Ako pripraviť trávnik na zimu

Ako pripraviť trávnik na zimu

Redakcia - 25. októbra 2016 - 2284. zobrazení

Jesenné práce v záhradke sa ani zďaleka nekončia a ďalšie povinnosti nás čakajú pri zazimovaní trávnika. Táto úloha síce nepatrí k najjednoduchším, no o to viac sa oplatí vynaložiť úsilie v snahe mať odolný trávnik schopný prežiť zimu.

záhrady na kľúč Poprad

Zima nie je u záhradkárov obľúbeným obdobím, čo spôsobuje minimum príležitostí na svoje hobby. K tomu musíme rátať s prípadnými komplikáciami pre exteriér, veď neduhy počasia si často odnášajú aj naše trávniky. Nemusí to tak byť v každom prípade, pokiaľ si dáme námahu a pripravíme ich na príchod chladného obdobia.

kosačka

Snaha + správna starostlivosť = zdravý trávnik

Príprava trávnika na zimu má jednoduché pravidlá, ktorých dodržiavanie by nám malo zaistiť jeho dobrú kondíciu počas celej zimy. Kľúčom k úspechu je kombinácia snahy so správnou starostlivosťou. Tento recept vedie k splneniu cieľa, aj keď za istých okolností treba myslieť na individuálny ráz každého exteriéru. Zopár všeobecných tipov sa však zíde vždy.

1.Začnite záverečnou kosbou – Skôr než sa pustíte do procesu prípravy, dajte si záležať na záverečnej kosbe. Výška pokosenej trávy by mala byť okolo 4 centimetrov.

2.Vyčistite trávnik od buriny – Po kosení vás čaká čistenie plochy od buriny a listov. Tento krok nie je nutný stále, vždy to závisí od aktuálneho stavu trávnika.

3.Prevzdušnite celú plochu – Prevzdušnenie, alebo odborne vertikutácia, nasleduje po očiste ako jeden z najdôležitejších úkonov. Má revitalizačný účinok a vykonať ho môžete pomocou špeciálnych hrablí alebo elektrického vertikutátora.

4.Trávnik ešte pohnojte – Výsledok prevzdušňovania nie je na pohľad príjemný, takže na záver odporúčame celú plochu pohnojiť. To pomôže jeho zdravšiemu a krajšiemu rastu, čím pripravíte steblá trávy a ich korienky aj na tie najtvrdšie podmienky.

starostlivosť o trávnik

Príprava trávnika na zimu je hotová a vašou úlohou je veriť, že ste spravili maximum pre jeho účinné zazimovanie. V jeho útrobách tak môžu prebehnúť viaceré biologické procesy, vďaka ktorým podporíte imunitu a vitalitu každého centimetra. Výsledok by ste mali spoznať už na jar, kedy budete svedkom krásneho zeleného trávnika.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články