti. Človek je potom podráždený, vystresovaný a robí mnoho chýb.

Strihane živého plota - práca v záhrade

Práca v záhrade a názory vedcov

Vedecký výskum opäť našiel riešenie v práci v záhrade. Vedci z University of Illinois predpokladajú, že nepriama pozornosť, ktorú využívame pri vychutnávaní si prírody počas práce na záhrade pomáha dobíjať aktívnu pozornosť určenú na prácu.

Práca v záhrade môže tiež prispieť k zmierneniu depresie a iných duševných chorôb. Britskí psychológovia už niekoľko rokov využívajú záhradkárčenie ako terapeutickú metódu pre pacientov trpiacich depresiou, ale aj na rekonvalescenciu po mozgových príhodách alebo autonehodách.

Účinnosť tejto metódy potvrdzuje štúdia nórskych vedcov z roku 2011, ktorí už po troch mesiacoch zaznamenali výrazné zlepšenie u viac ako polovice pacientov s depresiou, ktorí sa venovali záhradným prácam.

Zdravá strava a nízka hmotnosť

Zdravotné výhody záhradkárčenia sa nekončia iba pri ľudskej psychike. Je jasné, že doma vypestované ovocie a zelenina obsahuje oveľa viac živín a menej pesticídov ako tie zo supermarketu.

American Journal of Public Health publikoval štúdiu, ktorá ukazuje, že ľudia, ktorí pracujú na záhrade, skonzumujú oveľa viac zeleniny a ovocia ako tí, čo ich kupujú v obchode. Kvalitná strava sa odzrkadlí aj na vašej postave.

Práca v záhrade

Zo štatistických porovnaní publikovaných v rovnakom časopise vyplýva, že ľudia, ktorí sa pravidelne venujú záhradkárčeniu, majú v priemere o 2 body nižší index telesnej hmotnosti BMI ako priemerný človek. Niet sa čomu čudovať – práca v záhrade vyžaduje množstvo opakovaných pohybov, zhybov a naťahovania sa, čo je celkom slušná rozcvička, hlavne pre tých, ktorí inak aktívne nešportujú.

Trištvrte hodiny denne strávenej záhradkárčením spáli porovnateľné množstvo kalórií ako pol hodiny tradičného cvičenia ako joging alebo aerobik. Priemerná žena (65 kg) spáli za pol hodinu práce s motorovou pílou 165 kalórií, priemerný muž (85 kg) spáli 210 kalórií.

Technológia M-Tronic? Šikovný systém od spoločnosti STIHL

Description for this block. Use this space for describing your block. Any text will do. Description for this block. You can use this space for describing your block.

Systém M-Tronic - Stihl

Ako sa stať záhradkárom?

Ak sa chcete stať záhradkárom, ale neviete ako na to, spoľahnite sa na odbornú pomoc. Budúcim aj súčasným záhradkárom odporúčame navštíviť jedno z centier so záhradnou a lesnou technikou STIHL a VIKING. Predajca vám poradí, aký typ náradia sa najlepšie hodí pre vašu záhradku a ako postupovať pri starostlivosti o ňu. Záhradkárčenie nie je žiadna veda, ak budete dodržiavať niekoľko zásad a používať správne náradie, prinesie vám mnoho radosti. Čitateľom odkazuje Ján Spišák.

Zdroj: Sténia     Zdroj foto: STIHL

  • Kategórie

Podobné články