Borovicový les

Borovica: Pružné a odolné drevo s peknou textúrou

Redakcia - 23. decembra 2021 - 2947. zobrazení

Jeden z najstarších a najrozšírenejších ihličnanov má svoje nezastupiteľné miesto aj v našich končinách. S borovicou sa stretávame v podobe živých drevín plniacich okrasnú či praktickú funkciu aj vo forme dreva ako materiálu, ktorý sa využíva pri výstavbe, rekonštrukciách alebo pri zariaďovaní interiérov.

Borovica sibírska

Borovica v minulosti a dnes

Borovica je súčasťou prírody a života ľudí tisícky rokov. Najstaršie stromy, ktoré sa podarilo zachovať dodnes, majú už viac ako 3000-4000 rokov. Prvé druhy boli v minulosti objavené v stredných a severných polohách Európy a Ázie. Zoznam druhov neskôr rozšírili aj americké a africké borovice, ktorým sa darí aj v teplejších oblastiach. V súčasnosti do tohto rodu patrí vyše 100 druhov, pričom tento počet nemusí byť konečný. Botanici a dendrológovia sú na stope ďalším novým odrodám, ktoré môžu ešte viac rozšíriť možnosti využitia borovice a jej dreva.

Borovica v lese

Borovica a jej typické znaky

 • Jedná sa o celoročne zelený ihličnatý strom.
 • Vzhľad a výška závisí od vybraného druhu.
 • Ihličie vyrastá v 2 až 5-ihlicových zväzkoch.
 • Dĺžka ihlíc môže dosahovať až do 30-35 cm.
 • Plodom borovice je drevnatá šupinatá šiška.
 • Šišky rastú nepravidelne smerom nahor aj dole.
Borovica - charakteristika

Najznámejšie odrody u nás

 • Borovica lesná – sosna.
 • Borovica limbová – limba.
 • Borovica horská – kosodrevina.

Kde sa vyskytujú borovice?

Pestrý výber druhov rozširuje aj zoznam miest a polôh, kde borovice rastú. Väčšina z nich má domov na severnej pologuli, pričom najviac druhov pochádza zo Severnej Ameriky. V našich podmienkach sa objavujú najmä v zmiešaných lesoch v stredných alebo vo vyšších polohách. V horách rastú najčastejšie na svahoch a na stráňach so skalnatým podložím. Obľubujú hlavne piesčitú a hlinitú zeminu, ktorá je dostatočne kyprá.

Borovica lesná

Borovica je nenáročná a odolná drevina

Vzhľadom na miesta, na akých borovica rastie, je jasné, že sa jedná o drevinu s minimálnymi nárokmi. K rastu nepotrebuje veľa svetla ani veľa tepla. Bez problémov si poradí aj v suchých lokalitách s náročnejšími podmienkami. Je dostatočne odolná voči silnému vetru aj mrazu, čo sa podpisuje na celkovej kvalite borovicového dreva. To sa vďaka perfektnej odolnosti mení na kvalitný stavebný aj dekoratívny materiál. Platí to najmä o dreve z borovice lesnej, ktoré sa u nás ako domáci materiál používa najčastejšie. Uplatnenie pri výstavbe, renovácii či výrobe bytového vybavenia si však nachádza aj drevo zo sibírskych a škandinávskych borovíc.

Náš TIP na impregnačné nátery na ošetrenie borovicového dreva

Osmo – Impregnačný náter na drevo (2,5 l)

Belinka – Impregnačný náter na drevo (5 l)

Bori – Impregnačný náter na drevo (2,5 l)

Osmo - impregnácia dreva
Hodnotenie

Cena: od 56.99 €

Belinka - impregnácia dreva
Hodnotenie

Cena: od 46.99 €

Bori - impregnácia dreva
Hodnotenie

Cena: od 39.99 €

Vlastnosti borovicového dreva

Mäkkosť

Borovicové drevo nepatrí medzi najmäkšie, no zďaleka neoplýva tvrdosťou, akou sa môže pochváliť drevo z iných ihličnatých a listnatých stromov. Napriek mäkkosti je pevné, vďaka čomu si nachádza uplatnenie aj ako stavebný a konštrukčný materiál.

Pružnosť

Vyššia mäkkosť zvyšuje celkovú pružnosť borovicového dreva. Tá má význam kvôli ľahšiemu opracovaniu. Drevo sa dá celkom dobre tvarovať a kombinovať s ostatnými druhmi dreva alebo inými prírodnými materiálmi.

Odolnosť

Mäkšie druhy dreva sa nezvyknú vyznačovať vysokou odolnosťou. V prípade borovicového dreva to však neplatí. Nie je odolné len voči škodcom a vlhkosti. Keďže mu nerobí problém vietor ani mráz, môže sa použiť aj na výrobu rôznych záhradných doplnkov a vybavenia do exteriéru.

Vyšší obsah živice

Odolnosť tohto dreva zvyšuje vysoký obsah živice v jeho štruktúre. Táto živica obsahuje množstvo prírodných zlúčenín známych ako terpény alebo terpenoidy, vďaka ktorým má drevo prenikavú aromatickú vôňu.

Borovicové drevo

Textúra a sfarbenie dreva

Drevo z borovice neláka iba svojou pružnosťou, odolnosťou, prenikavou arómou a širokými možnosťami využitia. Vhodnou voľbou pri výbere materiálu je aj kvôli kombinácii textúry a farebných odtieňov. V strede dreva vyniká červenohnedý akcent, okolo ktorého sa vytvárajú svetlohnedé okraje obohatené o krémové až smotanové odtiene. Pútavá je aj výrazná kreslená textúra s typickým pruhovaným charakterom, ktorý umocňuje celkový estetický dojem.

Jedľa: Ľahko opracovateľné drevo do interiéru aj exteriéru

Jedľa nepatrí k našim najrozšírenejším ihličnanom. Viete, aké plusy a mínusy má jedľové drevo? Aké má vlastnosti a využitie? Jedľa je…

Kórejská jedľa

Mínusy dreva z borovice

 • Na dreve sa vytvárajú hrče, kvôli ktorým sa zle brúsi.
 • Ak nie je dostatočne vysušené, časom môže zmodrieť.
 • K zmodreniu dochádza aj pri zanedbaní impregnácie.
 • Spomínané hrče komplikujú aj morenie či natieranie.
Využitie borovicového dreva

Využitie dreva z borovice

Uvedené nevýhody nie sú prekážkou, aby si borovicové drevo našlo široké uplatnenie. Aj keď nejde o materiál určený na náročné priemyselné využitie, pri realizácii a zariaďovaní stavieb má vďaka vyššie spomenutým vlastnostiam ako pružnosť alebo odolnosť stabilné miesto. To si nachádza vo vnútri bytov, domov a kancelárií aj na záhradách alebo v ktorýchkoľvek iných exteriéroch.

Stavebný a konštrukčný materiál

Vysoká odolnosť borovicového dreva umožňuje využiť tento materiál pri realizácii rôznych druhov menších stavieb. K tým patria klasické záhradné stavby ako altánky, pergoly alebo tzv. záhradné steny. Ako konštrukčný materiál sa využíva aj pri realizácii zrubových konštrukcií.

Materiál na výrobu nábytku

Z borovice sa dá vyrobiť akýkoľvek typ nábytku od malých skriniek a poličiek po veľké stoly a skrine. Borovicové drevo je vhodné takisto aj k čalúneniu. Svoje miesto si nachádza aj pri výrobe záhradného nábytku.

Materiál na výrobu krytín

Pružnosť, odolnosť a tvarovateľnosť robí z tohto dreva materiál vhodný aj na výrobu obkladov a podlahových krytín. Ničím ojedinelým nie sú ani dvere alebo okenné rámy. Vo forme obkladov poslúži aj pri obkladaní vonkajších častí stavby.

Borovicové kvapky

Jeden z najstarších a najrozšírenejších ihličnanov môžeme využiť aj ďalšími spôsobmi. Bežne sa s ním stretávame ako s okrasnou drevinou vhodnou na pozemok okolo domu. Menej známe je využitie borovicovej živice na výrobu liečivých mastí a odvarov. Ihličie a kôra z niektorých druhov sa vo vybraných kútoch planéty zas používa ako potravina.

Autor textu: Róbert Bosák

Banner Heureka
 • Kategórie

Podobné články