Rýľovanie

Meškáte s rýľovaním? Pozor na riziká, ktoré rýľovanie prináša!

Redakcia - 9. novembra 2019 - 10313. zobrazení

Pôda v záhrade má počas záveru roka už len odpočívať, no neplatí to u každého. Aj tento rok sa nájdu záhradkári, ktorí sa ešte k rýľovaniu ani nedostali. Spraviť túto prácu bolo potrebné už pred pár týždňami, no lepšie teraz ako vôbec. Avšak pozor na značné riziká, ktoré rýľovanie môže priniesť!

Ak s rýľovaním meškáte, môžete sa doň pustiť aj v novembri, ba dokonca aj v decembri. Oneskorené rýľovanie však so sebou nesie mnohé riziká. Tie môžu ovplyvniť kvalitu pôdy a zároveň úrodnosť záhrady v budúcej sezóne, no pokiaľ si dáte záležať a proces zvládnete bez problémov, potom vašej záhrade nehrozí nič.

Rýľovanie

Náš TIP na kvalitné a značkové rýle

Fiskars 1025375

Fiskars 1003455

Fiskars 1003683

Fiskars 1025375 - rýľovanie
Hodnotenie

Cena: od 19.50 €

Fiskars 1003455 - rýľovanie
Hodnotenie

Cena: od 10.90 €

Fiskars 1003683 - rýľovanie
Hodnotenie

Cena: od 31.90 €

Rýľovanie (Tipy a rady)

  • Rýľujte, kým neudrú mrazy – Po príchode prvých mrazov je záhradkárom definitívne jasné, že ak nestihli záhradu porýľovať, nemali by sa už do toho púšťať skôr ako na jar. Pôdu možno rýľovať len dovtedy, kým nie je zamrznutá. Nie preto, že práca s ňou je potom náročnejšia, no kvôli jej ochrane pred znehodnotením.
  • Pozor na súvislú vrstvu snehu – Snehu je každý rok menej, no to neznamená, že odkladanie rýľovania na poslednú chvíľu je v poriadku. Ak by pred touto činnosťou nasnežilo a pôda by sa pokryla súvislou vrstvou snehu, potom je rýľovanie nebezpečné. Počas práce by sa všetok sneh topil a vsiakal do pôdy, ktorú by celú premočil.
  • Počas rýľovania nesmie ani pršať – Rizikom pre rýľovanie nie je len mráz a sneh. Neplechu s pôdou dokáže narobiť aj obyčajný dážď. Nie náhodou je ideálnym obdobím na túto činnosť október, kedy je ešte dostatok slnka. Aj dážď, podobne ako sneh, premočí pôdu, čím by utrpela jej kvalitatívna stránka.
  • Pôdu nemusíte upravovať hrabľami – Častou chybou pri neskorom rýľovaní je aj následná úprava vzniknutých hrúd pôdy hrabľami. To nie je potrebné, nakoľko na vyhladenom teréne hrozí v prípade výdatných dažďov alebo bohatej snehovej nádielky „prelievanie vody“. Okrem toho, zrážky a mrazy pôdu „udupú“, takže o túto estetickú prácičku sa postará sama príroda.

Príprava trávnika na zimu! Ako na to?

Príprava trávnika na zimu je nesmierne dôležitá! Viete, čo všetko by ste mali urobiť, aby bol váš trávnik dokonale pripravený na zimu?

Ako pripraviť trávnik na zimu

Do prvej veľkej snehovej nádielky v kombinácii s príchodom pretrvávajúcich mrazov je stále šanca rýľovať. Síce to vzhľadom na ročné obdobie a momentálne počasie prináša riziká, no ak zvládnete tento postup v súlade s prírodou, vyhnete sa poškodeniu pôdy a jej znehodnoteniu.

Rýľovanie

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články