Kvitnúci strom - apríl v záhrade

Apríl v záhrade

Redakcia - 16. apríla 2019 - 8607. zobrazení

V poradí štvrtý mesiac v roku sa vyznačuje najmä svojhlavým striedaním počasia, ktoré nás neraz dobre popreháňa. Len čo sa skloníte nad prvý záhon s úmyslom dať ho po zime do poriadku, už vás zaháňa dážď naspäť dovnútra. A hneď ako za sebou zatvoríte dvere, vonku sa objavia slnečné lúče. Ako sa vyhnúť týmto aprílovým rozmarom počasia vám síce neporadíme, ale za to máme pre vás pár tipov ako stráviť apríl v záhrade s obľúbenými záhradkárskymi činosťami.

Apríl v záhrade začnite výsadbou ihličnanov a kvitnúcich rastlín

Apríl v záhrade je vhodný na vysádzanie rôznych druhov ihličnanov, presádzanie azaliek alebo rododendronov. Okrem toho môžete začať s výsadbou kvitnúcich rastlín, predovšetkým však tých, ktoré kvitnú na jeseň a majú hľuzovitý koreň, napr. ľalie alebo georgíny.

Približne v druhej polovici apríla môžete začať s výsadbou predpestovaných letničiek. Tie nenáročnejšie, napr. lobélia, astra alebo kapucínka znesú aj priamy výsev. Rovnako môžete vyčistiť a oživiť aj vašu skalku a podľa potreby do nej vysadiť nové druhy skalničiek.

Náš TIP na semená a cibuľky obľúbených letničiek

Pivónia

Kapucínka

Paulownia

Pivónia - apríl v záhrade
Hodnotenie

Cena: od 3.60 €

Kapucínka - apríl v záhrade
Hodnotenie

Cena: od 0.75 €

Paulownia - apríl v záhrade
Hodnotenie

Cena: od 1.99 €

Nezabudnite na živiny…

Ovocné stromy a kríky môžete ešte stále vrúbľovať. Ovocným drevinám doprajte dostatok živín. Na výber máte z chemických alebo tzv. bio hnojív. V boji proti burine budete mať navrch, ak sa ňu poriadne pripravíte.

Príprava na hnojenie - apríl v záhrade

Jedným z možných riešení je použitie fólie z netkanej textílie na ktorú následne umiestnite mulčovaciu kôru. Nezabudnite však dbať na to, aby ste okolo drevín a rastlín vystrihli dostatočne veľké plochy, resp. aby sa mulčovacia kôra nedotýkala priamo vašich drevín a rastlín, nakoľko postupný rozkladný proces mulčovacej kôry ich môže poškodiť.

Náš TIP na najpoužívanejšie „aprílové“ záhradné náradie

Lopatka

Kosačka

Posýpací vozík

Lopatka - apríl v záhrade
Hodnotenie

Cena: od 8.15 €

Kosačka - apríl v záhrade
Hodnotenie

Cena: od 85.55 €

Posýpací vozík - apríl v záhrade
Hodnotenie

Cena: od 59.00 €

Apríl v záhrade alebo hurá na trávniky

Kto sa celú zimu nevedel dočkať na zakladanie nového trávnika, teraz je ten správny čas. Môžete si vybrať možnosť priameho výsevu alebo pokladanie predpestovaných trsov, resp. kobercového trávnika. Ak sa vášmu trávniku podarilo prežiť zimu v zdraví, prípadne ste už škody spôsobené snežnou plesňou odstránili vo februári či marci, máme pre vás pozitívne správy… Koncom apríla, prípadne aj skôr, môžete vytiahnuť kosačky a po preventívnej technickej obhliadke symbolicky zahájiť sezónu prvým pokosením vašej záhrady.

Kosenie trávnika

Vedeli ste, že?

Ak nie ste zástancami chemických hnojív, môžete si svojpomocne vyrobiť „bio hnojivo“, ktoré bude pozostávať z výluhu zo žihľavy a malého množstva slepačieho trusu.

Text: Nina Kvasňovská

  • Kategórie

Podobné články