Vertikutácia trávnika

Príprava trávnika na zimu! Ako na to?

Redakcia - 5. decembra 2021 - 6035. zobrazení

Jesenné práce v záhrade sa zberom poslednej úrody a prípravou pôdy na zimu zďaleka nekončia. Ďalšie povinnosti na vás čakajú pri zazimovaní trávnika. Táto úloha síce patrí k trochu náročnejším, no v snahe mať odolný trávnik schopný prežiť zimné obdobie sa na ňu oplatí vynaložiť potrebné úsilie. Príprava trávnika na zimu je nesmierne dôležitá, preto ju v žiadnom prípade nepodceňte!

Zima dokáže spôsobovať poriadne komplikácie v ktoromkoľvek exteriéri. Vlhkosť, veternosť a dlhodobý chlad môže potrápiť aj váš trávnik, avšak nemusí to tak byť v každom prípade. Ak si dáte námahu a trávnik správne pripravíte, celá plocha prežije najchladnejšie obdobie v roku bez väčšej ujmy. Zároveň tým vytvoríte ideálne podmienky, aby sa trávnik s príchodom jari rýchlo uchytil a zazelenal.

Príprava trávnika na zimu a jej význam

  • Trávnik bude v pomerne lepšej kondícii, výrazne tým zvýšite jeho odolnosť.
  • Vďaka správnej príprave predídete vzniku plesní a iných hubovitých chorôb.
  • Minimalizujete šancu, že trávnik vyschne alebo sa začne inak poškodzovať.
  • Trávniku dodáte potrebné živiny, ktoré ho budú vyživovať počas celej zimy.
  • Pred príchodom jari bude vynikajúco pripravený na novú vegetatívnu sezónu.
Údržba trávnika

Recept na zdravý a elegantný trávnik

Príprava trávnika na zimu má niekoľko pravidiel, ktorých dodržiavanie vám zaistí jeho dobrú kondíciu počas celej zimy. Kľúčom k úspechu je kombinácia vynaloženého úsilia so správnou starostlivosťou. Tento recept vedie k splneniu vytýčeného cieľa, ktorým bude dobrá kondícia a upravený vzhľad celej zatrávnenej plochy. Napriek všeobecne platným zásadám správneho zazimovania trávnika však vždy zohľadnite aj individuálny charakter konkrétneho exteriéru, na základe ktorého sa môže príprava trávnika na zimu v niektorých krokoch mierne líšiť.

Kedy prebieha príprava trávnika na zimu?

Presný termín, kedy má začať príprava trávnika na zimu, daný nie je. Majitelia pozemkov sa pri načasovaní prispôsobujú počasiu a aktuálnym klimatickým pomerom. Za najlepší termín sa považuje obdobie, kedy zo stromov opadávajú prvé listy. Väčšinou sa tak deje zhruba v polovici októbra, najneskôr na konci tohto mesiaca. V zásade platí, že hlavné prípravné práce je potrebné urobiť skôr, aby váš trávnik nezastihli prvé prízemné mrazy. Vtedy už môže byť na zazimovanie neskoro. Neskoršie obdobie je ale vhodné na posledné záverečné úpravy, ktorými sa uzavrie celý proces prípravy trávnika na zimu.

Ktoré dreviny sa najviac hodia na neopadavý živý plot?

Viete, ako vybrať tie najvhodnejšie dreviny na neopadavý živý plot? Aké dreviny sú tie najobľúbenejšie a prečo? Neopadavý živý plot je…

Neopadavý živý plot - vavrínovec lekársky

Príprava trávnika na zimu krok po kroku

Rozsah základných prác súvisiacich s prípravou trávnika na zimu zahŕňa 4 osvedčené kroky. Ich vykonanie sa postará o to, aby bol trávnik dokonale pripravený na príchod zimy a na jej prečkanie. Každý záhradkár si môže zoznam týchto prác prispôsobiť individuálnym nárokom jeho exteriéru, resp. trávnika, ktorý bude zazimovaný. Pri vykonávaní všetkých 4 krokov sa však odporúča dodržiavať časovú následnosť jednotlivých prác.

1. Začnite záverečnou kosbou

Príprava trávnika na zimu začína vždy kosbou. Jedná sa o poslednú kosbu v danom roku, ktorá vzhľadom na svoj účel vyžaduje trochu iný prístup ako v prípade kosby v skoršej časti roka. Týka sa to najmä výšky pokosenej trávy. Steblá by mali ostať o niečo vyššie ako po kosení na jar a v lete. Odporúčaná výška je 4 až 5 centimetrov, čo postačí na to, aby sa trávnik udržal pevný a dostatočne hustý. Kosiť sa odporúča v čase, kedy vonkajšie denné teploty neklesli pod 7-8 °C.

2. Vyčistite trávnik od buriny

Po skončení kosenia vás čaká čistenie trávnika od buriny a listov. Tento krok nie je potrebný vždy. Jeho náležitosť závisí od aktuálneho stavu trávnika. Ak ste sa o trávnik zodpovedne starali celý rok, veľa práce s likvidáciou buriny mať nebudete. Potreba čistenia trávnika od lístia zas závisí od jeho polohy, resp. od toho, či máte na trávnatej ploche vysadené stromy. V tom prípade sa tejto práci nevyhnete. Dôležitá ale nie je iba kvôli estetickej úprave záhrady. Význam má aj kvôli odľahčeniu trávnatej plochy, ktorú by opadané lístie zbytočne zaťažovalo.

3. Prevzdušnite celú plochu

Prevzdušnenie, odborne nazývané aj vertikutácia, nasleduje po očistení trávnika ako jeden z najdôležitejších úkonov. Táto činnosť má obrovský revitalizačný účinok, ktorý pomáha trávniku k regenerácii a rýchlejšiemu rastu s dôrazom na jeho estetický vzhľad. Na vertikutáciu sa odporúča použiť elektrický vertikutátor, ktorý je vyrobený výlučne na túto prácu. Vykonať sa však dá aj pomocou špeciálnych hrablí na prevzdušnenie trávnika.

4. Trávnik na záver pohnojte

Po absolvovaní prevzdušnenia prichádza na rad posledná zo základných prác spojených s prípravou trávnika na zimu. Tou je hnojenie trávnika, ktoré by sa malo vykonávať každý rok. Hnojenie pomôže trávniku k zdravšiemu a rýchlejšiemu rastu, čo pripraví steblá trávy a ich korienky aj na silnejšie mrazy a veternosť. S hnojením začnite hneď po vertikutácii, aby ste stihli pohnojiť celú trávnatú plochu najneskôr do konca októbra, resp. do príchodu prvých prízemných mrazov.

Kedy hnojiť trávnik

Aké hnojivá na trávnik sú najvhodnejšie?

Trávnik vyžaduje kvalitné hnojivo s vybranými živinami v každom ročnom období. Nároky na výber vhodného prípravku sa však pri jesennom hnojení ešte viac zvyšujú. Odporúčané sú hnojivá, ktoré obsahujú viac draslíka. Ten má skvelé účinky proti vzniku a šíreniu snežnej plesne, ktorá je v zime bežnou záležitosťou. Vybrané hnojivo na trávnik by nemalo obsahovať veľa dusíka. Ten totiž podporuje rýchly rast stebiel, čo počas zimného obdobia nie je žiaduce.

Náš TIP na kvalitné hnojivá na trávnik

New Grass

Shade Special

Floria

Hnojivo na trávnik Landscaper Pro New Grass - starostlivosť o trávnik
Hodnotenie

Cena: od 52.69 €

Hnojivo na trávnik Landscaper Pro Shade Special - starostlivosť o trávnik
Hodnotenie

Cena: od 43.84 €

Hnojivo na trávnik Floria - starostlivosť o trávnik
Hodnotenie

Cena: od 7.10 €

Príprava trávnika na zimu je hotová a vašou úlohou je už len veriť, že ste spravili maximum pre jeho úspešné zazimovanie a že zima sa nebude niesť v extrémnych podmienkach, ktoré by ho poškodili. V útrobách trávnika tak môžu prebehnúť všetky biologické procesy, vďaka ktorým bude podporená imunita a vitalita každého centimetra trávy. Výsledok dôkladnej prípravy sa ukáže na jar, kedy budete svedkom krásneho a zdravého zeleného trávnika.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články