Meškáte s rýľovaním? Pozor na riziká.

Meškáte s rýľovaním? Pozor na riziká.

Redakcia - 3. decembra 2017 - 2586. zobrazení

Pôda v záhrade má počas zimy už len odpočívať, no neplatí to u každého. Aj tento rok sa nájdu záhradkári, ktorí sa ešte nedostali ani k rýľovaniu. Spraviť túto prácu bolo potrebné pred pár týždňami, no lepšie teraz ako vôbec. Avšak pozor na značné riziká, ktoré by priniesli viac škody ako úžitku.   

Ak s rýľovaním meškáte, môžete sa doň pustiť aj v decembri, akurát že oneskorené vykonanie tejto práce sa spája s mnohými rizikami. Tie môžu ovplyvniť kvalitu pôdy a zároveň úrodnosť záhrady v budúcej sezóne, no pokiaľ si dáte záležať a proces zvládnete bez problémov, potom vašej záhrade nehrozí nič.

Rýľujte, kým neudrú mrazy

Rýľujte, kým neudrú mrazy – Po príchode prvých mrazov je záhradkárom definitívne jasné, že ak nestihli záhradu porýľovať, nemali by sa už do toho púšťať skôr ako na jar. Pôdu možno rýľovať len dovtedy, kým nie je zamrznutá. Nie preto, že potom je práca s ňou náročnejšia, no kvôli jej ochrane pred znehodnotením.

Pozor na súvislú vrstvu snehu – Snehu je každý rok menej, no to neznamená, že odkladanie rýľovania na poslednú chvíľu je v poriadku. Ak by pred touto činnosťou nasnežilo a súvislou vrstvou snehu by sa pokryla pôda, potom je rýľovanie nebezpečné. Počas práce by sa všetok sneh topil a vsakoval do pôdy, ktorú by celú premočil.

Počas rýľovania nesmie ani pršať – Rizikom pre rýľovanie nie je len mráz a sneh. Neplechu s pôdou dokáže narobiť aj obyčajný dážď. Nie náhodou je ideálnym obdobím na túto činnosť október, kedy je ešte dosť slnka. Aj dážď, podobne ako sneh, premočí pôdu, čím by utrpela jej kvalitatívna stránka.

Pôdu nemusíte upravovať hrabľami – Častou chybou pri neskorom rýľovaní je aj úprava vzniknutých hrúd pôdy hrabľami. To nie je potrebné, nakoľko na vyhladenom teréne hrozí v prípade výdatných dažďov alebo bohatej snehovej nádielky prelievanie vody. Okrem toho, zrážky a mrazy pôdu „udupú,“ takže o túto estetickú prácičku sa postará sama príroda.

Do prvej veľkej snehovej nádielky

Do prvej veľkej snehovej nádielky v kombinácii s príchodom pretrvávajúcich mrazov je stále šanca rýľovať. Síce to vzhľadom na ročné obdobie a momentálne počasie prináša riziká, no ak zvládnete tento postup v súlade s prírodou, vyhnete sa poškodeniu pôdy a jej znehodnoteniu.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články